Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rakovina zabije v Libereckém kraji tři lidi denně

Liberecký kraj - U mužů je druhá nejčastější rakovina prostaty. Ministerstvo zdravotnictví chce proti ní a rakovině plic zavést plošné screeningy

21.9.2015
SDÍLEJ:

Lékařům pomáhá v boji s rakovinou moderní technikaFoto: Deník

Nejčastějším nádorovým onemocněním v Libereckém kraji je rakovina kůže. Následuje ji rakovina prsu a rakovina trávicího ústrojí.

Stejné je to i na celostátní úrovni. Nejvýrazněji však loni v regionu vzrost počet nádorů hlavy a mužských pohlavních orgánů. Ročně lékaři v kraji rakovinu nově diagnostikují až u 1 800 lidí.

„Výskyt rakoviny neustále stoupá. Počet úmrtí sice stagnuje, ale pokud bude pokračovat současný trend, výskyt rakoviny se do roku 2020 bude zvyšovat o dvě až tři procenta ročně," varuje lékařka Alexandra Aschermannová, členka výboru Ligy proti rakovině.

Zničující je podle ní hlavně kouření a obezita. Pravidelné cvičení a redukce váhy přitom může snížit nebezpečí vzniku nádoru až o 46 procent.

Přibývá melanomů

Podle údajů VZP loni celorepublikově nejvíc přibylo pacientů s rakovinou kůže. Jen v Libereckém kraji se s ní léčilo 3 248 pojištěnců VZP. Počet melanomů čili kožních nádorů z pigmentových buněk se za posledních čtyřicet let zvýšil sedminásobně.

„Kvůli strachu z kožních nádorů k nám pacienti často chodí příliš pozdě. Proto neustále opakuji, že je lepší přijít na vyšetření desetkrát zbytečně než jednou pozdě," říká primářka kožního oddělení liberecké nemocnice Dana Frydrychová.

Výskyt rakoviny v Libereckém kraji.

V Libereckém kraji se o pacienty s rakovinou starají lékaři Komplexního onkologického centra v Liberci. Jejich počet podle přednosty centra Jiřího Bartoše stále roste. I proto onkocentrum prošlo rozsáhlou rekonstrukcí, její druhá etapa skončila v dubnu. Na podzim by měl přibýt druhý lineární urychlovač pro ozařování onkologických pacientů, který umožní ošetřit víc lidí. Na oddělení se totiž léčí i lidé ze Šluknovského výběžku, Mladoboleslavska a východních Čech.

Nádorů pohlavních orgánů je míň

Některé druhy rakoviny se zejména díky včasné prevenci objevují méně.

V Libereckém kraji podle statistik VZP klesá zejména počet případů rakoviny děložního čípku, vaječníků či kostí. Přesto lékaři každý rok odhalí rakovinu u zhruba 80 tisíc lidí. Přes 27 tisíc Čechů ročně na zhoubný nádor umírá. Znamená to, že každých 20 minut zemře jeden.

Odborníci se shodují, že jediným východiskem je prevence. I proto ministerstvo zdravotnictví na začátku září oznámilo, že chce rozšířit preventivní programy, takzvané screeningy, o další dva druhy rakoviny.

Ke screeningu rakoviny prsu, děložního hrdla a tlustého střeva by mohly přibýt programy pro včasný záchyt rakoviny prostaty a plic.

„Můžeme tak zachránit spousty životů. Screening ovšem musí být účinný, plošně dostupný a bezpečný, protože mu vystavujeme velkou masu obyvatel, kteří jsou v podstatě zdraví, a vyšetřujeme i zdravé lidi, abychom našli nemocné," zdůrazňuje Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Vznik nových programů bude pod dohledem čtyřiceti odborníků z různých lékařských oborů. Nejprve projdou pilotním testováním. Pokud se potvrdí jejich účinnost, budou schváleny v plošné podobě. V praxi by se mohly objevit za dva až tři roky. Vyšetření by měly hradit zdravotní pojišťovny.

Adresné pozvánky zabralySeverní Čechy - Pozvánky na preventivní screeningové vyšetření rozesílané zdravotními pojišťovnami zabraly. Nemocnice na severu Čech zaznamenaly vyšší zájem hlavně o vyšetření tlustého střeva a prsu. Zvací dopisy posílaly zdravotní pojišťovny od loňského ledna.

Nejvíc se zvýšila docházka na kolorektální screening, který má vyloučit rakovinu konečníku a tlustého střeva. Od roku 2014 až do letošního června na prohlídky přišlo o čtvrtinu víc obyvatel Ústeckého kraje. V Libereckém kraji se návštěvnost zvýšila dokonce o 29 procent, což je třetí nejlepší výsledek v republice.

Nárůst docházky lékaři v Česku zaznamenali i u mamografického screeningu. Na severu Čech ale nebyl tak viditelný.
Zatímco v Praze lékaři provedli o 17 procent víc vyšetření, v Ústeckém kraji to byla jen 4 procenta. V Libereckém kraji chodí na prohlídky stále stejný počet žen. „Menší nárůst zájmu o mamografické vyšetření je zkreslený tím, že už v roce 2013 byl počet těchto prohlídek enormně zvýšený díky preventivní akci, při níž jsme nabídli zaplacení mamografu i těm ženám, které by na to vzhledem k nižšímu věku neměly ze zákona nárok," vysvětluje mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Pozvánky posílaly pojišťovny lidem, kteří mají na preventivní onkologické prohlídky nárok, ale už několik let se jich nezúčastnili. Nová vlna zvacích dopisů by měla přijít na podzim.

Rakovina kůže.

Rakovina prostaty.

Rakovina prsu.

Autor: Iveta Piknová

21.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení