Vydalo ji Severočeské muzeum s cílem představit Harcubu nejen jako rytce a medailéra, ale také jako citlivého pedagoga a vnímavého člověka, který se po celý život vracel do svého harrachovského domu č. 73, kde žili už jeho předkové. „V publikaci jsme se pokusili zachytit i v obecné rovině, jak se žilo v brusičských sklářských rodinách,“ sdělila kurátorka a jedna z autorek knihy Kristýna Rossmanová, která před přípravou publikace zpovídala výtvarníkovu ženu i sestru.

U příležitosti 170. výročí narození T. G. Masaryka se v České Lípě konalo tradiční setkání u jeho busty na náměstí.
V České Lípě si připomněli 170. výročí narození "tatíčka" Masaryka

Velkou část knihy zabírají také dobové fotografie či snímky roubeného stavení i jeho interiéru, které čtenáři přibližují atmosféru domu. Autory současných snímků jsou známí fotografové Karel Čtveráček, Šimon Pikous a Karel Došek.

Publikace přibližuje i řadu Harcubových děl ze sbírek Severočeského muzea. „Jeho pracemi ve skle se zabývá text Oldřicha Palaty a na mincovní a medailérskou tvorbu se ve svém příspěvku zaměřuje Kateřina Nora Nováková,“ upřesnil Jan Mikulička z tiskového oddělení Libereckého kraje.

Soud. Ilustrační foto.
Českolipský soud řešil znásilnění v mongolské komunitě. Násilníka vyhostil

Na výstavě, která ve vestibulu krajského úřadu začala před několika dny, si návštěvníci mohou prohlédnout průřez Harcubovým dílem od 50. let až po minulou dekádu. Je zde vystaven například figurální motiv z broušeného a rytého skla, portrétní plaketa Friedricha Egermanna nebo skleněný talíř s motivem losa či medaile k 25. výročí 17. listopadu 1989 podle jeho návrhu.

Severočeské muzeum spravuje dům rodiny Harcubových v Harrachově – Novém Světě od roku 2016. Roubené stavení je v majetku Libereckého kraje. Nachází se v něm historicky cenná brusičská a rytecká dílna, která tvoří jedinečný soubor dochovaných sklářských technologií. V roce 1980 byl dům zapsán do Ústředního seznamu kulturních památek. „Kniha stojí na počátku projektu Severočeského muzea, které se snaží zpřístupnit tuto unikátní památku veřejnosti a zasazuje se o to, aby se harrachovský domek stal připomínkou tohoto fenomenálního rytce a medailéra,“ uzavřela Rossmanová.

BŘEZEN. V Pekle opět rozkvetly koberce bledulí.
FOTO: Bledule v přírodní památce Peklo u Zahrádek už vykvetly

*6. prosince 1928 Harrachov †26. července 2013 Praha
byl český sklářský výtvarník, medailér a pedagog VŠUP, za komunistické normalizace politický vězeň, po roce 1982 pedagog na několika amerických a britských univerzitách.
V letech 1991-1994 rektor VŠUP, zakladatel ryteckých škol v Corningu a Pilchucku a mezinárodní školy Dominika Bimana.