VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomáhají a nemají na výplaty

Liberecký kraj - První měsíce v roce jsou organizace zaměřené na sociální služby a protidrogové aktivity bez peněz.

22.8.2016
SDÍLEJ:

Injekční stříkačky pro narkomany./Ilustrační fotoFoto: Martin Divíšek

Pomáhají narkomanům či postiženým, ale samy nemají tři měsíce v roce ani na výplaty. Organizace poskytující sociální služby nebo ty, jež jsou zaměřené na protidrogové aktivity, čekají každý rok, až k nim doputují peníze z Ministerstva práce a sociálních věcí.

PŮJČKA NA VÝPLATY

„Letos byla situace opravdu zoufalá, peníze přišly až v dubnu, takže jsem si musel půjčit od banky dva miliony, abych měl na výplaty," svěřil se Lubomír Šlapka, ředitel organizace zaměřené na práci s narkomany či HIV pozitivními v Libereckém a Ústeckém kraji Most k naději. „Přece jsem nemohl říct lidem, kteří pracují s tak náročnou, rizikovou skupinou lidí a mají adekvátní vzdělání, že nedostanou plat," rozčílil se dodatečně ředitel. Zdržení podle něj zapříčinila změna systému, kdy peníze neputovaly organizacím přímo z ministerstva, ale muselo se čekat, až projdou i krajem.

POMOC Z KRAJE

Liberecký kraj se rozhodl toto nelehké období organizacím ulehčit a finančně je podpořit. Letos poprvé se dostane i na ty, které pomáhají drogově závislým.

„Do sociálních služeb půjde přes pět milionů korun, do protidrogových aktivit čtyři sta tisíc korun," vysvětlila Blanka Daníčková z tiskového oddělení krajského úřadu s tím, že pětimilionovou částku mezi sebou rozdělí několik stovek žadatelů, čtyři sta tisíc poputuje třem organizacím.

„Je velmi problematické zajistit chod organizace, když nemáte z čeho uhradit provozní a mzdové náklady," potvrdila Olga Merglová, ředitelka liberecké Advaity, poskytující služby závislým nejen na drogách. „Řešíme to každý rok. Spoléháme na loajalitu zaměstnanců," poznamenal vedoucí libereckého K-Centra Jiří Simeth, které je součástí Mostu k naději.

Podle něj sice suma poskytnutá krajem nepokryje veškeré náhrady, ale zkrátí dobu čekání na peníze. S tím souhlasí i Merglová, podle které má Advaita měsíční rozpočet kolem milionu. Organizace zabývající se protidrogovými aktivitami nejsou závislé jen na finančních příspěvcích z ministerstva, ale dotace jim posílá i Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Ne nevýznamným finančním obnosem přispívá ze svého rozpočtu i Liberecký kraj a jednotlivá města.

Autor: Gabriela Volná Garbová

22.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Projekt Naši prvňáci. Ilustrační foto

Naši prvňáci: Už zítra představíme další školáky ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

DOMINANTA krajiny kolem České Lípy kopec Špičák s rozhlednou, která je zatím pro návštěvníky zavřená.
2

Čí bude rozhledna na Špičáku? Majitel ji nabídl městu ke koupi

Nový Bor dál sní o vítězství. Nestačil na Velvary

Nový Bor - Novoborští fotbalisté hostili silný tým Velvar, který se v případě výhry mohl dostat do čela divizní tabulky.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení