Včera jste konstatoval, že pokud by se ODS zbavila kmotrů, byl byste ke straně vstřícnější. Měla to snad být výzva jejím členům, aby se zbavili osobností, za nimiž stojí skandály? A nebo šlo jen o jakýsi bonmot?

Nebyl to žádný bonmot, ale stanovisko Změny. Odstoupení pana Ziky z kandidátky vnímám jen jako trik na voliče, vliv v krajské ODS má stále klíčový. Pokud se ODS dokáže těchto lidí a politiky, která je s nimi spojená, zbavit, otevře to cestu k jednáním z naší strany. Myslím, že pokud chce ODS politicky přežít, nic jiného ji ani nezbývá.

O tom, jak jednání krajského výkonného výboru dopadne, se dozvíme po víkendu. Je Radim Zika jediný, kdo vám v čele ODS vadí, nebo jsou na indexu i další osoby?

Ty hlavní tváře spojené s politikou ODS minulých let jsou dvě Radim Zika a Přemysl Sobotka.

Sám ale přece nevěříte tomu, že ODS se veřejně zřekne svého kandidáta na prezidenta. Potom platí scénář 2: S ODS do koalice za nic na světě nejdeme?

Kdybych byl členem regionálního vedení ODS, toto řešení bych navrhoval, s tímto kandidátem prezidenta zcela jistě nezíská a takováto personální změna by mohla být dobrým signálem pro jejich ztracené voliče. Ale asi máte pravdu, neudělají to, což Změně vadit nebude, naopak. Naším cílem není silná ODS, ale silná Změna. Jednou ta personální výměna stejně musí proběhnout, druhá varianta je, že ODS ve volbách opět propadne.

Veškerá jednání za ten týden se tak vracejí na samý začátek. Vy chcete bez ODS, Starostové s ODS. Kdo tedy nakonec ustoupí?

Nevidím to, že někdo musí ustupovat. Starostové mají určité obavy z křehkosti koalice, které chápu, ale věřím, že je možné najít i jiné řešení, než koalici s ODS.

Ano, bavíme se tedy o dvojkoalici vás a SLK, kterou ale oni odmítají s odůvodněním, že je nestabilní a dává prostor politickému vydírání. Co se tedy musí změnit, co kdo komu musí slíbit, aby jste se dohodli?

Pro zvolení nového hejtmana a vedení kraje na ustavujícím zastupitelstvu bude 23 hlasů Starostů a Změny stačit a věřím, že když kolegové zastupitelé z dalších stran uvidí, že se s nimi jedná férově a nehrají se přesilové hry, že podporu pro jednotlivá usnesení zastupitelstva dokážeme v průběhu dalších měsíců nacházet. Já i kolegové ze Změny jsme připraveni spolupracovat a komunikovat se všemi zvolenými zastupiteli, to, že nechceme s nimi vytvořit koalici, je věc jiná.

Takže to dopadne tak, že na ustavujícím zastupitelstvu se zvedne 23 rukou pro hejtmana a dál se tímhle stylem budou volit radní? Žádná koaliční smlouva?

Ne, koaliční smlouva stejně jako programové prohlášení by tomu musely předcházet. Oba dokumenty by měly být zveřejněny ještě před volbami nového vedení kraje, to beru jako samozřejmost.

Ale to se točíme v kruhu. Zatím nikdo neustoupil, což budí dojem, že si začnete zákulisně něco slibovat, aby hlavy vychladly a koalice se upekla.

Koalice je přece možná na základě 23 hlasů Změny a SLK, moje hlava určitě horká není a věřím, že koalici neupečeme, ale domluvíme…

ČTĚTE TAKÉ: ROZHOVOR - Půta: Vztahy stran jsou narušené

Zlé jazyky tvrdí, že je těžké jednat se Změnou, neboť má příliš mnoho osobností, které se neřídí stranickou politikou, ale svými cíli. Jak zajistíte koalici potřebné hlasy?

Zlé jazyky jsou mimo. Změna není žádný umělý slepenec, ale skupina lidí s podobnými hodnotami a politickou orientací, která ví, že pro společný úspěch je důležité vystupovat pokud možno jednotně. Takto funguje zastupitelský klub Změny v Liberci, a protože jsme výběru kandidátů dávali velkou pozornost, předpokládám, že stejně budeme vystupovat i na kraji. V tom problém se Změnou nebude.

Toto riziko tady určitě je, kmotři ODS a ČSSD udělají maximum, aby si udrželi vliv na veřejné zakázky a zamezili nám v přístupu ke klíčovým dokumentům, které by mohly způsobit některým lidem nemalé problémy. Změna se ale v mnohém poučila a navíc my umíme efektivně pracovat i z opozice, takže se budoucnosti neobávám. Případné opakování puče Změnu jen posílí, to by pánové už mohli vědět z Liberce, že takto nás nezastaví…

Role v opozici by vám tedy nevadila? Není to otočení se zády k voličům, kteří si vás přejí ve vládě kraje?

Preferujeme samozřejmě koalici, ale ne za každou cenu. Změna umí dobře dělat i opoziční práci, toho se nebojím. Navíc bychom měli více prostoru připravit se na příští komunální volby, neboť se chystáme kandidovat v tomto i dalších krajích v desítkách měst a obcích. Takže ať to dopadne, jak to dopadne, pro Změnu a pro to, co chceme v politice z dlouhodobého hlediska změnit, to špatně dopadnout nemůže. To, co jsme slíbili voličům, jednou prosadíme.

Co na to čtenáři?

Propojení ODS a ČSSD v Libereckém kraji je naprosto dokonalé, dělba moci a provizí funguje mnoho let. Základním úkolem kmotrů a kmotříčků je zapojit do koalice jednu z těchto stran. Teď se ukáže, zda je pan Půta charakter, nebo si vezme nabízenou „Mapu pokladu". Tlak je obrovský, jde o desítky miliónů, které zmizí, pokud pan Půta kývne. Vůbec nejde o konkrétní zvolené kandidáty za ODS, jde o ty, kteří vše v Liberci řídí a zřejmě dále řídit budou… Lukáš (libereckydenik.cz)

Mně jako občanovi by „křehká" koalice Starostů a Změny vůbec nevadila. Měl bych alespoň jistotu, že se nebudou moci dělat velké chyby při silné koalici. Viz vládní reformní balíček, který se vláda ani příliš nenamáhala občanům vysvětlovat… Zdeněk Joukl (web)