VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přibudou další lososi: Líhne se jich deset tisíc

České Švýcarsko – V Českém Švýcarsku i nadále pokračuje projekt, který se snaží vrátit lososy zpátky do českých řek, například do říčky Kamenice.

13.1.2015
SDÍLEJ:

Práce s lososy vyžaduje trpělivost a řadu akcí během roku. Nechybí ani tradiční vypouštění. Foto: Tomáš Salov

Deset tisíc lososích jiker se od minulého týdne líhne v inkubátorech umístěných do říčky Kamenice v Národním parku České Švýcarsko.
Dalších osm tisíc jiker odborníci umístili do takzvaných umělých hnízd. Správa národního parku tak ověřuje další postupy, které mají usnadnit návrat lososů obecných do českých vod.

Lososi se dříve v českých vodách vyskytovali běžně, kvůli příčným stavbám na Labi a velkému znečištění vod však byli vyhubeni. Snahy 
o jejich repatriaci, které zahájil Český rybářský svaz, probíhají od roku 1998. Jádro návratového programu spočívá v každoročním jarním vypouštění plůdku lososa obecného.

Tato aktivita byla od roku 2008 doplněna o podzimní vypouštění odrostlejších rybiček. V posledních letech jsou však testovány také další přístupy, které by mohly přispět ke stabilizaci stávající populace lososů.

Práce s lososy vyžaduje trpělivost a řadu akcí během roku. Nechybí ani tradiční vypouštění. „Vzhledem k tomu, že na Kamenici nemáme vlastní líheň, jsme zatím odkázáni na plůdek 
a rybičky z jiných líhní, napájených jinou vodou," říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává:

„Inkubační schránky a umělá hnízda umožňují jikrám a rybičkám vývoj v jejich přirozeném prostředí, mohly by proto mít lepší výchozí podmínky pro život v řece. 
A to by se v příštích letech mohlo také odrazit ve vyšším počtu navrátilců do Kamenice."

Inkubační schránky s lososími jikrami byly 
v Českém Švýcarsku prvně vyzkoušeny již loni, přičemž úspěšnost líhnutí jiker přesáhla 95 procent.

Jedná se o schránky se dvěma komorami, z nichž jedna se plní jikrami a druhá slouží vykuleným rybičkám jako bezpečné útočiště do doby, než je lidé ze schránky vypustí do toku.

Tyto schránky se zakopávají do říčního koryta. Pokud se podaří úspěšnost inkubačních schránek prokázat také letos, bude je možné zařadit jako pevnou součást návratového programu. Větší roli by 
v budoucnu mohly sehrát také takzvaná umělá hnízda, jejichž využití správa letos testuje poprvé. Jedná se o uměle vytvořené jamky v korytě řeky, které se naplní dávkou jiker a uzavřou hrubým štěrkem. Podle zkušeností odjinud je sice míra úspěšného líhnutí jiker nižší, rybičky však hnízda mohou opustit bez asistence člověka.

Do vodních toků v Českosaském Švýcarsku se od roku 2002 každoročně vrací v průměru desítky lososů. Populace však stále není dostatečně silná na to, aby se obešla zcela bez lidské pomoci. Proto musí být člověkem nadále posilována do doby, než bude schopna udržet se sama.

Lososům pomáhá veřejnost
Od roku 2009 lososům pomáhá také veřejnost, a to v rámci projektu Návrat lososů, který spustila správa národního parku společně s dalšími partnery[3]. Lidé rybičky adoptují prostřednictvím DMS zprávy, na podzim se pak mohou také zúčastnit samotného vypouštění rybiček. Podrobnosti na www.navratlososu.cz.
Jak adoptovat lososa: Lidé mohou lososa adoptovat zasláním krátké textové zprávy ve tvaru DMS(mezera)NAVRATLOSOSU na číslo 
87 777. Cena dárcovské SMS je 30 Kč, projekt Návrat lososů obdrží 28,50 Kč. Adoptivní rodiče mohou lososy adoptovat také celoročně, zasláním SMS ve tvaru DMS(mezera)ROK(mezera)NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. V takovém případě bude dárci po dobu jednoho roku každý měsíc odečtena částka 30 Kč, projekt Návrat lososů obdrží dvanáctkrát 28,50 Kč. Bližší informace o DMS sbírkách na www.darcovskasms.cz.

Autor: Luděk Stínil

13.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pokusy s prototypy třiček v českolipském Centru textilního tisku.
5

Patrioti z Lípy mají na triku obtisk kanálu

Úřad práce. Ilustrační foto.

Nezaměstnanost klesá pomaleji. Hrozí úplné zastavení

Hokejisti České Lípy byli v Turnově blízko k výhře

Liberecký kraj - Více než vyrovnanou partii s lídrem Krajské ligy mužů odehráli hokejisté České Lípy ve 13. kole na ledě Turnova.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Bor po mnoha letech dosáhl svého

Nový Bor - Sbírky novoborského sklářského muzea mu konečně i patří. Další muzea spravující papírově cizí předměty budou následovat.

Do České republiky míří orkán. Už ráno komplikoval dopravu silný vítr a sníh

Severní Čechy - Dopravu v České republice v pondělí ráno omezily především zbytky sněhu a na některých místech také silný vítr. Opatrní by řidiči měli být zejména na silnicích druhých a nižších tříd ve vyšší polohách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT