Ve funkci skončí na vlastní žádost k 1. lednu 2014 a chce si ponechat jen úvazek záchranáře. Novináře o tom v pondělí večer informoval v prohlášení. Osmačtyřicetiletý Mackovík jako krajský lídr KSČM získal v Libereckém kraji druhý největší počet hlasů ze všech kandidátů, více jich obdržel jen Jan Farský (TOP 09).

"Jsem přesvědčen o tom, že není dlouhodobě možné zvládat plnohodnotně a efektivně mandát poslance a zároveň manažerský post ředitele významné krajské organizace," zdůvodnil Mackovík, proč se rozhodl vzdát funkce.

Chce ale zůstat záchranářem, což dělal i jako ředitel záchranné služby a věnovat se tomu chce i jako poslanec. "Předpokládám proto víkendové či noční služby v rámci letecké záchranné služby, respektive ve vozech rychlé zdravotní služby," dodal. Jako záchranář působí v Liberci už 20 let.

ČTĚTE TAKÉ: Ředitele záchranky odvolali. Jeho funkci dočasně přebírá náměstek Lejsek

V čele krajské záchranné služby byl Mackovík od dubna 2010, po loňských krajských volbách ale měl časté spory s novou náměstkyní hejtmana pro zdravotnictví Zuzanou Kocumovou (Změna pro Liberecký kraj). "Za deset měsíců jsme měli v záchrance čtyři kontroly a teď se ještě připravuje audit, to není politika, ale šikana," řekl na konci srpna Mackovík. Jeho strana se naopak na konci srpna neúspěšně pokusila odvolat Kocumovou z funkce náměstkyně.

Mackovíka se letos také údajně pokusil podplatit jeden místní podnikatel v souvislosti s výběrem nového místa pro sídlo záchranné služby. Na popud Mackovíka se tím se zabývá policie. Podnikatel je manžel jedné významné političky liberecké Změny. Hnutí nechce být s údajnou korupcí spojováno. Zdůrazňuje, že žádný z jeho členů do případu zapletený není.