Třicet osm. Tolik párů si loni na severu Čech řeklo své Ano. Ne, vůbec to není málo. Jedná se totiž o páry homosexuální.

Jejich zájem o registrované partnerství byl loni v republice největší od roku 2007. V Libereckém kraji je přitom hned po Praze nejvíc registrovaných párů na počet obyvatel. Ústecký kraj je na třetím místě.

„Určitě pozorujeme nárůst. Loni u nás registrované partnerství uzavřelo 28 párů, většinou mužských. Rok předtím jich bylo o 12 méně. Letos už přibyly další tři," vypočítává Kamila Doušová z matriky Úřadu městského obvodu Ústí nad Labem město. V Ústeckém kraji je to jediná matrika, kde se homosexuální páry mohou registrovat.

Okázalý obřad? Ne

V Libereckém kraji smí gaye a lesbičky oddat jen Magistrát města Liberec. „Letos už partnerství uzavřel jeden pár. Další tři mají rezervovaný termín," prozrazuje Ivana Jadrná, vedoucí oddělení matriky libereckého magistrátu. I tady loni převažovaly obřady gayů.

Po velkolepé svatbě na zámku ovšem homosexuálové na severu Čech příliš netouží.

Obřady probíhají nejčastěji přímo v kanceláři matriky nebo obřadní síni. Zhruba pětiminutového aktu se v Ústeckém kraji často účastní jen partneři a matrikářka. Svědci nejsou potřeba.

„Lidé se k nám sjíždí z celého kraje, takže na matriku neberou všechny příbuzné. Rodinnou oslavu si pak udělají třeba v místě bydliště," vysvětluje Kamila Doušová.

V Libereckém kraji si pouhé prohlášení před matrikářkou volí polovina párů. „Druhá půlka uzavírá partnerství v obřadní síni radnice za přítomnosti svých blízkých a kamarádů," dodává Ivana Jadrná.

Ženy berou osudový okamžik spíš pragmaticky. Muži ho prožívají daleko víc. „Častěji se vyptávají a pak přicházejí víc připravení. Jsou citlivější a při obřadu bývají také dojatější. Prstýnky si ale vyměňují jak muži, tak ženy," prozrazuje ústecká matrikářka Doušová.

Co si ve svůj den berou na sebe?

Jednoduché obřady homosexuálové zpestřují hlavně svým oblečením.

„Zažili jsme obřady, při nichž měly partnerky stejné bílé svatební šaty. Někdy má ale jedna bílé a druhá černé, případně jedna si obleče bílé šaty a druhá černý kalhotový kostým s cylindrem. Muži většinou přicházejí ve stejných oblecích. Jen někdy bývá jeden oblek bílý a druhý tmavý," popisuje Jadrná.

O svatbu mají podle ní zájem hlavně lidé narození v 70. a 80. letech. V Ústeckém kraji se ale věková hranice rok od roku snižuje. Partnerství mezi osmnáctiletými nejsou výjimkou.

Lidé si berou i cizince. Úřednice se nejvíce setkávají se Slováky.

„Ti byli loni dva, v roce 2012 byl jeden z Moldavska. Nejvíce cizinců ale bylo v roce 2011, asi v každém třetím partnerství," vzpomíná Doušová.

Chtějí adopci dětí

Obliba registrovaného partnerství v Česku se po mírném poklesu v roce 2011 postupně zvyšuje. Tehdy institutu využilo jen 354 gayů a leseb. Loni jich ale bylo o sto víc.

„Zatím rekordní byl rok 2007, kdy do partnerství vstoupilo 504 lidí, kteří na tuto možnost už roky čekali. Pokud bude dosavadní tendence pokračovat, může být toto číslo brzy překonáno," říká statistik registrovaného partnerství Miloslav Šlehofer.

Řada párů ale o registrované partnerství zájem nemá. Nepřináší podle nich žádné výhody.

Aspoň částečně se to už dva roky snaží změnit občanské sdružení Proud. Chce prosadit novelu zákona, která by homosexuálům umožnila adoptovat dítě jejich registrovaného partnera.

V roce 2011 vyrůstalo v homosexuálních rodinách okolo 900 dětí.

„V současnosti je to ale víc. Dosavadní zákon adopci zakazuje, což byla podmínka politické reprezentace v roce 2006. Je to zjevně protiústavní, protože gay nebo lesba může požádat o osvojení, ale jako registrovanému je mu to znemožněno," dodává Šlehofer.

Podle únorového průzkumu agentury STEM/MARK polovina Čechů souhlasí, aby homosexuálové měli právo adoptovat dítě svého partnera. Jen 10 procent dotázaných bylo zásadně proti.