VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řekněte ahoj! Dnes je Světový den pozdravů

Severní Čechy - Každý, kdo 21. listopadu pozdraví alespoň 10 lidí, přispěje k udržení světového míru. Hlavní myšlenka dne pozdravů se drží přes 40 let

21.11.2014
SDÍLEJ:

Objetí - také pozdravFoto: Deník

Pokud vás dnes na ulici budou zdravit úplně cizí lidé, nedivte se. Už 41 let se totiž 21. listopad slaví jako Světový den pozdravů. Podle jeho zakladatelů by proto měl dnes každý pozdravit alespoň deset lidí.

Světový den pozdravů vznikl z iniciativy amerických studentů, bratrů Briana a Michaela McCormackových. Vyhlásili ho v roce 1973, kdy na Blízkém východě zuřila arabsko-izraelská válka. Světu tak chtěli předat poselství, že konflikty se lépe řeší pomocí komunikace a osobního kontaktu než síly. Vycházeli přitom z toho, že první slovo, které si lidé při setkání vymění, je pozdrav.

Slavné osobnosti

Za více než čtyřicet let se Světový den pozdravů rozšířil do zhruba 180 zemí světa. Hlásí se k němu řada světových představitelů, celebrit i více než tři desítky držitelů Nobelovy ceny míru. Svátek podpořil Luciano Pavarotti, Jan Pavel II., královna Alžběta, Whoopi Goldbergová, ale i Václav Havel. Jejich poselství si můžete přečíst na internetových stránkách www.worldhelloday.org.

Jak Světový den pozdravů slaví lidé na druhém konci světa? Ne všude si vystačí s obyčejným „Dobrý den“, „Ahoj“ nebo podáním ruky. Někde místo slov dávají přednost tření nosů, bujarému tanci, vyplazování jazyka nebo dokonce plivání.

NEJKURIÓZNĚJŠÍ SVĚTOVÉ POZDRAVY

TIBET

Tibeťané se zdraví tak, že přiloží své ucho na ucho druhého a dlouze naslouchají. Někteří na sebe při pozdravu vyplazují jazyk. Tento zvyk vychází z legendy o zlém králi Lang Darma, který měl černý jazyk. Lidé po jeho smrti hledali, do koho se reinkarnoval, a proto si navzájem ukazovali jazyk.

MONGOLSKO

Chcete-li pozdravit někoho v Mongolsku, musíte se řídit ročním obdobím, dnem, časem a místem, ale i tím, koho zdravíte. Jednodušší variantou, která je v zemi velmi běžná, je prosté očichání toho druhého.

JAPONSKO

Japonci seuklánějí s rukou na srdci,nesmějí se ale vzájemně dotknout. Úhel úklonu ukazuje míru úcty. Někteří si ale místo pozdravu rozepínají kabát. Je to pozůstatek z dob, kdy tak dokazovali, že nejsou ozbrojeni.

MELANÉSIE

Vůbec nejdivněji se zdraví lidé v Melanésii. Při setkání totiž každý stiskne svůj rozkrok.

AFRIKA

Ke zvláštním pozdravům patří ohmatávání hlavy. Na východě si lidéplivou na nohy, na jihu seo sebe třou zády. V Zambii se zase zdraví tak, že si navzájemzmáčknou palce u ruky.

KEŇA

Tradičním pozdravem je vzájemný tanec, při kterém lidé skáčou kolem sebe. Po tanci často následujenápoj z krve a mléka, který musí člověk vypít.

NOVÝ ZÉLAND

Tradiční maorský pozdrav se nazývá hongi. Dva lidé při něm lehce přitisknou nos k nosu svého protějšku. Maorové tak projevují hluboké city.

ESKYMÁCI

Eskymáci se zdraví vzájemnýmtřením nosů. Jedná se o doplněk k podání ruky.

INDIE

Nejznámějším pozdravem v Indii je Namaskar nebo Namaste. Stačí při němpřiložit obě dlaně k sobě a pozdvihnout je k obličeji k pozdravu dané osoby.

ZNÁMÉ POZDRAVY 

AHOJ

Patrně pochází z angličtiny z výrazu „Ahoe" nebo „Ahoy". Ahoe je prastarý námořnický pozdrav. Ahoy byl podle legendy námořnický povel používaný v nejvyšší nouzi, kdy bouře zlámala stěžně i kormidlo a loď zůstala už jen v božích rukou. Pokyn „Ahoy" námořníkům přikazoval pokleknout a modlit se k poctě Ježíšově Ad Honorem Jesus. Transkripce těchto slov dává dohromady „Ahoy".

NAZDAR

Původem ryze český pozdrav. Vznikl jako složenina prvních dvou slov věty napsané na kasičkách, do nichž lidé přispívali na stavbu Národního divadla. Celá věta zněla „Na zdar důstojného Národního divadla." Pozdrav se mezi lidmi uchytil už v roce 1851. O dvanáct let později ho oficiálně převzali i sokolové.

ČAU

Vychází z italského „Ciao". Do Československa se pozdrav dostal v 50. letech minulého století, kdy se v kinech objevil italský trhák Grande strada azzurra (Velká modrá cesta). Film se hemžil italským pozdravem „Ciao", který lidé převzali částečně ze vzdoru proti komunistickému „Čest práci".


Autor: Iveta Piknová

21.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení