V loňském roce evidovala Policie ČR 4 446 případů krádeží vloupáním v bytech, z toho na letní měsíce jich připadalo 1 225, za celý rok pak bylo vykradeno 6 671 rodinných domů, z toho v létě 1 559.

„Pravidla, jak zabezpečit by či dům proti vykradení, jsou dobře známá. Ale je překvapivé, že se jimi spousta lidí neřídí. V tomto případě není dobré spoléhat na víru, že mně se něco takového nemůže stát," uvádí ředitel produktového managementu pojišťovny Generali Jiří Střelický.

Jen pojišťovna Generali řešila v průběhu července a srpna loňského roku přes 200 krádeží a vloupání do domácností, rodinných domů a rekreačních objektů. Vzniklá škoda přesáhla dva miliony korun. V roce 2012 bylo podobných případů 170 za 1,6 milionu korun. Zda je trend opravdu rostoucí, jak naznačuje meziroční srovnání, ukáže až letošní léto.

Pomocníky zlodějů jsou sociální sítě

Je s podivem, že stále existují lidé schopní nechat klíč od domu nebo bytu na notoricky známých a snadno přístupných místech pod rohožkou, na zárubni, za oknem. To jsou první místa, která každý zloděj vyzkouší, než se pokusí dostat do bytu násilím.

V posledních letech se pomocníkem zlodějů staly sociální sítě. „Lidé často na sítích zveřejňují informace o svém soukromí a neuvědomují si, jakým rizikům se tak vystavují. Je sice pochopitelné, že se chtějí pochlubit přátelům, že již za pár dní budou lenošit u moře, ale tahle informace je velice cenná i pro tipaře bytových zlodějů. Navíc v době tabletů a chytrých telefonů lidé sdílejí své fotky přímo z dovolené a zloději se tak lehce ujistí, že vytipovaná rodina je skutečně tisíce kilometrů daleko," upozorňuje tiskový mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka.

Známé schovky

Dobře známá jsou i další pravidla pokud cennosti a dokumenty před odjezdem na dovolenou neuložíte v trezoru, rozhodně je nenechávejte v bytě na jednom místě. Máte tak větší šanci, že nepřijdete o všechno. Stejně tak klíčky od auta a technický průkaz by neměly ležet na viditelném, dobře přístupném místě. Mimochodem, víte že bytoví zloději jsou zvyklí podívat se také do ledničky, neboť podle jejich zkušeností tam lidé často schovávají cenné věci?

Vychytané domácí časové spínače

Na vašem bydlišti nesmí být na první pohled patrné, že zůstalo opuštěné. Nezatahujte žaluzie a pečlivě uzavřete všechna okna. Bezpečnostní fólie na okna a kvalitní bezpečnostní zámky na dveře jsou také na místě.

Pojišťovny tyto prvky v případě sjednávání smlouvy o pojištění domácnosti vyžadují. „Podle výše pojistné částky a tedy hodnoty chráněných věcí je klient povinen si zabezpečit svoji domácnost. Čím vyšší pojistná částka, tím kvalitnější zabezpečení požadujeme. Kromě toho samozřejmě musí klient některé věci splnit vždy, bez ohledu na výši pojistné částky. Jde o takzvané minimální zabezpečení, například uzamčení dveří, uzavření oken, jsou-li otevíratelné zvenčí, tak i uzamčení a podobně," vysvětluje Jiří Střelický.

Pokud by totiž zloděj nemusel prokazatelně překonat překážku dveře by byly odemčené nebo okno otevřené, nemusí pojišťovna poskytnout pojistné plnění.

Výborné jsou také časové spínače, které dokáží v naprogramovanou hodinu rozsvítit světlo, případně zapnout televizi, a pak vše opět vypnout. Ideální ovšem je svěřit klíče spolehlivým přátelům, kteří vyberou poštu ze schránky a byt pravidelně zkontrolují.

Opatření před dovolenou

1. Nerozhlašujte „do světa" termín své dovolené, ani mezi známými, ani na sociálních sítích.

2. Vysvětlete dětem, že i ony by se toho měly vyvarovat.

3. Pořiďte si spínač na světla, který vytvoří iluzi užívané domácnosti.

4. Šperky, cennosti, starožitnosti a doklady uložte do bezpečnostní schránky nebo trezoru, případně je rozdělte na více částí a uschovejte.

5. Zrušte pravidelné dodávky zboží do domu.

6. Poproste spolehlivého přítele, aby vám vybíral schránku a kontroloval byt či dům.

7. Zkontrolujte všechna okna i dveře, jsou-li řádně uzamčena a zajištěna, a to i okénka u spíže, toalety apod. V případě rodinného domu nezapomeňte na okna do sklepa či na půdu.

8. Nezatahujte žaluzie či rolety.

9. V okolí rodinného domu ukliďte žebříky, případně nástroje, které by mohly zloději pomoci vloupat se dovnitř.

10. Dobře uschovejte klíče od auta a případně i doklady k drahým domácím spotřebičům.