Až do dubna budou pod černou sjezdovkou ve Sv. Petru přítomní lékaři. Vrchlabská nemocnice ve Špindlerově Mlýně otevřela detašované pracoviště chirurgicko-traumatologické ambulance. Zranění lyžaři se tak prvního ošetření dočkají přímo na místě.

„Pokud Horská služba, která pacienta přebírá na sjezdovce, nerozhodne o okamžitém převozu do nemocnice, poskytneme lidem péči přímo tady. Díky smlouvám s pojišťovnami mají případní pacienti veškerou péči zadarmo,“ vysvětluje Michal Mrázek, lékařský ředitel Nemocnice ve Vrchlabí a jeden z tamních chirurgů.

„Můžeme ošetřit zranění kolen, ramen nebo kotníků. Přijít mohou ale pochopitelně i lidé s tržnými ranami nebo bolestmi břicha. Máme tu ortézy, berle, stejně jako léky, které pacientům poskytujeme,“ doplňuje Michal Mrázek.

SEZONA NA SJEZDOVKÁCH I V AMBULANCI

Medical Point začal pod špindlerovskou sjezdovkou fungovat 9. prosince. Za 14 dní provozu už lékaři ošetřili řadu pacientů. Byla mezi nimi i dívka z Polska nebo Argentinec žijící v České republice. „Největší nápor turistů očekáváme tradičně ihned po Vánocích. Lidé na hory nejvíc přijíždějí kolem 26. prosince, kdy také pro nemocnici obvykle začíná hlavní sezona,“ předpovídá nápor pacientů vrchní sestra vrchlabské nemocnice Lenka Mejznarová.

K nejobvyklejším zraněním na sjezdovkách prý patří vykloubená ramena, poranění kolen, předloktí, ale i lehké otřesy mozku. Lékaři ve špindlerovském Medical Pointu vždy zajistí primární péči. Pokud uznají, že je to potřeba, odešlou pacienta sanitou k důkladnějšímu vyšetření přímo do Vrchlabí.

„Lidé by se na sjezdovkách měli chovat zodpovědně. Rozhodně by dnes nikdo neměl lyžovat bez přilby. Ze zkušenosti ale víme, že i když je člověk sebevíc opatrný, srážka s jiným lyžařem může přijít jako z čistého nebe,“ říká Michal Mrázek.

PŘES ZIMU MAJÍ LÉKAŘI TROJNÁSOBEK PACIENTŮ

Během zimních měsíců vrchlabská nemocnice eviduje až trojnásobný nárůst počtu pacientů, kteří vyhledají chirurgickou ambulanci. Denně tu ošetří několik desítek zraněných.

„Předsunuté zdravotnické zařízení přímo pod sjezdovkou je ideální myšlenka, abychom se lyžařům přiblížili a dali jim veškerý zdravotnický servis. Kdo bude chtít, určitě si nás tady najde. Jsme schopni odborně reagovat na veškeré zdravotní problémy,“ doplnil Michal Mrázek.

Medical Point je otevřený každý den až do poloviny dubna v časech od 8.30 do 16.30 hodin. Přítomní jsou vždy lékař a chirurgická sestra. Celkem se v nové zdravotnické ambulanci během letošní zimní sezony vystřídá až 20 zaměstnanců z vrchlabské nemocnice.