Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Regionální potraviny si získávají popularitu

Liberecký kraj - V pátek se v Liberci vyhlašovali vítězové soutěže o značku Regionální potravina Libereckého kraje. Tu uděluje už čtvrtým rokem ministerstvo zemědělství nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům.

6.10.2013 2
SDÍLEJ:

VE STANU na náměstí Dr. E. Beneše bylo kromě pódia, kde se ocenění předávala, mnoho prodejních stánků místních výrobců potravin. Na snímku je vítězka soutěže Irena Rambousková.Foto: Deník/Vít Černý

Cílem je podle ministerstva podpořit domácí producenty lokálních potravin a motivovat zákazníky k jejich vyhledávání na pultech obchodů, na farmářských trzích či přímo u samotných výrobců.

„Podpora a propagace regionálních výrobců potravin dlouhodobě patří mezi priority ministerstva zemědělství. Pomáhají rozvíjet region a zákazníkům navíc usnadní výběr mezi kvalitními potravinami. Chceme v tomto trendu i nadále pokračovat," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Značka se uděluje celkem ve 13 regionech České republiky. V soutěži se hodnotí vztah výrobku k regionu, použité suroviny či senzorické vlastnosti. V Libereckém kraji bylo vyhlášeno osm nejlepších výrobků, které zvítězily v konkurenci s dalšími 45 produkty od 17 výrobců. Podle organizátorů se v soutěži potkávají každoročně nováčci s těmi, co o ocenění soutěží již poněkolikáté.

VE STANU na náměstí Dr. E. Beneše bylo kromě pódia, kde se ocenění předávala, mnoho prodejních stánků místních výrobců potravin.

Jako příklad uvedli Drahomíru Mackovou, která vlastní rodinné Pekařství U Drahušky a letos zkusila štěstí se svými domácími mini svatebními koláčky, které nakonec zvítězily v kategorii Pekařské výrobky.

„Do soutěže jsem se přihlásila ze zvědavosti. Pečení je pro mě spíš radost než byznys, o to víc mě ocenění Regionální potravinou potěšilo. Příští rok to zkusím znova, třeba s mými houstičkami," řekla Macková.

Lokální produkty

Vyhlášení vítězů doprovázela prezentace jednotlivých výrobců, kteří se soutěže účastnili letos nebo v minulosti. Hned vedle pekařství paní Mackové nabízela zboží Zdeňka Vomáčková, jejíž manžel získal značku Regionální potravina v roce 2011 za včelí med z Podještědí.

„Máme tady medy, lesní, květový jarní, šlehaný med, který je bez dalších přísad a pouze se mechanicky ušlehá do pasty, která dál netuhne. Pak máme krkonošskou medovinu. Navíc prodáváme včelí produkty a kosmetiku s mateří kašičkou nebo propolisem. Masti, krémy, balsámy, samé zdravé věci," řekla Vomáčková a dodala: „Někdo lokální potraviny nakupuje raději, navíc my to máme z Podještědí, manžel má včely za Českým Dubem ve Všelibicích."

VE STANU na náměstí Dr. E. Beneše bylo kromě pódia, kde se ocenění předávala, mnoho prodejních stánků místních výrobců potravin.

Lidé, kteří se na vyhlášení přišli podívat, většinou spojili ochutnávku s nákupem. Vybírat bylo opravdu z čeho. Několik stánků místních řezníků a pekařů doplňovaly mléčné výrobky z kozích a ovčích farem. V nabídce byla i slivovice. Alžběta Zahrádková s humorem komentovala situaci takto: ,,Jsem si jistá, že jsou tady lepší potraviny než ve

velkých obchodech. Malí výrobci si nedovolí lidi šidit. Raději dám dvě, tři koruny navíc a vím, co mám. Přidají nám 40 korun na důchodech, tak je utratím tady.

Místní výrobci

Nakoupit na náměstí Dr. E. Beneše přišla i Hana Mosová, která nakupuje od místních výrobců pravidelně v kamenném obchodě v Liberci.

„Kupuji regionální výrobky, protože je mi sympatické, že to jsou lokální potraviny a podpořím tak malé výrobce. Když vidím značku Regionální potravina, tak mě to spíš motivuje k nákupu. Dnes jsem si koupila pečivo, tvaroh a brynzu," řekla Mosová.

V rámci programu probí

hala i soutěž, kdy se organizátoři ptali soutěžících na otázky, které se týkaly produkce potravin. Jednou z vítězek byla Irena Rambousková z Liberce.

„Máme tašku regionálních potravin, ale ještě jsme to nerozbalovali. Rozhodně to bude něco dobrého," ocenila výhru a dodala: „Ochutnali jsme i zakoupili něco domů. Výhodou je podle mě jednak nutriční hodnota, která je rozhodně vyšší, a navíc je zaručena čerstvost těch potravin. Raději si koupím něco od výrobce, kterého znám, než něco v supermarketu. Lokální potraviny podporuju a propaguju i u svých dětí," řekla Irena Rambousková.

Soutěž Regionální potravina je projekt určený na podporu malých a středních zemědělců a producentů potravin.

Oceněný výrobek získá právo zdarma užívat značku čtyři roky na obalu výrobku. V současné době značku nosí 373 produktů ze 13 regionů Čech a Moravy.

Autor: Petr Vodseďálek

6.10.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Českolipský deník.

KRÁTCE: Na cyklostezku si v Ralsku ještě počkají. Centrum Lípy je rozkopané

EET. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Výsledkový servis nejen z fotbalu

Českolipsko /FOTOGALERIE ZE STRÁŽE/ - Přinášíme tradiční výsledkový servis ze sportovních utkání různých soutěží, jež se odehrály o víkendu.

Nemocnice plánuje nákladné investiční akce. Hledá podporu u obcí

Česká Lípa – Českolipská nemocnice plánuje nákladné investiční akce, nad jejichž rámec chystá změny na porodním oddělení. Žádá o podporu i starosty.

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení