Do kopce je to pohoda, i když dřina. Dolů už je to horší, padám. Při loňském závodě v Liberci Vesci jsem po pádu dokonce skončila v nemocnici s otřesem mozku. Je evidentní, že při sjezdech něco dělám špatně. Proto jsem vyrazila za profesionály na Singltrek do Nového Města pod Smrkem, kde jsem spolu s dalšími nadšenci horských kol strávila den s lektorem.

Profíci na scéně

Ujali se nás Honza Tandler a Iva Pechoutová. Člověk před nimi okamžitě ztrácí veškeré bikové sebevědomí a zjišťuje, že nic neumí. V mém případě to tedy platilo beze zbytku. Na řadu přišla zkouška stability a překážky (kladina, houpačka, seskok z minidropu), následovala jízda po boulích neboli pumptreku. Už předem jsem se viděla zase na zemi. Čím častěji jsem slyšela uvolněte se, tím víc jsem byla v křeči.

„Když se snažíte získat stabilitu a přibrzďujete si do místa, kde zastavíte, tak je důležité brzdit plynule. Nesmíte přijet a zamáčknout to, takže vás to skoro vyhodí ze sedla, že vás to vyhodí z pedálů," zněl jeden z pokynů lektora Honzy Tandlera, který hned věděl, kde jeho svěřenci dělají největší chyby. „Myslím, že jste všichni „postižení" tak nějak podobně. Spousta z vás zbytečně používá SPD pedály, ale je důležité, aby člověk věděl, jak to má dělat správně, protože když vám to někdo řekne, tak svoje chyby napravíte mnohem rychleji, než když se na to snažíte přijít intuitivně," řekl Honza. Dodal, že při pravidelném tréninku je možné chyby odstranit už do dvou týdnů.

Singltrek pod Smrkem

Jeho kolegyně Iva Pechoutová poukázala na další nešvar. „Hrozně se bojí, ale jsou šikovní a s každým dalším pokusem se zlepšují, takže si myslím, že to bude dobré. I pády se člověk může naučit, hlavně se toho nebát." Ano, na kolo strach nepatří, ponechte si ale respekt.

Po několikahodinovém mírumilovném drilu přišel na řadu zasloužený oběd. „Polévka byla fakt dobrá, a jinak jsem tady zatím všechno prožíval s trémou, protože jsem něco podobného nikdy nezkoušel. Nevěděl jsem, jestli mě to povalí. Bike jsem si koupil teprve před dvěma lety, jezdil jsem dřív na silničce, ale to už je pasé. Tam už je moc aut na silnici, které jsou samá díra," svěřil se Miloš Pavlíček z Liberce.

Další se zúčastněných přijel na den s lektorem z jednoho prostého důvodu, a tím byla sázka. „ S kámoši jsme se dohodli u piva, že za rok dá každý jednu výzvu, jeden dá například běžecký maratón v Praze a na mě vyšlo enduro, takže musím pochytat a doladit techniku. Ze singltreku mám výborný pocit, naplňuje to mé očekávání. Já osobně jdu do všeho po hlavě, strach nemám vůbec. Možná to bude tím, že jsem ještě neměl žádný vážnější úraz," řekl Martin Čermák z Prahy.

Vyjížďka

Odměnou pro bikery byla po technickém tréninku a kaloricky vydatném obědě vyjížďka na samotné trasy singltreku, kde mohli zúročit nabité vědomosti. „Projeli jsme si všechny úrovně stezek, které na singltreku jsou, aby všichni viděli, že ač je to modrá nebo černá, tak každý si ty cesty projede. Zastavili jsme se na několika vybraných místech, kde jsme zkusili ukázat, jak se ta místa projíždějí, pokud jsou nějak technicky náročná, tak jaké jsou způsoby. Jde o bezpečnost, zábavu, efekt i efektivitu," vysvětlil Honza Tandler. Singltrek je zkrátka ježdění v přírodě pro kohokoliv a v podstatě za jakéhokoliv počasí. Méně zdatní cyklisté se nemusejí obávat šutrů a kořenů, jako je tomu v lesích. Tady jsou cesty upravené podle evropských norem.

Původ singltreku

Singltrek v Novém Městě pod Smrkem je dílem Tomáše Kvasničky. Když se před sedmi lety vrátil ze zahraničních studií do Čech, začal řešit problém související s názory, které tvrdily, že terénní cyklisté na horských kolech poškozují přírodu a je na ně pohlíženo jako na škodnou zvěř. „Já jsem v lese na horském kole vyrůstal, tak jsem věděl, že to není pravda, a také jsem věděl, že existují způsoby, jak z terénní cyklistiky udělat aktivitu, která je otevřená všem. Chodil jsem po republice a přemlouval lidi, aby nám pomohli vytvořit první modelový projekt podobného typu," uvedl Tomáš Kvasnička.

Singltrek pod Smrkem

Nakonec měl štěstí. Narazil na ředitele Lesů České republiky pro Liberecký kraj Ludvíka Řičáře, který se pro singltrek nadchl.

„On tehdy prohlásil, že vzhledem k tomu, jaké jsou na Frýdlantsku ekonomické problémy, tak bude fajn, když singltrek vyroste právě pod Smrkem," doplnil Kvasnička. Samotná příprava projektu stezek trvala tři roky. Výstavba pak spolkla nemalé evropské peníze. Cesty jsou úzké a jednosměrné, přírodu zatěžují jen minimálně.

„Singltrek je podle mě nejzábavnější formou jízdy na kole přírodou. Náročnost stezky si uživatelé stanovují sami tím, jak rychle po ní jedou. A ukazuje se, že i česká bikerská špička v downhillu tady tráví volný čas," uzavřel Tomáš.