Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Silnice v Libereckém kraji se navzdory miliardám zlepšují pomalu

Liberecký kraj - Polovina krajských silnic druhé a třetí třídy je stále v nevyhovujícím či havarijním stavu.

10.5.2016
SDÍLEJ:

Oprava silnice. Ilustrační snímek.Foto: archiv

Stav silnic v Libereckém kraji se navzdory miliardovým investicím zlepšuje jen pomalu. Ve výborném nebo dobrém stavu je jen 38 procent komunikací.

Za posledních deset let šlo přitom v Libereckém kraji do silnic 8,2 miliardy korun, z toho tři miliardy z evropských a státních fondů. „Letos je v rozpočtu na silnice téměř 625 milionů korun," řekl krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník (SLK).

Liberecký kraj vlastní na 2077 kilometrů silnic nižších tříd, což je 86 procent komunikací na jeho území. Podle analýzy, kterou si kraj nechává každoročně zpracovat, bylo koncem loňského roku v nevyhovujícím nebo havarijním stavu 1043 kilometrů a ve výborném stavu zhruba 215 kilometrů silnic. Z analýzy vyplývá, že by na jejich kompletní obnovu bylo třeba v nejbližších deseti letech nejméně 3,3 miliardy korun. „To ale nezahrnuje přípravu projektů ani opravy mostů a další stavby. Abychom všechny silnice dostali do výborného stavu, potřebovali bychom nejméně šest miliard," řekl hejtman Martin Půta (STAN).

37 akcí za 405 milionů

Letos budou opravy komunikací pokračovat. Klíčovým by mělo být zahájení projektu Od zámku Frýdlant po zámek Czocha, který má vyřešit hlavní trasy na Frýdlantsku. V rámci česko-polského projektu chce kraj opravit a rozšířit zhruba 24 kilometrů silnic nižších tříd ve Frýdlantském výběžku. Jejich rekonstrukce bude stát odhadem 270 milionů korun, z toho 243 milionů by mohlo být z dotace. „Celkem se v současné době připravuje na krajské silniční síti 37 akcí za 405 milionů korun, které by měly být realizovány v letošním roce," dodal Půta.

K velkým letošním akcím patří rekonstrukce silnice z Borku do Troskovic na Semilsku a z Borku přes Vidlák, které přijdou dohromady na 80 milionů korun. V plánu je zahájení rekonstrukcí prvních tří akcí, které by měly být financovány z Integrovaného operačního programu (IROP).

Díky evropským dotacím by měly být opraveny silnice v Jablonném v Podještědí, Oknech na Českolipsku nebo okružní křižovatka v Semilech. „Příprava projektů v IROP je poměrně komplikovaná, prodlužují se lhůty, prodlužují se vyhlášení prvních kol," řekl Půta. Žádosti o dotace na první projekty kraj podal, stavby ale podle něj zřejmě začnou až příští rok.

Stav povrchu vozovek na silnicích II. a III. tříd v Libereckém kraji.

Autor: ČTK

10.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie. Ilustrační foto.

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Marek Pieter (SLK)

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Naši prvňáci ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Českolipska.

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Česká Lípa – První dva vozy opustily továrnu v těchto dnech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení