Vernisáž výstavy Cesta do pohádky zahájily nejen krásně zazpívané písničky z nesmrtelných filmových pohádek, ale i vyprávění vzácného hosta, kvůli kterému byl Modrodům zaplněný do posledního místečka.

Vidět a slyšet představitelku princezen Krasomily a Dišperandy se jen tak nepoštěstí. Herečka Alena Vránová byla potěšená milým přivítáním na výstavě, kterou pořádá Město Dubí ve spolupráci s Fundusem Barrandov Studia.

„Divácká láska mě přivádí v úžas a krásné přivítání mě utvrdilo v tom, že pohádky mají ve vašich srdcích nezastupitelné místo. Muselo stát velké úsilí dát dohromady tyto kostýmy, staré víc než šedesát let. Díky za ten kousek krásy ve světě, který v poslední době začíná být tak krutý," řekla na úvod herečka, jejíž pohádkové princezny obdivuje každoročně v době Vánoc už několik generací diváků.

Kostýmů v pohádce Pyšná princezna, kterou v roce 1952 točil režisér Bořivoj Zeman, měla Alena Vránová sedm. Ten selský, v kterém společně s králem Miroslavem jeli na kládě, byl ve třech provedeních, aby ho mohla převlékat, když byl mokrý. „V Jetřichovicích jsme točili scénu na kládě, co skončila ve vodě a museli jsme proplavat lagunou. Točilo se kvůli světlu ve tři hodiny ráno a když jsme v těch těžkých mokrých šatech vylezli na břeh, byla nám strašná zima. Než se opakovala scéna, hodili na nás deky a dostali jsme hrnek s čajem a rumem. Při třetím opakování už tam byl jen rum, protože čaj došel. Až se budete na pohádku dívat, všimněte si, že já už jsem se sotva držela na nohou…," vzpomínala na natáčení slavné pohádky Alena Vránová.

A přidala i další historku z natáčení. Jako studentka DAMU musela odjet na zkoušky do Prahy, kde dělala státnice právě v den, kdy se musela natočit scéna, jak Krasomila s Miroslavem přicházejí k milíři, kde byli i dva medvědi, půjčení ze zoologické zahrady. „Našli tam jednoho vojáčka z vojenské jízdy. Prý se mi zezadu trochu podobal. Je to brané zezadu, tak se dívejte pozorně, nejsem to já, ale ten vojáček, co se mu kostým zalíbil tak, že mi ho ani nechtěl vrátit."

Jako princezna Krasomila musela Alena Vránová jezdit na koni. „Neuměla jsem to, ale šla jsem do toho s drzostí osmnácti let. V jízdárně jsem absolvovala kurs jízdy na koni, bez sedla, jen se třmeny, kde mě vůbec nešetřili. První natáčení den byl v zahradách zámku Hluboká. Den předtím jsme měli projížďku, abychom si na svého koně zvykli. Hodinu cvičné jízdy jsem jela velmi dobře, ale pak jsem zatáhla za uzdu a udělala chybu, kterou jsem nikdy předtím neudělala. Naklonila jsem se dopředu, takže jsem koni přeletěla přes hlavu. V tu chvíli mi blesklo hlavou, že jsme se v hodině jevištního pohybu učili, že padat musíme jako hadr. Tak jsem se uvolnila a po koni jsem se svezla na zem, i když i tak jsem se dost obouchala. Ale řekla jsem vysaďte mě nahoru, vím, že když si na koně nesednu hned teď, už si na něj nesednu nikdy. A udělala jsem dobře. To víte, dneska už by to bylo mnohem horší, " podotkla Alena Vránová.

Hrátky s čertem

Pohádka Hrátky s čertem se natáčela v roce 1956 za použití kreslených filmových dekorací Josefa Lady. „Chtěli, abych vypadala jako Krasomila, ale já jsem chtěla vypadat úplně jinak, protože jsem chtěla Dišperandu hrát úplně jinak. Strašně mě to bavilo. Kulisy podle Ladových kreseb byly krásné, ale byly napuštěné anilínovými barvami, takže tam u jednoho člověka došlo při pouhém škrábnutí k prudké otravě. Museli jsme proto být strašně opatrní," vzpomínala na natáčení Alena Vránová. K pohádce se pak vrátila ještě jednou, v roce 1968 v Divadle komedie, tentokrát jako temperamentní Káča.

Vzpomínka na kolegy

Na Miloše Kopeckého, se kterým se setkala už v Pyšné princezně, vzpomíná Alena Vránová ráda. „Miloš Kopecký byl nesmírně chytrý a byl to vynikající herec. Potkali jsme se v divadle u Wericha, jako malý začínající soubor. Jednou mě požádal, abych s ním šla koupit látku na šaty, protože byl úplně bezradný. Vybrali jsme samet. V televizi jsme pak spolu taky točili Silvestrovský trapas o bohaté dámě, která přijde k lékaři a omylem mu dá jako všimné papírovou pětikorunu. Když ji přijde vrátit a v nedbalkách pak společně slaví Silvestra, vrátí se domů manžel. Pohotově předstíraný lékařský zásah u žlučníkového záchvatu Miloši Kopeckému vyjde, ale jen do chvíle, než si děkující manžel, vyprovázející doktora všimne, že má spuštěné kšandy. Hezké bylo, že tím to celé končilo."

V Hrátkách s čerty hrál otce princezny Dišperandy Bohuš Záhorský. „Byl to jeden z nejkvalitnějších herců Národního divadla. K nám mladým se choval velmi přátelsky a pomáhal nám. Byl také výtečný kuchař. Jeho recept na kohouta na víně používám dodnes, nenašla jsem lepší. Skvělá byla i Jiřina Šejbalová a také Dana Medřická, je jí škoda, byla báječná," zavzpomínala na kolegy, kteří už nejsou mezi námi, Alena Vránová.

Recept na mládí

Na otázku, jak je možné, že tak báječně vypadá a jestli má recept na věčné mládí, odpověděla paní Vránová s humorem sobě vlastním historkou ze života: „Nedávno jsem jela ve výtahu s paní, která měla vystoupit o dvě patra výš. Říkala, jak dobře vypadám a že když se na mě má možnost dívat takhle zblízka (a bylo to vážně zblízka), nevidí žádnou vrásku. Odpověděla jsem „holt povedlo se," ale nestihla jsem už říct tatínkovi a mamince. Ona už stejně měla v očích, jak to musí co nejdřív někomu říct a že má na mysli plastickou chirurgii. Vám jsem to mohla říct alespoň celé," pobavila své obdivovatele v Dubí.

Pozvánka do divadla

Alena Vránová působí na divadelních prknech Divadla Ungelt a jak říká, diváky by pozvala na všechny hry, které má divadlo na repertoáru. „Když ale mám být sobecká, tak společně s Petrem Kostkou a jeho manželkou Carmen Mayerovou hrajeme ve hře Poslední romance a s Františkem Němcem a Petrem Kostkou ve hře Ledňáček. My, co v nich hrajeme, si říkáme, že jsou to představení našeho života," pozvala na rozloučenou návštěvníky dubského Modrodomu do Prahy Alena Vránová .