VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslední uhelný hlubinný důl Centrum bude uzavřen

Severní Čechy - Jak se těžilo, uvidíte už jen v muzeu. Podkrušnohorské technické muzeum na bývalém dole Julius III v Mostě Kopistech to začalo ukazovat návštěvníkům před 11 lety.

5.8.2014
SDÍLEJ:

Ředitel muzea Zbyněk Jakš svým výkladem dokáže návštěvníky přesvědčit, že jsou opravdu pod zemí.Foto: DENÍK/Karel Pech

Důl Centrum v Dolním Jiřetíně, založený v letech 1888 - 1889, je posledním z uhelných hlubinných dolů v severočeské pánvi, v němž se ještě těží. Jeho uzavření se však blíží. Jediné, co zbude po čtyřech stech let tradice hlubinné těžby na severu Čech, bude muzeum.

Tak to alespoň říká Zbyněk Jakš, ředitel Podkrušnohorského technického muzea (PTM). To vzniklo v roce 2003 v areálu uzavřeného dolu Julius III v Mostě Kopistech. Dnes už je častým cílem turistů i školních výprav.

„První zmínka o dobývání uhlí na severu Čech se objevila v roce 1403 v tzv. Duchcovské knize. Je v ní zápis o nákupu pozemků k dolování. Zpočátku se dobývalo hlubinným způsobem, vznikaly různé šachtičky. Tehdy se uhlí ani nepoužívalo k topení, ale jako popel k hnojení polí! To lidé málo vědí…," začíná historický exkurz Zbyněk Jakš. Časem přicházely nové a nové technologie, používané k dobývání uhlí, jako například ruční pumpy na odčerpávání spodních vod, různé měchy a s tím se muselo udělat odvětrávání šachet. To umožnilo dostávat se do větších hloubek.

„A tak se hlubinné dobývání zdokonalovalo až do současného stavu, kdy je větší výrubnost a technologie jsou na takové úrovni, že jsou hodně bezpečné. Převážně se používá k dobývání uhlí způsob stěnování, když dříve to bylo hlavně komorování," vysvětluje ředitel PTM.

Jaký je mezi způsoby rozdíl?
Dobývání komorováním bylo dost nebezpečné. Docházelo při něm i k odtržení stropu, které mohlo havíře zavalit, způsobit vážné úrazy pádem hornin. Oproti tomu při stěnování, kde se pracuje pod ocelovými sekcemi, takové nebezpečí bezprostředně nehrozí. A využívají se kombajny, takže té nejtěžší fyzické práce ubylo. Dříve se vše dopravovalo po pasových dopravnících a muselo se překládat…

Jak stará, či mladá, je historie povrchové těžby uhlí?
Povrchová těžba začínala v severních Čechách za první republiky, kdy vznikaly první kombinované lomy: provedla se skrývka, ale uhlí se dobývalo ještě hlubinným způsobem. Přišly ke slovu nové technologie jako parní bagry, korečková rypadla, až po dnešní vpravdě moderní rypadla, která v sobě mají třeba GPS nebo hlídače kovů.
Povrchovou těžbou se dá odebrat celá sloj uhlí, což hlubinným způsobem nešlo. Výrubnost je stoprocentní, oproti 40 % při komorování pokud vše šlo, jak mělo a 60 % při stěnování.

Jste členem Spolku severočeských havířů. Členové hornického cechu byli vždy hrdí na své tradice. Jak je to dnes?
Při hlubinném dobývání se ve starších dobách museli chlapi spoléhat jeden na druhého, nemohla mezi nimi být žádná velká rivalita. Měli právo shromážďování, pořádají svoje tzv. sese, jak my říkáme šachťáky a třeba slavnost s rituálem, jakým je Skok přes kůži, při němž se přijímají adepti havířského řemesla. Počátky slavnosti Skoku přes kůži jsou někde v 19. století. Kůže, v hornickém slangu zvaná flek, byla původně kožený kus přišitý na hornickou kytli, na níž si horník při práci v dole sedal. Jako slavnostní část oděvu byla pak kůže na kytli nošena i na tzv. hornických parádách. Skokem přes kůži dokazoval nováček, že je hoden studovat hornictví nebo hutnictví na báňské akademii.

A Spolek severočeských havířů?
Po roce 1989 došlo k útlumu hlubinného dobývání uhlí a počítali jsme s tím, že se zavřou všechny šachty. Proto jsme se rozhodli založit spolek, který bude mít v první fázi za úkol založit hornické muzeum a udržovat tradice. Myslím si, že se nám to daří. Spolek severočeských havířů má dnes už v celém regionu velký ohlas. Žádají si nás na výpomoc při spoustě akcí, například při Mosteckých slavnostech. Už jsme si udělali jméno, muzeum funguje, cíl, který jsme si dali, se daří plnit. Za udržování hornických tradic spolek dostal ocenění Český permon, které uděluje Sdružení hornických a hutnických spolků České republiky. V současné době máme okolo 60 členů, ale i desítky spolupracovníků a kontakty do Něměcka nebo na Slovensko.
Máme už docela jméno, a tak se nás kolegové z jiných spolků chodí ptát, jak co děláme. Nechali jsme zhotovit nový prapor, dali jsme ušít historické uniformy podle předpisu z doby Rakouska Uherska, které máme jenom my. Spolek připravuje lidi z detašovaného pracoviště Vysoké školy báňské na Skok přes kůži.

Vraťme se k muzeu. V roce 2007 jste otevřeli první a letos další část expozice na povrchu, která věrně přibližuje prostředí hlubinné šachty. Na co, kromě toho, návštěvníky lákáte?
Asi největší raritou, které muzeum nabízí, je těžní parní stroj z roku 1891, který byl vystavován na Jubilejní zemské výstavě v Praze. Takže my hrdě říkáme, že je stejně starý jako rozhledna na Petříně. Jedním z dalších unikátů je nádoba na vytahování uhlí z hlubinné šachty, která dokáže vzít naráz 10 tun uhlí a tento kolos, sám vážící 10 tun, poté, co dostal uhlí na povrch, je sypal rovnou na pasy. Nebyly tedy potřeba žádné vozíky… Pro představu, do vozíků v našich podmínkách se vešla jedna tuna uhlí a jsou i pro dvě tuny.
Máme tu i největší sériově vyráběný buldozer, který odhrne najednou 20 kubíků zeminy. I já jsem ho řídil a málem ho dostal, jak se říká, na zadní. Plyn zapnete knoflíkem a dole je pedál, který sešlápnete. A myslíte si, že stroj pojede. Ale nejel. Musíte ho pustit. Tak mi to říkal kolega. Ovšem netušil jsem, že pedál se pouští postupně a buldozer se tak rozjíždí.
Unikátnost našeho technického muzea je v tom, že se snažíme, aby všechny exponáty byly funkční. To je ideální pro to, aby si návštěvníci uvědomili, jak všechno funguje.

Autor: Ivo Chrástecký

5.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 86 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Dělník, MD, kontrola, balení - LINKUŽ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 86.1 kč. Volných pracovních míst: 40. Poznámka: Náplň práce:, -manipulace se sklem,, -balení a jeho kontrola,, -kontrola vad a její vyhodnocování,, -další práce dle pracovní náplně,, -nepřetržitý provoz - 12-ti hodinové směny (ranní, noční)., Požadujeme:, -věková hranice 18+,, -manuální zručnost, aktivní přístup k zadaným úkolům,, -zdravotní způsobilost,, -časová flexibilita, komunikativnost,, -pečlivost, spolehlivost, smysl pro pořádek, ochota zaučit se., Nabízíme:, -práci na DPP (Dohoda o provedení práce),, -zajímavou práci, odborné zaškolení., V případě Vašeho zájmu volejte na tel. č. 487 742 549 nebo 601 365 565 nebo pište na e-mail: kamila.adamkova@crystalex.cz.. Pracoviště: Crystalex cz, s.r.o. - 001, B. Egermanna, č.p. 634, 473 01 Nový Bor. Informace: Kamila Adámková, +420 487 742 549,601 365 565.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 25 000 Kč

Mechanici a opraváři elektronických přístrojů Elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: činnosti dle vyhlášky 50/78 Sb. - samostatné činnosti na elektrických zařízeních dle § 6 vyhl. 50/78 Sb., - samostatnost, schopnost vyznat se v technické dokumentaci, ŘP sk. B, Jedná se o dvousměnný provoz, Nabízíme: Závodní stravování, příspěvek na dovolenou., První kontakt emalem, telefonicky nebo osobně na adrese: Děčínská 1699, Česká Lípa v době od 8:00 - 14:00 hod.. Pracoviště: Jizerské pekárny, spol. s r. o. - česká lípa děčínská, Děčínská, č.p. 1699, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Tomáš Čmuchálek, +420 602 323 481(8:00-14:00hod.).

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sanitář, sanitářka, zdravotnický 16 270 Kč

Sanitáři Sanitář operačních sálů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16270 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme ukončené základní vzdělání, sanitářský kurz, očkování proti žloutence typu B a praxe výhodou, morální a občanskou bezúhonnost, příjemné vystupování a zájem o obor. , Nástup možný ihned nebo dle dohody. , Nabízíme:, - zázemí stabilní společnosti, - zajímavou práci v moderním pracovním prostředí s možností seberealizace, - možnost profesního růstu, - významná podpora vzdělávání , - závodní stravování, - zaměstnanecké akce, - příspěvek na penzijní připojištění, - výhodný zaměstnanecký tarif od O2, - 5 týdnů dovolené, - slevová karta do lékárny a Centra zdraví, - odměny při pracovním výročí, První kontakt emailem!. Pracoviště: Nemocnice s poliklinikou česká lípa, a.s., Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Nikola Hyblerová, +420 487 954 033.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 110 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulant s obsluhou VZV. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 143 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme : vzdělání střední s výučním listem, oprávnění k obsluze VZV- praxe NUTNOSTÍ, spolehlivost, zručnost, profesní životopis pro výběrové řízení., Nabízíme : pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení. Práci v perspektivní dynamicky se rozvíjející společnosti, nový moderní výrobní závod, závodní stravování s příspěvkem zaměstnavatele, masáže hrazené zaměstnavatelem, pitný režim zdarma, příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění, příjemné pracovní prostředí, zajímavou a zodpovědnou práci., První kontakt emailem nebo osobně.. Pracoviště: Modus, spol. s r.o. - areál bývalé žosky, Dubická, č.p. 3274, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Radka Tučková, +420 484 847 121.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Benátská! 2017 v plném proudu.
500

FOTO, VIDEO: Benátská má letos nabito. Konkurence se nebojí

Herečka Jiřina Bohdalová navštívila 22. června Českou mincovnu v Jablonci nad Nisou u příležitosti ražby zlaté mince s Pařezovou chaloupkou.
12

FOTO: Česká herečka Jiřina Bohdalová má minci

Život řidičky si vyžádala tragická dopravní nehoda u Chřibské

Chřibská - Jeden život si vyžádala tragická dopravní nehoda, ke které došlo u obce Chřibská na Děčínsku. Jak vysvětlila policejní mluvčí Šárka Poláčková, v sobotu krátce před 13. hodinou se na silnici číslo 263 čelně srazila dvě osobní auta. "K nehodě došlo na silnici z České Kamenice, policisté odkláněli dopravu na Krásné pole," uvedla mluvčí policie.

Patřila turistům i nacistům. Prezidentská chata oslaví 90 let

Jizerské hory – Oslava jubilea chaty v Bedřichově proběhne tuto neděli. Lidé na ni mohou dorazit v dobovém oblečení.

FOTO: Lustry z Šenova zamířily do celého světa

Kamenický Šenov – Bar v Las Vegas, restaurace v Dubaji i resort v čínském Macau.

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT