* ŠTAJNER: JÁ JSEM V KLIDU FURT

Poté, co dosáhl mety 99 ligových gólů (součet z české 1. Gambrinus ligy a německé 1. Bundesligy), musí liberecký špílmachr Jiří Štajner neustále čelit novinářským otázkám, kdy už dá stý gól a vstoupí do Klubu ligových kanonýrů. Nejinak tomu bylo i po sobotním utkání. „Štajny" to však snáší s pověstným bohorovným klidem. „Jednou tu stovku dám a bude hotovo. Je jedno, kdy to bude. Hlavní je, že mužstvu se daří a vyhráváme." A těší se už, až bude mít klid? „Já jsem v klidu furt," odvětil pozitivně naladěný pohodář, který svými geniálními přihrávkami přispěl v zápase s Budějovicemi k obratu. Kolik by musel zaplatit do klubové pokladny, kdyby stovku dal, neví ani vedoucí mužstva Jiří Neuman. „Pokladník Rambo (Michael Rabušic) mu tam určitě nějakou tučnou sumičku vypíše. Ale kolik to bude, to teď fakt nevím." Sázkové kanceláře Štajnerův stý zásah očekávají. Například Startip vypsal na jeho sobotní trefu nízký kurz 2,5:1. Kurzy na střelce gólu se přitom pohybují zpravidla od tří do osmi. Menší kurz než Štajner měly jen superhvězdy jako Messi, Ronaldo nebo Ibrahimovič.

* SPOKOJENÝ TRENÉR

Kouč Slovanu Jaroslav Šilhavý byl po sobotním otočení výsledku spokojen. „Před zápasem s Budějovicemi si kdekdo myslel, že to bude s mužstvem ze dna tabulky pohodový zápas, v klidu minimálně tři nula. Sami jste viděli, jak to bylo těžké. My jsme věděli, že Budějovice nejsou lehký soupeř. Hráli výborně na Baníku a nepropadli ani doma se Spartou. Diváci tady teď viděli na těžkém terénu napínavé utkání, rozhodli jsme až v závěru. To, že hráči otočili výsledek, vnímám jako signál, že síla týmu narůstá."

* KOVÁŘ DĚKUJE SPOLUHRÁČŮM

Hrubka libereckého brankáře Přemysla Kováře ukončila jeho dosavadní neprůstřelnost. Nenavázal na předchozí dvě čistá konta, protože v 16. minutě pustil za svá záda střelu budějovického Hory ze střední vzdálenosti, ačkoli se zdálo, že by neměla být pro gólmana problémem. „Byla to jednoznačně moje chyba, i když míč přede mnou skočil," přiznal Kovář, který se v zimě vrátil z hostování v druholigovém Varnsdorfu a stal se po odchodu Bičíka do Turecka libereckou brankářskou jedničkou. „Šel jsem tam špatně tělem, šel jsem moc dopředu. Prohrávali jsme nula jedna a musím poděkovat klukům, že zápas otočili. Snažil jsem se v dalším průběhu hodit tu minelu za hlavu, ale když dal Rybalka na dva jedna, spadl mi kámen ze srdce. Kluci mě podrželi, příště musím zase já podržet je."

* SMUTNÝ STŘELEC JIHOČECHŮ

Po 444 minutách vstřelil gól, ale přesto byl po skončení zápasu smutný. Záložník Českých Budějovic Jakub Hora, který je v Dynamu na hostování z Plzně, poslal v 16. minutě Jihočechy do vedení, Liberec však nakonec otočil na 3:1. „Gól je sice hezký, ale když to nestačí ani na bod, tak je to houby platné. Do poločasu jsme dostali vyrovnávací gól a přitom přesně z takové situace, na jakou jsme se připravovali. Věděli jsme, že Kušnír je směrem dopředu aktivní, bohužel jsme ho nedokázali eliminovat. Dostali jsme tři góly a s tím se nedá vyhrát. Teď jsme tam namočení až po uši a v pátek doma s Brnem prostě musíme vyhrát." Jak moc mrzí Horu, že musel opustit úspěšný tým Plzně a odejít na hostování? „Tak samozřejmě by bylo lepší hrát Evropskou ligu a o titul v naší lize, než bojovat o záchranu. Ale beru to tak, jak to je."

* FAMÓZNÍ FLEIŠMANŮV GÓL

Po Rybalkově trefě na 2:1 v 79. minutě se Budějovice vysunuly dopředu a hrozily vyrovnáním, jenže tím získal Liberec prostor k brejkům. Měl mezi 80. a 90. minutou tři vyložené šance, zejména ta Šuralova byla stoprocentní. Kovář potom v 90. ještě kryl nebezpečnou ránu Táborského a následoval další atak Liberce. Budějovičtí obránci nájezd Delarge odvrátili, jenže přišla velká chvíle levého beka Fleišmana. Hrudí zastavil rozjezd Jihočechů, následně vyhrál těsně dva souboje a pokračoval směrem na branku. Zjistil, že není komu nahrát, tak to vyřešil sám. Prostřelil brankáře Daňka mezi nohy na 3:1 a pečetil liberecké vítězství.