Pomoc v Česku koordinuje Unie českých a slovenských zoologických zahrad. „Unie nabídla pomoc prostřednictvím pražské zoologické zahrady a podle informací, které se ke mně dostaly, tam měli v pondělí odletět pracovníci pražské ZOO a po jednom pracovníku z ústecké a zlínské ZOO," informoval ředitel liberecké zoologické zahrady David Nejedlo.

Zkušenosti s povodní z roku 2013, která zasáhla pražskou zahradu, tak budou moci vyslaní pracovníci zúročit. Chovatelé budou pomáhat zoologické zahradě přímo v místě a mají také za úkol zjistit, jaká je situace. „Podle toho se bude organizovat nějaká další pomoc. Vždycky by ale samozřejmě mělo mít přednost zajištění bezpečnosti lidí a ruku v ruce s tím i zajištění zvířat," řekl Nejedlo.

Zahradu v Tbilisi postihly záplavy v noci ze soboty na neděli. „Hledal jsem si více informací o Tbiliské zoologické zahradě. Podle fotek areálu jsem pochopil, že to bylo asi velmi složité, protože část zahrady leží v údolí, to znamená, že jestli tam se dostala voda velkou vlnou, tak to mohlo být velice rychlé a poškození mohlo být značné," dodal Nejedlo.

Jitka Blehová