„Bydlím nedaleko a čas si vždy vyšetřím. Je to úplně jiné než starost o malé děti a kromě toho strašně ráda poslouchám jejich příběhy. Dává mi to pocit smysluplnosti,“ svěřila se paní Zdeňka, proč se stala jedním z prvních dobrovolníků, jejichž nábor v těchto dnech pořádá liberecká odnož organizace ADRA.

Tráví spolu čas

„Dobrovolníci umí naše klienty vrátit do života. Stačí, když si s nimi promluví, prohlédnou fotografie nebo si spolu budou číst,“ vysvětlil ředitel SeneCury Senior Centra Liberec Miloslav Klíma, který se na ADRU ohledně dobrovolníků před časem obrátil.

„Dobrovolnictví už úspěšně funguje v jiných našich domovech,“ vysvětlil Klíma. Úkolem dobrovolníků není nahradit práci kvalifikovaného personálu, ale vykonávat činnosti, které nejsou jejich běžnou náplní. Tedy chodit s klienty na procházky, vyluštit s nimi křížovku, popovídat si nebo si s nimi zazpívat jako právě Zdeňka Matějková.

„V současnosti máme přihlášených už osm dobrovolníků. Rádi bychom jich sehnali dvacet,“ poznamenal vedoucí libereckého pracoviště ADRY Michal Čančík. Nadšenci, kteří by o práci v domově důchodců měli zájem, se mohou informovat ve stánku dobrovolnického centra před OC Dunaj v Liberci v pondělí 13. ledna od 8 do 16 hodin. První školení pak proběhne v neděli 19. ledna přímo v domově SeneCura Senior Centrum Liberec.

Podle Čančíka se dobrovolníci nejčastěji rekrutují z řad žen. „Je jich asi devadesát procent. Většinou jsou to maminky odrostlých dětí, středoškolské studentky nebo mladší seniorky,“ přiblížil vedoucí s tím, že ale samozřejmě vítají i muže.

Dlouhodobá nemoc

Dobrovolníci by měli docházet do domova jednou za týden na jednu až dvě hodiny. Podle Čančíka je důležitější, aby chodili spíše dlouhodobě v delších intervalech než často a intenzivně, kdy pak hrozí vyhoření. Jak dodal, síť dobrovolníků zaštítěná ADROU funguje velice dobře po celé republice. „Dobrovolnictví bychom rádi více rozvinuli i v Liberci. Nejprve ale musím zmapovat terén a najít místa, kde je potřeba pomoci,“ objasnil vedoucí s tím, že se nezaměřují pouze na pomoc seniorům.

Dobrovolnické centrum ADRA funguje v Libereckém kraji od července 2018. Během té doby se mu podařilo otevřít dva charitativní obchůdky v Turnově. A v plánu je otevření na začátku března i dalšího v Liberci v Železné ulici. Nábor pro SeneCuru je zatím první velký liberecký projekt ADRY.