Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práce pro vězně není, brzdí to jejich nápravu

Liberecký kraj - Jeden vězeň vyjde denně daňové poplatníky na 1323 korun. V kraji evidují 1456 vězňů.

26.6.2014
SDÍLEJ:

ZÍSKÁVÁNÍ PRACOVNÍCH NÁVYKŮ POMÁHÁ VĚZŇŮM při návratu do běžného života. Práce je ovšem čím dál méně.Foto: Deník / archiv

Práce šlechtí. To je stará pravda. Jenže v dnešní době těžko shánějí práci slušní a poctiví lidé, natož pak ti, kteří si odpykávají trest v některé z věznic v Libereckém kraji. Daňové poplatníky přitom vyjde jeden vězeň denně v průměru na 1 323 korun.

„Počet vězněných osob v Libereckém kraji k dnešnímu dni činí celkem 1456. Věznice Stráž pod Ralskem 694 vězněných osob, Vazební věznice Liberec 296 vězněných osob, Věznice Rýnovice 466 vězněných osob," informovala mluvčí Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR Hana Löffelmannová.

Ve vazební věznici Liberec přiznávají, že mají se zaměstnáváním vězňů čím dál větší problémy.

„Několik desítek odsouzených nachází pracovní uplatnění přímo uvnitř objektu věznice. Buď na zřízených pracovištích, nebo ve vnitřním provozu uklízeči, kadeřník, knihovník, údržbáři, elektrikáři, kuchaři a další profese. Další desítky vězňů pracují na vnějších nestřežených pracovištích nebo na pracovištích s volným pohybem," uvedla zástupkyně ředitele liberecké vazební věznice Alena Mrkvanová v rámci návštěvy primátorky Liberce.

„Věznice se však v současnosti potýká s nedostatkem zaměstnavatelů. Hledá také provozovatele dílen, které by mohly vzniknout v nevyužitých prostorách budovy. Právě pomoc při hledání zaměstnavatelů by mohla být jedna z oblastí budoucí spolupráce s městem Liberec," řekla primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).

O vytvoření podmínek, které usnadňují návrat odsouzených do běžného občanského života, se v liberecké vazební věznici stará tým odborníků. To platí také v dalších věznicích v Libereckém kraji, tedy v Rýnovicích na Jablonecku a ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku.

Stráž pod Ralskem

„Ve Stráži máme zaměstnanost kolem 65 procent. Bývalo to lepší, ale ty časy už pominuly. Naši lidé se uplatňují hlavně ve sklárnách, při výrobě svítidel a při likvidaci odpadů. Jejich minimální plat je daný zákonem, činí 4500 měsíčně. Na víc peněz lidé od nás nedosahují," potvrdil Deníku Josef Bartoš, hospodářsko správní referent věznice ve Stráži pod Ralskem.

Zaměstnávání vězňů se podle Bartoše zaměstnavatelům vyplatí. „Minimální mzda pro netrestané na svobodě činí 8000 korun, vězni pracují zhruba za polovinu," dodal Bartoš.

Rýnovice

V rýnovické věznici se zaměstnanost vězňů pohybuje kolem 65 až 70 procent.

„Vzhledem k vysoké nezaměstnanosti je získávání práce pro odsouzené velmi náročné. Věznice se každodenně snaží získat pro vězně další pracovní místa. Oslovujeme zaměstnavatele, prezentujeme výhody, které zaměstnávání vězňů přináší," tvrdí mluvčí rýnovické věznice Monika Králová.

Odsouzení v první řadě pomáhají zajišťovat bezproblémový chod věznice. Pracují uvnitř zařízení jako zedníci, malíři, automechanici, truhláři, tesaři, kuchaři, v prádelně. Ve věznici pak nacházejí uplatnění v elektroprůmyslu, kde provádějí jednoduché manuální práce.

Věznice ve Stráži pod Ralskem• Vznikla z původních ubytoven, které sloužily pro pracovníky uranových dolů. Její historie se datuje od roku 1973.
• Objekty od té doby prošly řadou změn a rekonstrukcí. Od roku 1994 až do roku 2001 zde fungovalo i zvláštní oddělení pro výkon vazby. Součástí areálu je střelnice, která slouží pro potřeby služební a profesní přípravy příslušníků vězeňské služby, ale také pro frekventanty Institutu vzdělávání VS ČR.
• Nynější věznice má profil věznice s ostrahou, nachází se tu oddělení s dozorem a oddělení se zesíleným stavebně-technickým zabezpečením. V lednu roku 2007 se otevřelo specializované oddělení pro odsouzené s mentální retardací, zařazené do oddělení s dozorem.
• Ubytovací kapacita věznice je podle normy 736 míst.
• Vězni jsou pracují v areálu, ale také na pracovištích mimo věznici.


Autor: Romana Prošková

26.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Pohádka Johna Shockleeho je pozitivní, inspirativní a zábavná, o tom, že žít své sny lze v jakémkoliv věku.

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Česká Lípa – Incident, při kterém se dvě ženy nadýchaly nebezpečné látky, převzali policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení