Dětské zkrácené prohlídky nabídne už od 1. července zámek Hrubý Rohozec. Není to ale jediná nabídka pro rodiny s dětmi, kterou na prázdniny připravil Národní památkový ústav se sídlem v Sychrově. Právě tam a také v Zákupech nabízí oblíbené prohlídky s princeznou, na Grabštejně zase s tamní patronkou svatou Barborou.

Na Frýdlantě zase dětem dovolí posadit se na trůn a na Bezdězu čekají v nejbližších dnech na všechny návštěvníky šermíři. Trosky budou během prázdnin otevřeny také všechny pondělky. „Celotýdenní provoz je také na Sychrově, mimořádně otevřeno bude v pondělí 4. července také na Hrubém Rohozci, Bezdězu a Zákupech," upozornila mluvčí NPÚ Lucie Bidlasová.

Pokud si raději ale prohlížíte zámky a hrady bez výkladu průvodce, pak se spíš vypravte na zámek v Zákupech. „Zámek Zákupy je jediným zámkem v okolí, kde je možná prohlídka bez průvodce, a to ve druhém patře objektu," upozorňuje Bidlasová. Přijdete tím ale o zajímavé historky.

Právě Zákupy byly totiž jedním z letních sídel Habsburků, tedy císařského rodu, který vládl Čechám až do vzniku samostatného Československa. Sídlil tu například Ferdinand Dobrotivý, ale i Napoleonův syn Orlík. A také se tu tajně oženil Ferdinand d'Este s hraběnkou Žofií Chotkovou.

Kromě prohlídek a zajímavostí o tamních rodech pro vás správy památek připravily i řady akcí. Během nich se dostanete třeba do jinak nepřístupných prostor (Lemberk) nebo zhlédnete koncerty či divadelní představení (Sychrov).

Zajímavou akci si na sváteční dny 5. a 6. července připravil zámek Hrubý Rohozec. Půjde o prohlídky zámku s průvodci oblečenými do dobových kostýmů. „Netradiční bude nejen oblečení, ale i výklad, protože skupinu si postupně předá více průvodců," upozornila Bidlasová.

Zájemce o sakrální tématiku přiláká zámek Frýdlant, který během měsíce července nabídne mimořádnou výstavu mešních rouch v zámecké kapli. První prázdninový týden, konkrétně 7. července pak zve na tradiční pečení koláčů v zámecké kuchyni. Ve stejný den se můžete vrátit do středověku na hradě Trosky. Milovníky stánků a divadelního ruchu přiláká už tento víkend hrad Grabštejn na Létohrátky s hudbou a žongléry.

Tipy na tento víkend

Hrad Bezděz

2. - 7. července: Pět dní ve středověku.
Tradiční červencové šermířské dny oživí skupina ASKALON svým vystoupením. Zbraně a zbroj budou po celých pět dní řinčet na II. hradním nádvoří. Časy vystoupení: 11.00, 12.30, 14.00, 15.30.
Návštěvní doba: úterý až neděle 9.00 - 16.30

Zámek Zákupy

1. července - 31. srpna. Prázdninová prohlídka zámku s princeznou
Prohlídka vybraných interiérů pro děti do 10 let v doprovodu dospělých, pouze v 10.30 a 14.30 hodin. Doporučujeme předchozí rezervaci na tel. 487 857 278. Průvodkyně oblečená v kostýmu princezny si s dětmi vypráví, dává jim hádanky a nechává je hledat plyšové medvídky poschovávané v zámeckých pokojích. V této prohlídce neprobíhá výklad k historii.
Návštěvní doba: úterý až neděle 9.00 - 16.00

Zámek Lemberk

1. - 10. července, každý den od 9.00 do 16.30: Prázdniny na věži
Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou do okolí zámku. Vstupné: 20 korun.
Návštěvní doba: úterý až neděle 9.00 - 16.00

Had Houska

Výstava starých kočárků a panenek, ale taky něco i pro kluky. Mimo hlavní prohlídkový okruh hradu, samostatně, v prostorách bývalé kočárovny ozvučené, ručně vyřezávané pohyblivé DANTOVO PEKLO.
Návštěvní doba: úterý až neděle 10.00 - 17.00

Skalní hrad Sloup v Čechách

2. července od 19.00: In Three Trio. První letošní koncert při svíčkách.
Návštěvní doba: úterý až neděle 9.00 - 17.00

Vodní hrad Lipý Česká Lípa

Nové prohlídky se zaměřují na představení jedné z nejstarších památek severních Čech hradu Lipý v celistvém obraze a kontextu proměňujících se dob.
Návštěvní doba: úterý až sobota 9.00 - 17:00, neděle 13.00 - 17.00