Pokud vás dnes na ulici budou zdravit úplně cizí lidé, nedivte se. Už 41 let se totiž 21. listopad slaví jako Světový den pozdravů. Podle jeho zakladatelů by proto měl dnes každý pozdravit alespoň deset lidí.

Světový den pozdravů vznikl z iniciativy amerických studentů, bratrů Briana a Michaela McCormackových. Vyhlásili ho v roce 1973, kdy na Blízkém východě zuřila arabsko-izraelská válka. Světu tak chtěli předat poselství, že konflikty se lépe řeší pomocí komunikace a osobního kontaktu než síly. Vycházeli přitom z toho, že první slovo, které si lidé při setkání vymění, je pozdrav.

Slavné osobnosti

Za více než čtyřicet let se Světový den pozdravů rozšířil do zhruba 180 zemí světa. Hlásí se k němu řada světových představitelů, celebrit i více než tři desítky držitelů Nobelovy ceny míru. Svátek podpořil Luciano Pavarotti, Jan Pavel II., královna Alžběta, Whoopi Goldbergová, ale i Václav Havel. Jejich poselství si můžete přečíst na internetových stránkách www.worldhelloday.org.

Jak Světový den pozdravů slaví lidé na druhém konci světa? Ne všude si vystačí s obyčejným „Dobrý den“, „Ahoj“ nebo podáním ruky. Někde místo slov dávají přednost tření nosů, bujarému tanci, vyplazování jazyka nebo dokonce plivání.

NEJKURIÓZNĚJŠÍ SVĚTOVÉ POZDRAVY

TIBET

Tibeťané se zdraví tak, že přiloží své ucho na ucho druhého a dlouze naslouchají. Někteří na sebe při pozdravu vyplazují jazyk. Tento zvyk vychází z legendy o zlém králi Lang Darma, který měl černý jazyk. Lidé po jeho smrti hledali, do koho se reinkarnoval, a proto si navzájem ukazovali jazyk.

MONGOLSKO

Chcete-li pozdravit někoho v Mongolsku, musíte se řídit ročním obdobím, dnem, časem a místem, ale i tím, koho zdravíte. Jednodušší variantou, která je v zemi velmi běžná, je prosté očichání toho druhého.

JAPONSKO

Japonci seuklánějí s rukou na srdci,nesmějí se ale vzájemně dotknout. Úhel úklonu ukazuje míru úcty. Někteří si ale místo pozdravu rozepínají kabát. Je to pozůstatek z dob, kdy tak dokazovali, že nejsou ozbrojeni.

MELANÉSIE

Vůbec nejdivněji se zdraví lidé v Melanésii. Při setkání totiž každý stiskne svůj rozkrok.

AFRIKA

Ke zvláštním pozdravům patří ohmatávání hlavy. Na východě si lidéplivou na nohy, na jihu seo sebe třou zády. V Zambii se zase zdraví tak, že si navzájemzmáčknou palce u ruky.

KEŇA

Tradičním pozdravem je vzájemný tanec, při kterém lidé skáčou kolem sebe. Po tanci často následujenápoj z krve a mléka, který musí člověk vypít.

NOVÝ ZÉLAND

Tradiční maorský pozdrav se nazývá hongi. Dva lidé při něm lehce přitisknou nos k nosu svého protějšku. Maorové tak projevují hluboké city.

ESKYMÁCI

Eskymáci se zdraví vzájemnýmtřením nosů. Jedná se o doplněk k podání ruky.

INDIE

Nejznámějším pozdravem v Indii je Namaskar nebo Namaste. Stačí při němpřiložit obě dlaně k sobě a pozdvihnout je k obličeji k pozdravu dané osoby.

ZNÁMÉ POZDRAVY 

AHOJ

Patrně pochází z angličtiny z výrazu „Ahoe" nebo „Ahoy". Ahoe je prastarý námořnický pozdrav. Ahoy byl podle legendy námořnický povel používaný v nejvyšší nouzi, kdy bouře zlámala stěžně i kormidlo a loď zůstala už jen v božích rukou. Pokyn „Ahoy" námořníkům přikazoval pokleknout a modlit se k poctě Ježíšově Ad Honorem Jesus. Transkripce těchto slov dává dohromady „Ahoy".

NAZDAR

Původem ryze český pozdrav. Vznikl jako složenina prvních dvou slov věty napsané na kasičkách, do nichž lidé přispívali na stavbu Národního divadla. Celá věta zněla „Na zdar důstojného Národního divadla." Pozdrav se mezi lidmi uchytil už v roce 1851. O dvanáct let později ho oficiálně převzali i sokolové.

ČAU

Vychází z italského „Ciao". Do Československa se pozdrav dostal v 50. letech minulého století, kdy se v kinech objevil italský trhák Grande strada azzurra (Velká modrá cesta). Film se hemžil italským pozdravem „Ciao", který lidé převzali částečně ze vzdoru proti komunistickému „Čest práci".