„Do dnešního dne nebyl žádný dětský tábor zakázán, ani nebyl zjištěn žádný neohlášený, řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Průběh je klidný

„Žádné mimořádné události nebyly hlášeny, průběh letní dětské rekreace je klidný," doplnila Balašová. Ve zdravotních denících převažují podle ní záznamy o drobných úrazech a odřeninách. „Oproti minulým sezonám je patrné snížení počtu klíšťat, naopak po celou sezonu dochází k zvýšenému počtu vosích bodnutí. Z důvodu velmi teplého počasí se objevují bolesti hlavy způsobené nedostatečným příjmem tekutin," dodala.

Loni za celé léto zkontrolovali hygienici v Libereckém kraji 96 táborů, 14 jiných podobných akcí a 11 poskytovatelů stravovacích služeb pro letní dětskou rekreaci. Zjistili také jednu neohlášenou akci. Objevili 45 závad a udělili devět pokut za 9700 korun. Letos se proto zaměřují zejména na nedostatky nalezené v loňském roce. Kontrolují stravování, zajištění zásobování pitnou vodou a zdravotní dokumentaci dětí i dospělých.

Do 17. srpna bylo v Libereckém kraji nahlášeno celkem 154 letních dětských táborů s 213 běhy, na nichž se rekreovalo bezmála 13.000 dětí. Nahlášeno bylo 34 jiných podobných akcí, které by měly proběhnout v 53 bězích, na nichž by se mělo rekreovat další zhruba 1270 dětí. Hygienici zatím letos zkontrolovali 81 táborů, 13 jiných podobných akcí a sedm poskytovatelů stravovacích služeb.