Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci mapovali černé skládky i na severu

Severní Čechy - Zaměř černou skládku a nahlas ji! Právě takto jednoduše vyzvali organizátoři projektu ZmapujTo.cz, během něhož se v rámci školního recyklačního programu Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět! mohly školy v jednom z posledních úkolů zapojit do mapování černých skládek.

10.2.2013
SDÍLEJ:

Tak vypadá interaktivní mapa černých skládek na stránkách www.zmapujto.cz.Foto: zmapujto.cz

„Nový úkol nazvaný Rok poté volně navazoval na obdobný úkol vyhlášený v roce 2011. Žáci v rámci školní výuky nebo mimoškolní činnosti hledali v okolí své školy, obce nebo svého města černé skládky. Ty vyfotili a prostřednictvím mobilní nebo PC aplikace nahlásili na web www.zmapujto.cz. Ti nejaktivnější seznámili s výsledky svého pátrání i městský nebo obecní úřad," vysvětlila Ilona Johnová Koukalová z obecně prospěšné společnosti Recyklohraní. Dodala, že cílem úkolu bylo povzbudit zájem žáků o čistou přírodu a správné nakládání s odpady a posílit jejich pocit občanské odpovědnosti.

Úkol mapování černých skládek probíhal od 12. listopadu loňského roku do 4. ledna 2013.

Do hledání černých skládek se zapojilo 169 škol, 3581 žáků a přes dvě stovky učitelů z celé České republiky. V Ústeckém kraji to bylo 18 a v Libereckém kraji 5 škol. Do projektu ZmapujTo.cz bylo nahlášeno celkem 121 skládek od 75 škol. „Velice nás těší, že se objevila i taková místa, kde černá skládka během roku od posledního objevení zmizela a žáci mohli s radostí nahlásit, že jejich okolí je čisté," usmívá se Ilona Johnová Koukalová.

Hlavně velká města

Výsledek odhalování nepovolených je patrný na interaktivní mapě černých skládek na www.ZmapujTo.cz.

Školáci mapovali černé skládky i na severu.

„Sever Čech není regionem s největší koncentrací černých skládek v republice, alespoň podle těch v posledních necelých třech měsících zmapovaných. Nejvíce jich bylo odhaleno v západních Čechách, ve velkých městech jako jsou Praha, Brno a Ostrava, a na samotném Ostravsku. Stav na interaktivní mapě hovoří o aktivitě soutěžících škol a nemusí vypovídat o tom, že počet skládek ve skutečnosti není někde vyšší," upozorňuje Miroslav Kubásek ze společnosti EnviWeb, která www. ZmapujTo.cz provozuje.

Starosti obcí

Překvapen byl Jan Miksa, starosta obce Josefův Důl na Jablonecku, kterého Deník oslovil. Na interaktivní mapě totiž v katastru obce figurují hned tři skládky. „Ano, víme o těch místech, ale ty se nachází na pozemcích, které nepatří obci. Poradit si s nimi musí jejich vlastníci. My na ně soustavně tlačíme, v jednom případě kvůli dlouhodobému neřešení situace nejspíš budeme požadovat demoliční výměr na stavbu, u níž je nepořádek vyfotografovaný. Jinak obec, jestliže se na jejích pozemcích zárodek černé skládky objeví, ho hned likviduje. Vždyť jsme několikrát byli ve finále soutěže o Zlatou popelnici," poukázal na snahu jeho úřadu k podporování šetrného přístupu k životnímu prostředí josefodolský starosta.

Z uvedeného je zřejmé, že nelegální skládky jsou problémem, který dokáže představitele samospráv pěkně potrápit. A naopak projekty, jako je ZmapujTo.cz, by mohly být dobrým pomocníkem. Konec konců ZmapujTo.cz připravil webovou aplikaci pro města a obce, ale využívat ji mohou třeba i jednotky městské policie, správy CHKO nebo další subjekty. Mohou tak mít přehled o nahlášených černých skládkách a přeplněných kontejnerech, o tom, kde se skládky a přeplněné kontejnery nacházejí, atd. Služba je zdarma a zprovozněna byla před týdnem. „Čekáme, až se obce ozvou. Jsme k problematice připraveni také zajistit konference a přednášky," doplnil Miroslav Kubásek.

Autor: Ivo Chrástecký

10.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení