Většina areálů byla mimo provoz o vánočních svátcích, které tvořily v minulosti až čtvrtinu tržeb v sezoně.

Špatnou sezonu měl Ještěd v Liberci. Lyžařů bylo asi o třetinu méně než loni a akciová společnost města musí o pomoc žádat svého zřizovatele. Potřebuje 11 milionů korun. "Zůstane nám z toho 4,5 milionu. Městu vrátíme 6,5 milionu, které mu platíme za nájmy a na splátky úvěru. Administrativně to je takto jednodušší," řekl ředitel areálu Jan Svatoš.

Ne pro všechny ale letošní sezona skončila špatně. Třeba společnost Ski bižu, která provozuje v Jizerských horách areály na Tanvaldském Špičáku, Severáku a v Bedřichově, ji hodnotí jako "lepší průměr". "Cennější je to o to, že jsme jeli na dvě a půl střediska," uvedl ředitel Ski bižu Pavel Bažant. Jen v částečném provozu byl Bedřichov.

Mírně lepší než loňskou sezonu měla i Černá Říčka v Desné v Jizerských horách. "Srovnáváme ale dvě špatné zimy," uvedl za areál Martin Lauer.

Starosta krkonošského Benecka Jindřich Mejsnar sezonu sice hodnotí jako mírně podprůměrnou, nebyla ale podle něj špatná. "Jak ta zima začínala, tak těžko někdo věřil, že to pojede takto dlouho," dodal. Na Benecku se naposledy lyžovalo v neděli, jiná střediska budou v provozu ještě v tomto týdnu a v Harrachově by se mělo lyžovat až do konce dubna. Zástupce ředitele tamního areálu Vlastislav Fejkl odhaduje, že sezona bude mírně podprůměrná. "Ztráty byly a těžko je už dohoníme," uvedl.

Ranou pro všechny areály v kraji bylo to, že se nedalo lyžovat o vánočních prázdninách. "Samozřejmě bylo znát, že se nejelo v prosinci. Leden byl ale zase trochu lepší než předchozí rok a trochu se to dohnalo," uvedl starosta Benecka. Podle ředitele Ski bižu už nelze na tržby z Vánoc spoléhat. "V posledních letech prosinec hodně pokulhává," řekl Bažant. Dostatek sněhu na horách o Vánocích byl naposledy v roce 2013.

Provozovatelé litovali i deštivého února. "Dlouhodobé pobyty byly stejné, ubyli nám ale kvůli tomu jednodenní víkendoví návštěvníci," uvedl ředitel skiarálu v krkonošské Rokytnici nad Jizerou Michal Kopecký. I pro Rokytnici byla letošní sezona podprůměrná. Deštivý únor na tržbách pocítil také nedaleký Harrachov. "Lidé byli, ale nelyžovali tak dlouho, jak bývá obvyklé. Déšť je zahnal," uvedl Fejkl. Na počasí si však stěžovat nechtěl. "Nic s tím neuděláme," konstatoval.

Provozovatelé se shodli na tom, že jim pomáhají investice do umělého zasněžování. "Podle meteorologů to byla druhá nejteplejší zima za 50 let, pro nás ale určitě druhá nejhorší nebyla. Zasněžování pomohlo," uvedl Fejkl. Investice do zasněžování za 20 milionů korun letos zachránila Rokytnici. "Bez ní bychom neměli žádnou sezonu," uvedl Kopecký. Vylepšení zasněžování za bezmála 30 milionů pomohlo i Tanvaldskému Špičáku. Bez toho by podle Bažanta byla v provozu jen polovina areálu.