Nedorozumění nebo cílené poškozování? Mezi Krajským úřadem Libereckého kraje a sdružením Oživení se rozpoutala slovní přestřelka. Důvodem je zpráva neziskové organizace Oživení, která hodnotí jak 13 krajských samospráv a hlavní město Praha dodržuje principy transparentního hospodaření. Liberecký kraj z ní nevyšel vůbec dobře. Podle hodnotící zprávy je po Praze druhý nejhorší. Vedení kraje si přitom na zveřejňování všech smluv a dokumentace veřejných zakázek zakládá.

Kdo má pravdu?

„Kraj měl možnost rozporovat zjištěné výsledky a uvést věc na pravou míru. Kraj však při vypořádání připomínek poskytl zcela chybné nebo nefunkční odkazy na profil zadavatele a uveřejněné smlouvy s dodavateli. Taktéž v ostatních ukazatelích bylo naší kontrolou zjištěno, že rozporované údaje vznikly prvotním pochybením Libereckého kraje, který se při uveřejňování výsledků ve Věstníku veřejných zakázek nedržel metodických pokynů pro uveřejňování údajů," říká ředitel Oživení Martin Kameník.
Reaguje tak na dva dopisy výtek, které poslal Krajský úřad po zveřejnění hodnotící zprávy, se kterou nesouhlasí.

OTEVŘENO na kraji

„Nebyla zveřejněna jen pětina veřejných zakázek, ale všechny veřejné zakázky. Uveřejňujeme všechny smlouvy 
a dodatky ke smlouvám a plníme tak svou zákonnou povinnost," odpovídá kraj na výtky a dodává: „V roce 2013 udělila Otevřená společnost o.p.s. Libereckému kraji 3. místo Otevřeno za zveřejňování smluv." Hejtman Martin Půta navíc zpochybnil účelový výběr hodnoceného období (duben 2012 – duben 2013) a řekl, že není náhoda, že lidé z živení jsou zároveň členy různých komisích například na Ministerstvu financí. Podle Půty tak může jít o účelové poškození všech krajů a ztížení jejich pozice při vyjednávání 
o navýšení krajských rozpočtů.

„Bohužel ve světle dnešních událostí musím úvodem konstatovat své překvapení
z přehnané a velmi bezdůvodné reakce Libereckého kraje vůči námi uveřejněným výsledkům. Taková reakce nejenže může poškodit pověst naší organizace, ale také pověst Libereckého kraje, jehož představitelé se patrně nejsou schopni vyrovnat s konstruktivní kritikou ve sledovaných oblastech," napsal řediteli Krajského úřadu ředitel Oživení Martin Kameník.

„Pokud nedojde k nápravě, k níž už Krajský úřad Oživení vyzval, je Liberecký kraj připraven se bránit právními kroky proti poškozování svého dobrého jména a požadovat adekvátní kompenzaci" Krajský úřad LK

Deník se pokusil dohledat jádro problému. Smlouvy, které podle Oživení nebyly řádně zveřejněny, například ta na zakázku za 150 milionů na Obnovení silnice po povodních v roce 2010 v úseku Víska-Poustka, je snadno dohledatelná na profilu zadavatele, kterým v tomto případě byla Krajská správa silnic Libereckého kraje. Další zakázka, kterou Oživení nemohlo dohledat, není podle Martiny Šťastné z oddělení veřejných zakázek zakázkou Libereckého kraje, a tak se na jeho profilu neobjevuje. Oživení ale hodnocení upravit odmítlo.