Bylo mu jednačtyřicet a už stihl být starostou města, krajským zastupitelem a co nevidět se stane i hejtmanem. Mezitím ho ale čeká těžké vyjednávání o tom, která z ostatních stran mu vyjádří podporu a sestaví s ním koalici. Stojí o to všechny strany, ty se ale mezi sebou nepohodnou. Kompromis bude tedy stát mnoho přemáhání.

Jaké jsou nejčerstvější dojmy z výsledků voleb?

Pro nás je to příjemné překvapení, nečekali jsme tak obrovský propad sociální demokracie. Pracujeme na tom, abychom sestavili koalici, která nebude mít většinu jen první den, ale celé čtyři roky.

Se kterou stranou si umíte představit spolupráci?

Spolupráci jsme nabídli všem stranám. Preferujeme koalici Starostů, Změny a ODS. Podle našeho názoru je to programově nejbližší.

Co vás pojí?

Se Změnou jsou nám blízká protikorupční opatření, otevřený kraj a zveřejňování informací. S ODS je zase společná chuť zastavit zadlužování a odpovědnější nakládání s majetkem. Tato koalice by mohla kraj řídit.

Starostové jednají se Změnou

Jen se Změnou by to nešlo?

Byla by to většina jednoho hlasu. Zkušenosti měst a obcí jsou takové, že pokud někdo vládne většinou jednoho hlasu, většinu energie spotřebuje na hašení sporů uvnitř zastupitelstva. Známe obce, kde se starosta volí každý půlrok podle toho, jak se kdo vyspal a přešel na druhou stranu. A my nenabízíme občanům kraje 4 roky chaosu a dohadování.

Pro ČSSD by spojení s vámi byla záchrana před pádem do opozice.

Pro ně je jediná reálná koalice s námi a komunisty, což se ale nelíbí nám. Vedeme intenzivní jednání. Máme nepřekročitelnou podmínku, a tou je přítomnost lidí, kteří porušovali zákon tím, že pobírali neoprávněně odměny v dozorčí radě nemocnice. (Zdeněk Bursa a Martin Sepp, pozn. red.)

Já si tuto koalici stejně neumím představit, vždyť jste ty lidi 4 roky kritizovali a teď bude všechno zapomenuto?

Ani my si to moc neumíme představit. Proto přesvědčujeme Změnu, aby změnila svůj přístup.

Koaliční smlouva bude do týdne?

Ano, dohoda bude do týdne. Koaliční dohody jsou na papíře stejně jen proto, aby je bylo podle čeho vypovědět. Na ustavující zastupitelstvo přineseme programové prohlášení, které bude obsahovat hlavní cíle nové koalice.

Které posty v radě kraje chcete bezpodmínečně mít?

Chceme hejtmana (smích). Zatím jsme o postech nejednali a nebavili jsme se o obsazení pozic.

Jak jste přijali fakt, že většina krajů je po volbách oranžová nebo rudá?

Pro nás je priorita řešit otázky kraje, tohle nechci moc komentovat. Voliči tak rozhodli. Je vidět, že protestní hlasy proti vládní koalici překreslili mapu republiky. Je to realita.