„Z lipového dřeva ji vyrobil truhlář Jiří Kirchhof podle původní staré formy z roku 1880," prozradil majitel muzea v Bílém Kostele, Vlastimil Hyška.

Dřevěná forma, nazvaná podle typického zvuku klapačka, je dlouhá 97 centimetrů, široká 50 centimetrů a vysoká 57 centimetrů. Teď s ní jeho majitel aspiruje znovu na zápis do České knihy rekordů. A nejen s ní. Na festivalu rekordů v Pelhřimově v ní vyrobil i největší tvarůžek.

„Měl v průměru 22 centimetrů a vážil téměř dva kilogramy, což je téměř stonásobek hmotnosti toho běžného," potvrdil Miroslav Marek z pelhřimovské agentury Dobrý den. Na zápis do české „Guinessovy knihy", aspiruje kromě obřího syrečku i další rekord.

Největší tvarůžek na světě

Kateřina a Lucie Hyškovy dokázaly připravit ručně za pomoci rekordní „klapačky" vyrobit tuhle pochoutku za necelé tři minuty. Přesně naměřily stopky pořadatelů čas 2:57,75 minuty.

Výrobou obřího tvarůžku ale syrečkové rekordy ještě zdaleka neskončily.

Tereza a Jiří Hyškovi dokázali společně v časovém limitu jedné minuty ručně připravit v historické formě celkem dvanáct tradičních tvarůžků o průměru 5 centimetrů. „Vytvarováním směsi tvarohu a soli ve formě jejich výroba ale teprve začíná," upozornila Jiřina Hyšková.

Vytvarovaný tvarůžek se následně nechává zrát na prkýnku, dále se máčí v syrovátce a nakonec zraje nejprve v teplém a pak ve studeném sklepě. Celý proces trvá tři týdny. A jak se pozná, jestli je správně zralý?

„Záleží na prostoru. Syrečky potřebují ke správné zralosti hlavně průvan," popisuje Jiřina Hyšková. Ten je ostatně důležitý i pro typický odér. „Manžel mi neřekl, že se pouští do nového experimentu, a dal syrečky zrát na kredenc, vygruntovala jsem celou domácnost, než jsem přišla na to, odkud „vane"," líčí jednu z historek a dodává, že její manžel zbláznil do svého koníčku celou rodinu, včetně vnoučat.

Sbírka máselnic

Do České knihy rekordů nemíří rekordy z Bílého Kostela letos poprvé. „Zapsána je tam už sbírka historických máselnic. Ta jim však bohužel uplavala," potvrdil Miroslav Marek. „Řada exponátů je bohužel ještě stále pod bahnem, nejdřív jsme museli bydlet," popisují manželé Hyškovi.

Nové přírůstky jsou k vidění v Muzeu chleba a másla v Bílém Kostele. Včetně chlebové pece, jejíž funkční repliku si Hyškovi postavili na zahradě. „Uvažujeme, že bychom mohli uspořádat den otevřených dveří, upéct chleba, namazat máslem a ochutnat syrečky vyrobené v pravé klapačce," nastínil Vlastimil Hyška.

Prozradil navíc, proč se formě na syrečky přezdívá právě klapačka a jak souvisí se známým rčením. „Do formy se vložil kus tvarohu a dřívka sklapla. Když se mělo za směnu vyrobit i šest tisíc kousků, to bylo nějakého klapání. Kdo přišel do dílny a chtěl něco říct, musel zavolat: „Držte klapačku!" dává k lepšímu majitel muzea.