Přestože mu lékaři příliš nadějí na přežití nedávali, nakonec boj se smrtí vyhrál a nyní dostal metál od ministra obrany.

Řeč je o čtyřletém ovčákovi Athosovi, který už před oceněním v Chotyni získal i symbol amerického válečného hrdiny, takzvanou deku hrdinů. Ministr v demisi Vlastimil Picek chce vyznamenáním upozornit i na to, jakou důležitou úlohu mají psi pro armádu.

„Je to nadstandardní pomocník vojáka, kterého v některých případech nemohou nahradit ani nejmodernější technologie," říká Picek, od nějž pes dostal plaketu s velkou buvolí kostí a kožený obojek s oceňujícím textem a podpisem ministra.

Athos má nyní postavení válečného veterána a sníženou zdravotní klasifikaci. „Po výbuchu měl silné krvácení v oblasti zad, chybí mu tam asi 15 centimetrů kosti. Měl také porušenou močovou trubici a v sobě úlomky střepin," líčí psovod Rostislav Bartončík z Centra vojenské kynologie Chotyně. Jednu střepinu má pes stále ve stehně doktoři ji tam nechali, aby mu neporušili šlachy. Život psovi zachránil rychlý zásah amerických civilních lékařů. „Zastavili tepenné krvácení, proto přežil," přibližuje psovod. Přesto doktoři Athosovi moc šancí nedávali. Další dvě těžké operace však zvládl.

Lékaři se podle Bartončíka k psovi chovali, jako kdyby to byl zraněný voják člověk. „Američané si psů váží, berou je jako kamarády, kteří jim zachraňují životy," podotýká psovod.

Co Athose čeká?

„V lednu proběhne další větší vyšetření a pak se rozhodne, zda půjde na půl roku do stejné zátěže jako před Afghánistánem. Když nezačne kulhat a nebude mít jiný zdravotní problém, mohl by se vrátit do služby," dodává Bartončík.

Athos není jediný pes, který dostal v Česku vyznamenání. Loni od prezidenta Miloše Zemana obdržela fenka Brenda žvýkací kost za to, že přivolala pomoc invalidní ženě, která sklouzla i s vozíkem do vody.