Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nechci žít v izolaci úřadu, ale mezi lidmi a s nimi, říká biskup

Severní Čechy – Pro většinu z nás jsou Vánoce spojené se setkáváním se – s vlastní rodinou a s přáteli – ale také s neoblíbeným gruntováním nebo zběsilými nákupy dárků na poslední chvíli. Jak prožívá jedny z nejdůležitějších svátků v roce biskup litoměřické diecéze Jan Baxant?

28.12.2015
SDÍLEJ:

Litoměřický biskup Jan BaxantFoto: Deník/Karel Pech

Obdarovává své blízké? Jaký nejhezčí dárek kdy dostal? A jak by zhodnotil končící rok? Více pro čtenáře Litoměřického deníku prozradil ve speciálním vánočním rozhovoru.

Pane biskupe, prozraďte, jak trávíte Vánoce a Štědrý den. Najdete si o svátky čas podívat se také domů za svou rodinou?
Pro mne, tak jako pro mnohé, jsou Vánoce časem uvědomění si, že my lidé k sobě patříme. První Vánoce, narození Ježíše Krista, byly potvrzením toho, že nejen my lidé jsme mezi sebou propojeni, ale že i Bůh je s námi spojen a my s Ním. Štědrý den trávím obdobně jako všichni ostatní. Hodně vzpomínám na své zemřelé rodiče i další příbuzné a přátele, s kterými jsem mohl ujít kus svého vlastního života. Podívat se za svou rodinou? Jako kněz, a nyní i biskup, mám velmi širokou rodinu, jež je složena z těch, které mám rád a oni snad i mne. Nesu za ně odpovědnost a oni mě duchovně podporují svými modlitbami. Říká se tomu „duchovní přátelství" či „duchovní rodina". Víme o sobě a nemusíme se hned vidět a navštěvovat se.

Můžete přiblížit, jak vůbec vypadají a jak se slaví církevní Vánoce?
Církevní Vánoce, to jsou „křesťanské Vánoce". Je tomu prostě tak, že když se rodičům narodí dítě, dítě očekávané a chtěné, radují se a na den narození svého děťátka, později i dorůstajícího a dospělého dítěte, vzpomínají vděčně a rádi. O křesťanských Vánocích si každoročně s radostí připomínáme narození Spasitele Ježíše a současně, dle naší víry, očekáváme i Jeho druhý příchod na tento svět. Když se dítě do rodiny narodí, nemůže být překážkou blahobytu rodiny, ale naopak! Je rodinným bohatstvím.

Litoměřický biskup Jan Baxant.

Dne 24. prosince dopoledne pravidelně navštěvujete litoměřickou nemocnici. Kde se tato tradice vzala a proč zůstáváte věrný právě nemocnici?
O Vánocích, tak jsem byl doma vychováván, se nemá zapomínat na potřebné, trpící a nemocné lidi. Na Štědrý den dopoledne procházím celou litoměřickou nemocnicí nejen proto, že tak činili i moji biskupští předchůdci, ale i proto, že nemocným o vánočních svátcích v nemocnicích je dosti smutno. Nejsou doma. A pak chci také potěšit sloužící nemocniční personál v den tak krásný a popřát jim požehnané Vánoce při službě a rovněž i jejich rodinám.

Úklid a dárky? Ano, pokud udělají radost

Může se zdát, že se smysl adventu pomalu vytrácí a toto období mají lidé čím dál více spojené s úklidem a sháněním drahých dárků na poslední chvíli. Co byste takovým lidem poradil? Nebo je podle vás situace v tomto ohledu lepší, než se na první pohled jeví?
S adventem už tradičně souvisí úklid domácnosti a shánění dárků. Nic proti tomu nemám, pokud se uklízí a dárky se připravují proto, že se chce udělat radost druhým. V uklizené domácnosti se přece lépe dýchá a dárky, i na poslední chvíli shromážděné, mohou způsobit radost. Myslet na druhé, to je i vánoční charakteristika.

Jak jste svátky konce roku prožíval jako malý?
Jako dítě jsem Vánoce vždy trávil v rodinném kruhu. Nedostávali jsme nikdy žádné velkolepé dárky, ale byli jsme pospolu. U vánočního stolu Štědrého dne nás bylo dost, ale měli jsme se rádi a například my děti jsme byly šťastny, když jsme si mohly rozdělit jeden pomeranč – na šest dílů. Mám pět sourozenců.

Vzpomenete na nejkrásnější dárek, který jste dostal?
Krásných, ze srdce darovaných dárků jsem během svého života dostal velmi mnoho. Nejkrásnější dárky jsou vždy ty od dětí. Stále vzpomínám na jeden obrázek, který mi namaloval šestiletý chlapec. Jmenoval se Toník. Daroval mi svůj obrázek kostelíčka s tím, že za to nic nechce, že to neprodává. Uvědomil jsem si, že i malé dítě je schopno nezištnosti a dobroty. Jedná ze srdce. Zadarmo, jen tak, z lásky.

Jsou pro vás Vánoce příležitostí k obdarování vašich blízkých? Jaké dárky rád předáváte?
Ano, ale je to pro mne každoročně těžký úkol. Vyhledávám takové dárky, které by alespoň trochu potěšily obdarované, nikoliv mě.

Kalendář se už brzy přehoupne do roku 2016. Jak se podle vás do dějin zapíše ten uplynulý?
Neznám všechny souvislosti a nevím o všech událostech ve světě, i když se dění snažím sledovat. Pro mne to je rok, ve kterém jsem se ujistil, že Bůh má vše pevně ve své ruce. Kdyby tomu tak nebylo, svět by jistě vypadal jinak. Byl by bolestnější a mnohem smutnější.

Litoměřický biskup Mons. Jan Baxant.

Jak jste tento rok prožíval vy a jaký byl pro diecézi?
Chci všechny dny roku prožívat nikoliv v izolaci svého úřadu, ale mezi lidmi a s nimi. Jejich radosti chápu jako radosti mé a jejich trampoty se mě též dotýkají. Toužím po tom, aby se celá diecéze stávala životaschopnou správní jednotkou celé české církevní provincie. Mým spolupracovníkům ani o nic jiného nejde. Současně však usilujeme o to, aby se území naší diecéze stále víc proměňovalo v jakousi „oázu" přátelství a sounáležitosti, krátce řečeno: kde by se hlásalo evangelium Kristovo a v praxi žilo.

Mezi lidmi stále nejvíce rezonuje uprchlická krize. Jak ji vnímáte a prožíváte?
Vybízím všechny své přátele a diecezány, abychom podle svého křesťanského přesvědčení a současně dle svých možností pomáhali všem potřebným a ohroženým, zvláště matkám s opuštěnými dětmi na útěku. Musím však připojit i to, že pokud takovým lidem pomůžeme a oni se po určitém čase dokáží již postavit na své vlastní nohy, požádat je, aby se snažili vrátit zpět do své vlasti, kde zanechali své staré a nemocné příbuzné. Neboť kdo jim pomůže? I na ně musíme myslet. V naší diecézi totiž velmi dobře víme, co to je ztráta domova, ztráta domácích kořenů, ztráta vlasti.

Dokáže podle vás katolická církev nabídnout útěchu či přímo východiska pro tuto a další podobné situace, které se dnešního člověka dotýkají?
Katolická církev netouží být vševědem. Nabízí Kristovo evangelium a dobrý příklad opravdových křesťanů. Velmi správně charakterizujete poslání katolické církve: „nabídnout útěchu". Chceme nabízet, ne se podbízet a násilně přemlouvat a nutit. Jsme připraveni a ochotni potěšit, vyslechnout, „pohladit na duši" a vypomoci i konkrétní charitativní službou.

Jaký byste si přál, aby byl ten rok nadcházející? Co byste popřál čtenářům?
Nemám nikdy v úmyslu si cokoliv přát pro sebe. Ponechávám vše Božímu řízení. Čas našeho života a běh roků není v naší moci. Spíše se Pánem Bohem nechávám překvapovat a vše od Něho s vděčností přijímat. Čtenářům přeji, aby svůj zrak neupírali jen na novinové či internetové stránky, ale aby se pokusili alespoň někdy, v příhodný okamžik, porozhlédnout kolem sebe a zadívat se i do lidských očí svých bližních. Někdy totiž jsou v nich slzy. Je na nás, abychom rozpoznali, zdali jsou to slzy smutku či lidského štěstí. Mohou to být pro nás krásné příležitosti i vážné výzvy.

Autor: Veronika Weissová

28.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Stráž pod Ralskem - Košťálov 1:4 (0:1).
8

Výsledkový servis nejen z fotbalu

Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa.

Nemocnice plánuje nákladné investiční akce. Hledá podporu u obcí

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Skalice potvrdila první místo

Skalice - Také fotbalisté SK Skalice prodloužili vítěznou šňůru, která se jim v krajském přeboru prodloužila na pět zápasů.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení