Děti totiž nejsou zadržené, a protože pro ně platí jiné podmínky než pro dospělé, mohou s doprovodem opustit brány uprchlického tábora.

Před několika dny proto pro ně mladoboleslavské sdružení Téma dne uspořádalo třetí výlet v pořadí. A jak vysvětlila Zora Vondráčková, jedna z dobrovolnic, od těch předchozích se trochu lišil. „Jelikož dětí nebylo tolik jako dříve, přizvali jsme na výlet ještě jejich vrstevníky z Azylového domu v Mladé Boleslavi," sdělila Zora Vondráčková s tím, že se tentokrát vypravili do hlavního města.

Nejdříve navštívili zábavní park Žirafa, kde děti dováděly na řadě atrakcí. Odtud se následně všichni přesunuli do divadla Minor na hudební představení Jirky Jelínka a jeho herecké kapely „MINORmálně tancujem".

A protože organizátorům bylo jasné, že děti nevydrží jen tak bez činnosti sedět v hledišti, počítali s tím i ve své inscenaci, do které je zapojili. „Z jeviště se linuly vtipné texty písní i taneční zábava i pro dospělé. Bylo vidět, že dětem se vystoupení líbí, protože se smály a s herci i zpívaly," popsala dění v hudebním divadle jedna z dobrovolnic. Přestože malým afghánským zpěvákům dělaly české písně nemalé potíže, protože jazyk prostě neznají, evidentně si s tím nelámali hlavu. Zkrátka si notovali a slova, která neznali, si jen tak potichu mumlali.

Prohlédli si zákulisí

Po představení se s dětmi vypravili na prohlídku divadla. Herci je zavedli do zákulisí, kde si malí návštěvníci mohli vyzkoušet různé divadelní činnosti.

„Dívala jsem se na tu v té chvíli bezstarostnou zábavu malých tanečníků a tanečnic a pak se mimoděk otočila na čtrnáctiletého afghánského kluka Sajfedina, který seděl za mnou. Neměl lehký osud. Do České republiky přišel bez rodičů, jen s devatenáctiletým bratrem," pokračovala Zora Vondráčková. Přestože šlo o malého chlapce, který by si měl v první řadě hrát, bylo vidět, že ho těžká a strastiplná cesta poznamenala na celý život. „Radovánky na jevišti sledoval téměř pohledem dospělého člověka. Občas se usmál, když malá Benazir, nejaktivnější tanečnice, odkoukala nějaké taneční gesto či krok od českých dětí, a zkusila to taky," popsala dobrovolnice, která by Sajfedinovi přála alespoň kousek klidného dětství. Přestože to konkrétně neřekl, poznala na něm, že by rád někde našel nový domov, kde by se usadil natrvalo, nemusel by utíkat a začal by chodit do školy jako jeho kamarádi.
Řeší azyl

Podle Zory Vondráčkové se mu v uprchlickém táboře v Bělé Jezové líbí. Učí se česky a rád by už u nás zůstal. S bratrem ale v současné době řeší otázku, zda azyl získají rychleji v Německu než v Čechách.

„Samozřejmě by bylo nejlepší, kdyby klidné dětství mohl žít doma, s rodiči v Afghánistánu. Jak toho ale dosáhnout?," pokládá si otázku, kterou asi jen tak nikdo nevyřeší.

I tak se ale zaměstnanci v Bělé Jezové snaží dětem věnovat, jak jim to jen časové možnosti dovolí. V podzemí jednoho z domů, v němž běženci bydlí, mají k dispozici keramickou dílnu. A právě tam vznikají různé výrobky. „Naposledy pod jejich rukama vznikaly keramické ozdoby s vánočními motivy. V současné době plánujeme, kde a jak je budeme prodávat. Výtěžek bychom věnovali dětem do mladoboleslavského azylového domu," dodala.