Pacienti s implantovanými kardiostimulátory a defibrilátory by měli zpozornět. Právě jich se týká novinka, která se právě rozbíhá v Libereckém kraji. Jde o takzvanou telemedicínu. Tedy možnost získávat na dálku informace ze srdečního stimulátoru pacienta. Bez nutnosti jeho fyzické přítomnosti ve specializovaném centru, nejčastěji v libereckém Kardiocentru.

Ubude cestování za specialistou

Pro pacienty je to dobrá zpráva. Už totiž nebudou muset tak často cestovat. „Vytvořením sítě dálkového monitoringu mezi nemocnicemi opravdu ubude nutnost tak často jezdit za specialistou. Bude stačit, když pacient dorazí do nejbližšího zdravotnického zařízení, které bude mít k dispozici jeden z monitorů CareLink Express. Díky němu budou moci tamní zdravotníci sami načíst data z kardiostimulátoru a následně je poslat přímo do rukou ošetřujícího specialisty pacienta, takzvaného arytmologa," popisuje mluvčí Krajské nemocnice v Liberci Barbora Silná.

„Bude stačit, když pacient dorazí do nejbližšího zdravotnického zařízení, které bude mít k dispozici monitor CareLink Express. Díky němu budou moci tamní zdravotníci načíst data z kardiostimulátoru a poslat je přímo do rukou ošetřujícího specialisty pacienta, takzvaného arytmologa. Ten pak po telefonu rozhodne, co dál." Mluvčí Krajské nemocnice Liberec Barbora Silná

„Něco takového bylo ještě před pár lety nemyslitelné. Zatím to fungovalo tak, že když měl pacient nějaký problém, musel přijet k nám. Protože když navštívil jiné zařízení, mohli nám tamní lékaři poslat maximálně pacientovo EKG, což je pro nás nedostatečná informace," podotkl přednosta libereckého Kardiocentra Rostislav Polášek s tím, že pro dostatečné vyšetření bylo prostě nezbytné pacienta do Liberce dopravit. „Někdy přitom šlo pouze o banalitu, kvůli které pacient strávil na cestě i řadu hodin," připustil Polášek. „Díky telemedicíně můžeme získat informace z přístroje v pacientově těle přes datový přenos mezi nemocnicemi během chvíle a jeho zdravotní stav zkonzultovat po telefonu s jeho ošetřujícím lékařem. Vše je rychlejší, efektivnější a také levnější. Ušetří se nejen za dopravu pacientů, ale i za jejich případnou hospitalizaci," dodal přednosta Kardiocentra.

V Liberci, Jablonci a České Lípě

Speciální monitory CareLink Express, které umožňují přenášet data z implantovaných kardiostimulátorů a defibrilátorů jsou v Libereckém kraji už na třech místech. V Liberci, Jablonci nad Nisou a České Lípě. „V příštím roce plánujeme umístění dálkových monitorovacích jednotek i do Turnova, Semil a Jilemnice," prozradila ředitelka společnosti Medtronic Czechia, která přístroje vyrábí, Adriana Stará. Jde místa, odkud je cestování v rámci kraje nejnáročnější. Firma se ale nebrání ani tomu, aby monitory umístila v dalších oblastních nemocnicích, u lokálních kardiologů nebo třeba v domovech seniorů. „To je vlastně jeden z cílů, vytvořit ucelený systém spolupracujících nemocnic, ambulancí. Síť, která pomůže zlepšit kvalitu života našich pacientů. Čím hustší bude tato síť, tím pohodlnější a snazší budou mít pacienti život," řekl Polášek.

Úspěch: první kraj

Liberecký kraj je prvním krajem, kde síť dálkového monitoringu mezi nemocnicemi začíná fungovat. „Je tak lídrem v oblasti telemedicíny a může sloužit jako modelový příklad pro ostatní centra s velikou spádovou oblastí," podotýká Adriana Stará.

Na úspěchu mají velký podíl odborníci z libereckého Kardiocentra, kteří na využití telemedicíny usilovně pracují.

Pomůže 40 % pacientů

Novinka má sloužit asi 40 procentům jejich pacientů. „Dálkový monitor CareLink Express totiž pomůže jen těm, kdo mají kardiostimulátory a defibrilátory společnosti Medtronic," vysvětluje mluvčí liberecké nemocnice Barbora Silná.

Podle ní bylo v libereckém kardiocentru za posledních deset let jeho existence naimplantováno 3770 kardiostimulátorů a 990 implantabilních defibrilátorů. Čtyřicet procent z tohoto počtu tak tvoří zhruba 1900 lidí.