Dionýsos, řecký bůh vína, radosti a plodnosti, jehož Římané nazývali také Bakchus, podnítil vznik rozsáhlého světa obrazů, který snad ani nemůže být rozmanitější a více strhující. Světa lákajícího překračováním daných hranic, až k děsivým a divokým pudům, oné tvůrčí síly vzbuzující odedávna čiré nadšení umělců.

Jeho tvář, původ, jeho tajemný náboženský kult fascinují od starověku do současnosti. Uctívání dionýského kultu je symbolem touhy po životě, úniku před žitým světem k blaženosti a extázi. Díky svému pozemskému i božskému původu byl Dionýsos lidem vždy bližší a přístupnější než ostatní božstva z tak vzdáleného a nedostupného Olympu.

Smyslné ideály

Obrazy boha znázorňují ztělesnění smyslných ideálů a vnímání přírody, které je úzce spojeno s náboženskou zkušeností. V umění renesance a baroka reprezentuje Dionýsos vítězství života a slouží jako zástupce panovnické kultury a dvorních slavností nejen opojné požívání vína, ale také triumfální průvody se vzrušenými satyry a tančícími mainádami (bakchantkami), které Dionýsos a jeho nevěsta Ariadne vedou, patří ke kánonu dionýských vyobrazení.

Rezidenční zámek.Výstava drážďanské Sbírky soch a plastik Skulpturensammlung a hamburského muzea Bucerius Kunst Forum ukazuje desítky antických soch a váz, stejně jako malby, kresby a grafické listy umělců, mezi nimiž vynikají Peter Paul Rubens, Anthonis van Dyck, Annibale Carracci, Lovis Corinth, Franz von Stuck a Max Beckmann. Díla z drážďanských uměleckých sbírek jsou navíc doplněna zápůjčkami z evropských a amerických muzeí.

Výstava „Dionýsos. Opojení a extáze"
Residenzschloss Dresden,
Taschenberg 2, 01067 Dresden
Termín: do 10. června 2014
Otevřeno: 10.00 18.00 hodin, úterý zavřeno
Vstupné: 12 / 9 euro (platí i na další tři výstavy v Rezidenčním zámku), do 16 let zdarma. Texty k výstavě jsou v němčině a angličtině, k trvalým výstavám je k dispozici český audioguide zdarma.
Doprava: tramvaj č. 4, 8, 9 zastávka Theaterplatz.