19.20 (Povolební vyjednávání) Po schůzce starostů s komunisty není o moc jasněji. Všechny varianty jsou stále otevřené. KSČM dala najevo, že do koalice nepůjde s ODS a Změnou pro LK. Ve dvacet hodin je další tisková konference, po níž vás budeme informovat.

17.47 (Povolební vyjednávání) Z nepotvrzených informací mělo být okamžitě zavrženo možné spojení starostů, sociálních demokratů a občanské demokratické strany.

17.00 (Povolební vyjednávání) Podle informací z vyjednávacího štábu KSČM uvažují Starostové o zredukování počtu náměstků. V ohrožení jsou podle neoficiálních informací resorty zdravotnictví a sociálních věcí. „S tím, že zdravotnictví zastoupí například VZP nemůžu souhlasit. Podobný závěr je nepřijatelný," popsala předsedkyně OV KSČM Dana Lysáková.

15.49 (ČSSD) Krajskou ČSSD po velbním nezdaru nejspíš čekají velké změny. Svou funkci hodlá nabídnout její šéf Robert Dušek. "Dám svoji funkci k dispozici krajskému výkonnému výboru," řekl Dušek.

14.48 (Povolební vyjednávání) Vítězní Starostové pro Liberecký kraj jednají o koalici se všemi stranami, které se dostaly do krajského zastupitelstva, s výjimkou komunistů. I s jejich zástupci se však chtějí sejít a jednat o možné spolupráci. Řekl to lídr starostů a pravděpodobný hejtman Martin Půta. Koaliční jednání začala už v sobotu večer, když začalo být jasné, že vítězem voleb jsou právě starostové. Pro velké strany ČSSD a ODS skončily volby v Libereckém kraji debaklem. (čtk)

Čtěte také: Starostové pro Liberecký kraj neuvažují o koalici s KSČM

14.00 (Starostové) Ve 14.10 začne tisková konference Starostů pro LK. Informovat budou o povolebních vyjednáváních.

13.57 (Starostové) "Tita má po trafice," neskrývá radost místopředseda SLK Michael Canov. Má totiž více než jasné, že se stane předsedou dopravního výboru zastupitelstva, kde vystřídá komunistu Miloše Titu, kterému místo s padesátitisícovým platem zařídila ČSSD výměnou za to, že s nimi bude hlasovat. Canov ovšem, na rozdíl od Tity, bude neuvolněný předseda, odměnu bude mít v řádu několika tisíc korun.

Mackovík: Voliči si zadělali na problém

13.43 (Povolební vyjednávání) Do koalice chtějí všechny strany. Být u moci je lákavé. Ví to všech pět stran, které voliči poslali do krajského zastupitelstva. A tvořit vládní koalici by chtěly všechny! S vítěznými Starosty pro Liberecký kraj tak jednají jak zástupci Změny, ODS, KSČM i ČSSD. Starostové nevyloučili spolupráci s nikým, je ovšem pravda, že jedině Změna nebo komunisté by jim přinesli nadpoloviční většinu v zastupitelstvu. A ta by byla křehká. Je pravděpodobné, že krajskou vládu tak nakonec bude tvořit trojkoalice. Na její vznik si ale ještě chvíli počkáme.

12.39 (Povolební vyjednávání) Jednání o koalici pokračují. KSČM plánuje další schůzku se Starosty ohledně případné koalice. Ta by měla proběhnout v dnešních večerních hodinách. „Jednání o koalici jsou ještě otevřena. Ze všech stran přichází různá prohlášení, nic ale není uvařeno," potvrdil Stanislav Mackovík, lídr KSČM.

Bartoňová: Rozumná domluva je předpokladem k sestavení koalice

12.00 (Turnov) V nově zvoleném zastupitelstvu výrazně posílil vliv Turnova, čtvrtého největšího města v kraji. Dříve měl v 45 členném zastupitelstvu jen dva členy, nově jich je 5. Jsou jimi starostka Turnova Hana Maierová (SLK), místostarosta Turnova Otakar Špetlík (ODS) a ředitel turnovské nemocnice Tomáš Sláma (ODS), dále turnovští zastupitelé Ivan Kunetka (Změna) a Miroslav Beran (KSČM). V Turnově vyvolal tento výsledek bouřlivé nadšení, dosud totiž bylo město v krajské politice doslova impotentní. Je pravděpodobné, že se Turnov stane rovnocenným partnerem při vyjednáváních.

Korytář: Jsem rád, že se ukázalo, že síla peněz není všemocná

11.45 (Povolební vyjednávání) Čtenáři Libereckého deníku jsou proti možné koalici Starostů, Změny a ODS. V hlasování je dosud 106 lidí proti a 31 pro. Hlasovat můžete zde

Přečtěte si, co na výsledky voleb říká končící hejtman Stanislav Eichler

11.30 (ODS) ODS sice u voleb propadla, ale možná se nakonec podívá do krajské koalice. Jednání už od rána probíhají. Podle Evy Bartoňové by se Občanští demokraté případné spolupráci se Starosty nebránili. "Čtyři roky jsou strašně krátká doba a my musíme splnit alespoň některé úkoly, které jsme si dali. V tom cítím obrovskou zodpovědnost. Je nesmírně důležité narovnat některé věci, například pochroumaný krajský rozpočet a neztrácet čas. To je jako v životě. Lidé to neradi slyší, ale je důležité, aby to slyšeli," řekla lídryně Eva Bartoňová ke koaličním jednáním.

Sečteno je sto procent hlasů. Obec Luka už výsledky prakticky nezměnila. Tamní voliči dali 12 hlasů Starostům a  11 Komunistům. Celková volební účast se vyšplhala na 38,55%.

23.03 Dnešní on-line reportáž končí. Povolební situaci ale sledujeme dál a hned ráno přineseme další novinky. Všechny důležité informace čtěte zde!

22.52 (Starostové pro LK) Posledním týmem, který dorazil do štábu Starostů vyjednávat, byla ČSSD. Krajský předseda Robert Dušek v doprovodu Lenky Kadlecové se zdržel jen pár minut, během jejich příchodu se ozvalo hučení. Bleskový konec schůzky naznačuje, že ČSSD míří do opozice a šance vytvořit koalici je definitivně pohřbena.

Tým vítězných Starostů si připíjí panáky hruškovice. Volební šílenství se chýlí ke konci, z lidí padá poslední nervozita a se zpožděním se dostavuje obrovská únava, zračící se v obličejích všech kandidátů. Je volná zábava a lidé slaví. Někteří s vínem, někteří s nealkem. Z lístečků se losují lidé, kteří si v předstihu tipli vítězství Starostů. Pravděpodobný hejtman Martin Půta děkuje všem kandidátům. "Začněte přemýšlet, kde seženeme těch 9 lidí do rady kraje," vyzývá Půta.

"Jsem rád, že se konečně přemístíme z té malé kanceláře," raduje se Martin Půta v narážce na to, že v budově krajského úřadu jim dosud jako opoziční straně náležel malý kamrlík. "Teď se tam přesunou socani a docela jim to přeju, jak se tam budou mačkat. A budu jim vypínat klimatizaci, tak jako oni nám," vykřikuje Půta.

Neděle má být ve znamení schůzek s ostatními stranami. Jednání o povolební koalici budou pokračovat.

Výsledky krajských voleb 2012 po okresech:

Semilsko (volební účast 39,52%)

1. SLK - 21,70%, 2. KSČM - 14,80%, 3. ČSSD - 13,54%

Jablonecko (volební účast 38,19%)

1. KSČM - 17,29%, 2. SLK - 16,11%, 3. Změna pro Liberecký kraj - 14,91%

Liberecko (volební účast 42,30%)

1. SLK - 26,64%, 2. Změna pro LK - 24,22%, 3. KSČM - 15,65%

Českolipsko (volební účast 32% - ještě není přičtena obec Luka)

1. KSČM - 26,01%, 2. SLK - 19,07%, 3. 17,81%

22.20 (Starostové pro LK) Do štábu vítězných Starostů pro Liberecký kraj přišel vyjednávat lídr komunistů Stanislav Mackovík. Přišel sám, což leccos předurčuje. Pogratuloval k vítězství Martinu Půtovi a usedl s ním k jednacímu stolu. Pravděpodobnost, že by SLK utvořili koalici s KSČM, je podle většiny oslovených členů hnutí nepravděpodobná.

HLASUJTE: Vytvoří Starostové koalici se Změnou a ODS?

Mnohem reálnější je již dříve nastíněné spojení SLK + Změna (s možností ODS). Jak připomněl místopředseda SLK Michael Canov, křehká nadpoloviční většina je zrádná, neboť se při hlasování nepočítá většina z PŘÍTOMNÝCH zastupitelů, ale většina VŠECH zastupitelů. "Kdyby tedy jeden z naší koalice onemocněl nebo třeba odjel na služební cestu, většina by byla ta tam," vysvětlil Canov, proč se SLK nemohou spoléhat pouze na podporu Změny.

22.07 (ČSSD) Sociální demokraté se nebrání vyjednávání. "Rozhodně nemůžeme hovořit o úspěchu. Jsme zklamaní. Je evidentní, že zejména naši voliči zřejmě zůstali doma. Nyní počkáme na konečný počet mandátů a pokusíme se vyjednávat a sestavení koalice," okomentoval výsledek ČSSD její krajský předseda Robert Dušek.

21.41 (Liberec) V Krajském městě s velkým přehledem zvítězila Změna pro Liberecký kraj. Získala 11 397 hlasů, což je 31,4%. Druzí Starostové dostali 8 555 hlasů (23,61%). Třetí Komunisté si připsali 4 615 hlasů (12,74%). Minulý vítěz ČSSD se propadl na 3 411 hlasů (9,41%). ODS dali voliči pouze 2 646 hlasů (7,30%)

21.25 (ODS) Velké zklamání. Tak označila předběžné výsledky krajských voleb jednička kandidátky Občanské demokratické strany Eva Bartoňová. "Myslím, že nikdo z nás nepočítal s výsledkem, jakého jsme dosáhli. To si asi nikdo z nás nepřipustil," řekla po sečtení zhruba 90 % hlasů. "Výsledek do určité míry odraží velkou politiku, tak jak je vnímána na vládní úrovni, to zcela jednoznačně," řekla.  Vítězství Starostů podle ní reflektuje, že je to uskupení úzce spjaté s daným místem.

"Mandáty, které jsme v krajských volbách získali nás sice nestaví do role tvůrců, to rozhodně, ale i tak myslím, že můžeme určitou úlohu v krajském zastupitelstvu sehrát. Záležet bude na výsledcích koaličních jednání," uvedla. Jak ona, tak i předseda regionálního sdružení ODS Přemysl Sobotka shodně uvedli, že v žádném případě nepovedou jednání s KSČM ani nevládní stranou, kde jsou podle osobních zkušeností konstruktivní jednání jen málo reálná.

Mandáty jednotlivých stran

Starostové pro Liberecký kraj
KSČM                           
Změna pro Liberecký kraj     
ČSSD                                
ODS                                     13

10
10
7
5

20.39 (Povolební vyjednávání) Rodí se krajská koalice. Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj už asi tři čtvrtě hodiny jednají se Změnou pro Liberecký kraj, lídr SLK Martin Půta však odmítá ukončit jednání dříve, než si promluví se všemi stranami, Starostové a Změna u jednoho stolukteré se do zastupitelstva dostaly. Koalice se Změnou by byla nejstabilnější, ale také křehká - dohromady by měla 23 mandátů, tedy těsnou nadpoloviční většinu ze 45 zastupitelů. Jednat se bude i zítra, každopádně je pravděpodobné, že novým hejtmanem je Martin Půta.

20.06 (ČSSD) V táboře sociální demokracie panuje ponurá atmosféra. "Výsledek voleb je pro nás určitě velké zklamání. Tak malé procento hlasů jsme získali zřejmě proto, že jsme nedokázali přesvědčit voliče o tom, že jsme čtyři roky vedli kraj dobře," okomentovala výsledky jednička na kandidátce ČSSD Lenka Kadlecová.

Podle Kadlecová dali lidé přednost regionálním uskupením a ČSSD je nedokázala přesvědčit. "I já to vnímám jako svoji prohru," doplnila Kadlecová.

Je sečteno na 99,86%. Chybí už pouze obec Luka na Českolipsku, kde probíhají i komunální volby. Výsledky tak budou až po 22 hodině.

Štáb KSČM19.51 (KSČM) Lídr Komunistů Stanislav Mackovík pro Liberecký deník. „Voliči měli šanci ovlivnit jestli chtějí vládu doleva nebo doprava. Zatím to vypadá, že tedy hodně doleva. Je tady ještě možná doba pro nějaká vyjednávání, tak jsme zvědav jak vše dopadne. Myslím si, že voliči si zadělali na problém, ale je to jejich svobodné rozhodnutí a jejich vůle. Změnit se to už nedá. Jsem zvědav, jestli se k vládě Starostů připojí někdo, kdo je více populistický, nebo někdo, kdo už za ta léta v politice dokázal, že neupřednostňuje zvýhodňování kmotrů. Nemyslím si, že vše dopadlo dobře. Výsledek v Libereckém kraji je hodně divný," popsal ve volebním štábu lídr KSČM Stanislav Mackovík.

Sečteno je 99,66 % hlasů. Vítězi Krajských voleb 2012 jsou Starostové pro Liberecký kraj (22,21%). Na druhém místě je KSČM (17,89%) a třetí je Změna pro Liberecký kraj (16,87%). Od minulých voleb se výrazně propadla ČSSD, která před čtyřmi lety vyhrála, nyní má 13,04%. Pátí je ODS (9,26%)

21.16 (Liberec) V Liberci s velkým náskokem zvítězila Změna pro Liberecký kraj, dostala 11063 hlasů a tedy 31,88%. Druzí byli Starostové s 8141 hlasem (23,46%). Třetí je KSČM, ta získala 4409 hlasů (12,7%). Minulý vítěz ČSSD získal hlas od 3247 voličů (9,35%). ODS dostala jen 2549 hlasů, což je 7,34%.

19.40 (Starostové pro LK) Je sečteno. Starostové pro Liberecký kraj (SLK) vyhráli volby v Libereckém kraji. Probíhá přepočet mandátů a probíhají první předběžná jednání o možné budoucí koalici. Ta bude v každém případě křehká. Lídr SLK Martin Půta opustil volební štáb a jedná se zástupci dalších stran. Jako nejlogičtější se jeví spojení se Změnou pro Liberecký kraj. Jak Deník zjistil, do koalice by chtěli i komunisté nebo ODS.

19.20 (KSČM) Výsledky ještě nejsou kompletní a už se rozjíždí kolotoč povolebních vyjednávání. Komunisté se právě vypravili za slavícími Starosty. Ve volebním štábu KSČM panuje rozpačitá nálada. Mají sice lepší výsledek než před čtyřmi lety, ale neúspěch ČSSD jim zhatil plány na společnou koalici.

18.39 (Liberec) Objevují se první dohady o možné povolební spolupráci. Koalice Starostů a Změny by v tuto chvíli měla 23 mandátů. V 45 členném zastupitelstvu by tak měla většinu

Sečteno je téměř 97 procent hlasů. Vítězí Starostové, kteří mají zatím 22,39 %. Druzí jsou Komunisté s 17,98 %. Třetí je Změna pro LK se 17%. Propadly zavedené strany. ČSSD si zatím připsala 13,14 % a ODS nemá ani deset - 9,18. Na oficiální výsledky se ale bude čekat až do noci. V obci Luka na Českolipsku se totiž do 22 hodin  volí do zastupitelstva. Až poté se spočítají i volby do kraje.

18.22 (Změna pro LK)  Ve štábu Změny je nálada také dobrá, ve volbách totiž přeskočila ČSSD i ODS. "Jsem příjemně překvapen, takový výsledek jsem nečekal, ale v duchu velmi přál," řekl volební lídr Jan Korytář. "Ze všech stran, co kandidovali, jsme měli nejnižší rozpočet a zároveň jsme jediná nová strana co se do kraje dostala. Jsem rád, že se ukázalo, že síla peněz není všemocná," dodal.

Štáb Starostů pro Liberecký kraj18.20 (Starostové pro LK) Krátce před sečtením všech hlasů je nálada v táboře Starostů pro Liberecký kraj euforická. Předběžné výsledky jim připisují vítězství. Předvolební průzkumy je přitom řadily až na čtvrté místo za KSČM, ČSSD a ODS. Michael Canov, místopředseda SLK, si pochvaluje, že strana nešla do voleb v koalici s TOP 09. Ta prozatím ve volbách propadá. Čeká se na výsledky zisku mandátů.

18.04 (KSČM) U Komunistů jsou pocity z průběžných výsledků smíšené. „Je nám líto, že levice neudržela většinu. Úspěchem je ale navýšení mandátů naší strany a to o dva. Celý propad levice však neustála sociální demokracie. Za tím může stát osobní selhání některých členů ČSSD," sdělila předsedkyně OV KSČM Dana Lysáková.

17.51 (Liberecký kraj) Českolipsko drží ČSSD. Alespoň podle dosavadních preferenčních hlasů. Nejvíce jich má jednička sociálních demokratů Lenka Kadlecová z České Lípy, za ní je hned českolipská zastupitelka  Romana Žatecká a trojku pilířů uzavírá Stanislav Valdman, zastupitel a bývalý místostarosta Nového Boru.

17.40 (Josefův Důl) Odvoleno je i v Josefově Dole na Jablonecku. Zvítězili Starostové (59) před ČSSD (55). 43 hlasů mají Komunisté, 35 Změna a 33 ODS. Volilo téměř 38 % voličů

17.30 (Česká Lípa) Drtivé vítězství si může připsat KSČM také v České Lípě! Komunisté tu získali 2 156 hlasů z celkových 8 886 platných. Po komunálních volbách v roce 2010 si svoji pozici ve městě potvrdila i ČSSD (1848). Téměř tisícovka hlasů je rozdíl mezi prvními komunisty a hnutím SLK, které od voličů dostalo 1 104 hlasy. Lidé v Lípě slyšeli i na Změnu pro LK, které dali 987 hlasů. Až za nimi je ODS, jež měla donedávna ve městě silnou pozici a která vyslala jako kandidátku na hejtmana Evu Bartoňovou. Občanští demokraté získali slabých 887 hlasů. Za fiasko se dá v České Lípě označit i 338 hlasů pro TOP 09 a Starostové. I oni mají kandidáta na hejtmana z České Lípy – místostarostu Jiřího Kočandrleho.

Rozdílem pouhých tří hlasů zvítězila KSČM v Dubé (Českolipsko). Volit přišlo slabých 27,25% voličů. 97 hlasů dali komunistům, hnutí SLK si může připsat 94 a ODS 41.

17.17 (Liberec) Ač ještě nejsou sečtené všechny okrsky, zajímavé je už teď sledovat preferenční hlasy. Třeba u ČSSD to vypadá, že voliči dali jasně najevo, co si myslí o dosavadní krajské vládě. Například stávající radní Pavel Petráček byl volební dvojkou ČSSD, ale v pořadí se rapidně propadne. Přeskáčou ho zejména ti, kteří s vedením kraje nemají nic společného. Lepší než Petráček je i lékař Pavel Novák, jenž kandidoval až s pořadovým číslem 16. Ještě méně hlasů než Petráček dostal i jeho kolega z rady kraje Martin Sepp (pův. 5. v pořadí) a největším otloukánkem ze stávajících radních bude asi Zdeněk Bursa (pův. 6. v pořadí). Všichni se hodně propadnou.

Sečteny jsou čtyři pětiny hlasů. Vedou Starostové (22,62), druzí jsou stále Komunisté (18,66), ale začíná na ně dotírat Změna pro LK (17,13). ČSSD je na čtvrtém místě (13,09) a pátá ODS (8,93)

17.11 (Českolipsko) Jasno je už rovněž i v ostatních městech na Českolipsku. V Novém Boru, kde přišlo volit 34,38% voličů, s převahou zvítězilo hnutí Starostů pro Liberecký kraj. To z celkem 3 310 hlasů získalo 902. První větší úspěch na Českolipsku si ve sklářském městě  připsala ČSSD (635), kterou těsně následuje KSČM (620). Vzadu zůstala ODS (269) a Změna pro LK (264). Voliči v Novém Boru slyší i na DSSS – Stop Nepřizpůsobivým, kteří stejně jako SPO Zemanovci, mají 112 hlasů.

Dvě hodiny zbývají do uzavření volebních místností.Starostové pro Liberecký kraj bodovali také v Doksech. Kde jim z celkových  1267 hlasů připadlo 278. Jen o necelé tři desítky méně jich má KSČM (245), následovaná ČSSD (228). Občanští demokraté, kteří u Máchova jezera hráli v minulých letech prim, získali 188 hlasů. Volební účast dosáhla 31,37%.

Komunisté přebarvili Mimoň, kde svůj hlas odevzdalo 29,38% voličů. Jejich  1564 hlasů si rozdělila KSČM (496), SLK (333), ČSSD (261), Změna pro LK (97) a ODS (75).

Nejvíce hlasů získala KSČM v Ralsku. Tady přišlo volit 26,51% lidí. Z celkových 382 platných hlasů jich hned 210 má KSČM, dalších 83 patří ČSSD, shodně po 12 hlasech má pak Změna pro LK a ODS.

Komunisté zvítězili i v dalším městě na Českolipsku. Dobili Stráž pod Ralskem, kde přišlo volit pouze 24,40% lidí. Z jejich 731 hlasů jich 243 patří komunistům, daleko za nimi je ČSSD (152), SLK (83), Změna pro LK (60) a ODS (40).

KSČM naopak ztratila svoji tradiční baštu v Zákupech na Českolipsku. Celkem 40,44% voličů rozhodlo, že ve městě nejvíce hlasů z celkem 862 získalo hnutí SLK (346). Za nimi se drží komunisté (259), ČSSD (98). Na chvostě je ODS (39) a Změna pro LK (37).

17.00 (Bedřichov) V lyžařském středisku Bedřichově přišla volit více než polovina občanů. Zvítězili zde Starostové pro Liberecký kraj (38%), druhá je ODS (23,1%), třetí je Změna pro Liberecký kraj (16,5%).

16.58 (Raspenava) Rozdílem jednoho hlasu vyhráli v Raspenavě Komunisté (23,7%), hned za nimi se umístili Starostové pro Liberecký kraj (23,5%) a třetí nejčastěji volenou stranou byla ČSSD (19,3%). Volební účast byla 31 procent.

16.53 (Hodkovice nad Mohelkou) První město na Liberecku má sečteno. V Hodkovicích nad Mohelkou zvítězila KSČM (20,5%), druzí jsou Starostové (18,8%) a třetí místo patří Změně pro Liberecký kraj (17,4%). K urnám tady dorazilo 37,7% voličů.

16.50 (Cvikov) Rudá vlna zalila město Cvikov na Českolipsku. Ke zdejším volebním urnám dorazilo 32,92% voličů, kteří odevzdali 1 157 platných hlasů. Nejvíce jich získala KSČM (270), těsně za ní je ODS (233) a ČSSD (229). Změna pro LK dostala (118), SLK (108). Osmatřicet hlasů putovalo pro DSSS-Stop Nepřizpůsobivým.

Sečteny jsou dvě třetiny hlasů. Prvenství si upevňují Starostové, kteří mají 22.7%, druhá KSČM 19,63%. Třetí Změna pro LK má zatím 15,92 %. ČSSD na čtvrtém místě 13,53 % a pátá ODS 8,67 %

16.45 (Českolipsko) Sečteno má kompletně i město Kamenický Šenov na Českolipsku. Nejvíce hlasů z celkových 914 platných jich od voličů dostalo SLK (277), za nimi je KSČM (213), ČSSD (137). Vzadu za nimi je Změna pro LK(59), ODS (50). Jednatřicet hlasů má DSSS-Stop nepřizpůsobivým. „Na obcích a městech se odráží centrální politika. Lidé jsou znechucení a dali to najevo," okomentoval výsledky v Kamenickém Šenově jeho starosta František Kučera (SLK).

Přemysl Sobotka16.40 (Liberec) Jak vidí první zveřejněné průběžné výsledky krajských voleb 1. místopředseda Senátu a předseda Regionálního sdružení ODS Liberecký kraj Přemysl Sobotka? "První výsledky jsou velmi neradostné. Trochu mi to připomíná rok 1946 kdy také vyhráli ve volbách komunisté a všichni víme, jak to následně dopadlo. Pevně věřím, že tam kde to půjde, budeme se snažit sestavit nějaké protikomunistické koalice," uvedl k vysokému počtu mandátů komunistů v jednotlivých krajích.

16.30 (Přepeře) Vítězství suverénně patří SLK (35%), následovaní jsou ČSSD (16%), třetí pozice patří KSČM (12,4%). Volební účast v obci byla 41,5 procent.

16.28 (Okrouhlá) Obcí zaslíbenou Starostům pro Liberecký kraj by mohla být Okrouhlá u Nového Boru. Po sečtení všech hlasů tu Starostové získali 39% všech hlasů a „rozdrtili" všechny ostatní strany. Druhá KSČM měla v Okrouhlé „jen" 22% hlasů, třetí ČSSD 13%. Drtivé vítězství velkým překvapením není – Starostové mají v Okrouhlé svého „koně", starostu Jiřího Voseckého.

Je sečtena polovina hlasů a do vedení se poprvé dostali Starostové pro Liberecký kraj, druhá je KSČM. Je to ale velmi těsné, v řádu desítek hlasů. Třetí místo má Změna, čtvrtá je ČSSD a pátá ODS.

16.20 (Českolipsko) Prvním městem na Českolipsku, kde jsou definitivní výsledky je Žandov. Volit zde přišlo 31,17% lidí. Z celkových platných 474 hlasů jich nejvíce dostala opět KSČM (189), za ní je ČSSD (105), s velkým odstupem pak SLK (55), Změna pro LK (39) a ODS (31). Jedenáct hlasů dostala i DSSS-Stop nepřizpůsobivým

Komunisté dostali také nejvíce hlasů od voličů na Kozlech s volební účastí 49,54%. Nejinak je tomu v Kravařích, kde ze 189 hlasů mají 74, druzí je pak SLK s téměř o polovinou méně(38). Obdobně je tomu v Kvítkově, kde nejvyšší počet hlasů (27) získala opět KSČM, následovaná ČSSD (17). První místo patří komunistům s přehledem i v Mařenicích, kam přišlo volit 40,38% lidí. S velkým náskokem zvítězili rovněž v Novinách pod Ralskem, kde jim polovina z celkem 80 voličů dala hlas. I v Pertolticích pod Ralskem, odkud je kandidát na hejtmana za KSČM Stanislav Mackovík, dali voliči nejvíce hlasů komunistům.

Voliči v Základní škole v Harcově v Liberci.16.12 (Sloup v Čechách) Spočítáné všechny hlasy jsou už také ve Sloupu v Čechách, letoviska nedaleko Nového Boru. Sloupské radnici vládne starosta z ODS, ale ve volbách do kraje tu zvítězila KSČM s 25 procenty hlasů a velkým náskokem na Starosty - 18 procent. Třetí skončila ČSSD - 14%.

16.08 (Nová Ves nad Nisou) Výsledky už znají i některé obce na Jablonecku. Například v Nové Vsi nad Nisou dali voliči nejvíc hlasů Změně pro Liberecký kraj (23,61%), druzí jsou KSČM (15,07%), třetí ODS (13,53%). Volební účast v obci je 36,82%. 

16.00 (Bulovka) V obci Bulovka mají sečteno. Vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj (30,1%), těsně je následuje KSČM (27,3%), třetí je Změna pro Liberecký kraj (11,4%). K urnám zde přišlo 31 procent voličů.

Třetina všech hlasů je sečtena. Je stále reálnější, že do zastupitelstva se dostane pět stran. Nejvíce hlasů má KSČM, druzí jsou Starostové. na třetí místo se posunula Změna pro LK, ale s ČSSD je prakticky nastejno. Pětici uzavírá ODS. Nikdo další pětiprocentní hranici zatím nepřekročil. Nejblíže je SOS s 2.91 % a TOP 09 a STAN s 2,79%

15.53 (Českolipsko) KSČM zvítězila i v Dubnici. Z celkových 229 hlasů, při 44,55% volební účasti, si připsala 73 hlasů, s odstupem skončila SOS (32), ČSSD (28), SLK a Změna pro LK po 26 hlasech. Velmi nízkou volební účast, pouze 25,37%, měli v Chlumu. Rovněž tady dali lidé nejvíce hlasů KSČM (18), kterou následuje SLK (12)

KSČM volilo nejvíce lidí rovněž v Holanech, kam k urnám dorazilo 27,82% voličů. Ze 116 hlasů jich mají komunisté 49, Změna pro LK ukousla 15 hlasů. O dva méně mají SLK a ČSSD.

15.45 (Liberecko) Sečteno je už v Jindřichovicích, kde zvítězili Starostové pro LK se 64 hlasy. Za nimi je KSČM (47), Změna pro LK (11). Další strany získali méně než deset hlasů. K urnám v obci přišlo 32,1% voličů.

Je sečtena pětina hlasů, do zastupitelstva by se dostalo pět stran. Vede KSČM v závěsu se Starosty. Třetí je ČSSD, za ní ZMĚNA pro LK a pátá je ODS. Nikdo další nemá ani tři procenta hlasů.

15.39 (Českolipsko) V Brništi volilo 30,04% všech voličů. Největší díl z 325 platných hlasů ukousla KSČM (131). Daleko za ní je ČSSD (47), SLK (35), Strana Svobodných občanů (21) a Změna pro LK (20). Třináct voličů dalo hlas DSSS-Stop Nepřizpůsobivým. Sečteno je rovněž v Blatcích, kde k volbám přišlo 46,43% lidí. Ti volili nejvíce ČSSD, SLK (5), Změnu pro LK (4).  V Bohaticích dorazilo k volebním urnám 34,59% voličů. Nejvíce hlasů dostala KSČM (20), SLK (13) a ČSSD.

15.32 (Českolipsko) Odvoleno a sečteno mají v Tachově (Českolipsko). K volebním urnám dorazilo 42,96% voličů. Nejvíce (22) hlasů dostala KSČM, v závěsu za ní je nováček v krajské politice ČSSR (17), a SLK (10). Po třech hlasech má ODS a Volte Pravý blok, o jeden méně pak Zemanovci.

Zpracovány jsou výsledky za více než 10 procent okrsků. O prvenství se perou KSČM a SLK těsně, s větším odstupem ČSSD a pak těsně za ní Změna pro Liberecký kraj. Pátá je ODS.

15.18 (Novoborsko) První ukončené sčítání mají Chotovice na Novoborsku.  Z třiapadesáti platných voličských hlasů nejvíce získali Starostové pro Liberecký hlas (22), KSČM (16), ČSSD (7). Tři hlasy má TOP 09 a Starostové, po jednom pak ODS, Česká pirátská strana, Suverenita a Volte Pravý Blok.

15.14 (Liberecký kraj) Je sečteno přes 5 procent hlasů. Do zastupitelstva by se nyní dostala pětice stran: KSČM, Starostové pro LK, ČSSD, Změna pro LK a ODS. K urnám přišla zhruba třetina oprávněných voličů

Volební účast v Libereckém kraji je velmi nízká.Po sečtení prvních hlasů (1,7%) výrazně vedou KSČM a Starostové pro Liberecký kraj.

14.33 (Liberec) Od okrskových komisí byly směrek k oddělení přestupků a voleb Krajského úřadu v Liberci, za celé dva dny, jen tři dotazy typu, jestli může volit například občan slovenské národnosti. Podle Pavlíny Kroupové z krajského úřadu se to, aby nebyly skoro žádné dotazy, nestává. Vysvětluje si to tím, že buď bylo tak dokonalé školení nebo jsou v těch komisí velmi zkušení "harcovníci". Od občanů nebyl zaznamenám žádný dotaz ani žádná stížnost na průběh hlasování či volební komisi.

14.18 (Česká Lípa) Volební komise, která sídlí přímo na radnici v České Lípě, zaznamenala velkou účast. „Hlavně v sobotu přišlo hodně lidí a co je pozitivní, chodí hlavně hodně mladých lidí," řekla Deníku krátce před 14. hodinou členka komise Jana Hlináková. Celá komise se shodla, že účast v jejich okrsku se může pohybovat mezi 35 až 40 procenty, což je více, než čekali. Do tohoto volebního okrsku ale spadají také lidé, kteří mají hlášené trvalé bydliště na radnici. Z 765 zapsaných jich prý přišlo volit ne více než patnáct, tedy maximálně dvě procenta.

14.13 (Jablonec n. N.) "Jsem ráda, že jsem to stihla", to jsou slova 22leté studentky Leony, která přijela volit z Prahy. "Studuji vysokou školu a přijela jsem podpořit kandidátku do senátu za Jablonecko. Ale chtěla jsem volit i do kraje. I když tu po studiju nebudu asi žít, v kraji žijí mí rodiče a po komunálních volbách jsem se styděla, co se dělo kolem libereckého magistrátu. Všichni se mě na to ptali. Já se za svůj kraj cítím docel azodpovědná, zatím jsem byla volit vždycky," dodala studentka.

14.05 (Luka, Českolipsko) V Lukách u Doks, kde se volí současně v krajských i komunálních volbách, obyvatele volby do Volební místnost v obci Luka na Českolipsku.zastupitelstva Libereckého kraje příliš nezajímají. U místních mají jednoznačně přednost komunální volby – v nich tady do sobotního poledne odevzdalo hlas přes padesát procent voličů, zatímco při hlasování do krajských voleb je účast třetinová. „Lidi, co chtějí na kraj, tady moc neznáme," vysvětlila Anna Millerová, členka volební komise. 

14.00 (Liberecký kraj) Volební místnosti se uzavřely voličům. Teď už začíná sčítání odevzdaných hlasů. Průběžné výsledky sčítání sledujte zde

13.57 (Chrastava) "Myslím, že je úplně jedno, koho volíme a jestli vůbec volíme. Oni se tam stejně dohodnou, jak sami potřebují a je jedno, jaká je to strana, všichni jsou stejní, nikomu z nich nevěřím, že dostojí slibu. Ale svou voličskou povinnost jsem splnila," shrnula 40ti letý jana z Chrastavy.

13.49. (Liberec) V některých okrscích přesahuje volební účast 40 procent. „Zbývá ještě pár minut. Volební účast tu máme zatím dvaačtyřicet procent, což se blíží k polovině a to je slibné číslo. Musím říct, že většinou volí hodně staří lidé nebo hodně mladí. Vše zatím probíhá bez problému," popsala Veronika Pachtová z volební komise okrsku Liberec – Kunratická.

13.40 (Luka, Českolipsko) Úplně posledním místem v Libereckém kraji, kde se budou sčítat hlasy do krajských voleb, bude malá obec Luka nedaleko Doks na Českolipsku. Hlasy do krajských voleb se tady začnou sčítat dnes až v deset večer. V obci totiž současně probíhají mimořádné komunální volby, kvůli kterým musí být jediná volební místnost v Lukách otevřená až do 22. hodiny. „Navíc na krajské i komunální volby máme jenom jednu urnu. Takže i hlasy do krajských voleb začneme sčítat až v deset večer," oznámila Jitka Černá z volební komise v Lukách.

13.26 (Liberec) Jeden z důvodů, proč někdo nešel volit. "K volbám nejdu proto, že cítím odpor k lidem, kteří ke svým nemalým platům ještě využívají svých funkcí k podvodům. Legálním, nebo přímo nelegálním. Nemám možnost si zjistit, jak poctivý je který politik. Až budu mít pocit, že mohu někomu věřit, ráda mu dám svůj hlas," Helena Krejzová, Liberec.

12.59 (Česká Lípa) Svůj hlas hodila do urny také kandidátka na hejtmanku za ODS Eva Bartoňová. Volila v Základní škole Partyzánská v České Lípě.

Kandidátka na hejtmanku za ODS Eva Bartoňová.

12.48 (Liberec) Někteří nechávají cestu do volební místnosti na poslední chvíli. Jedním z takových je i Dan Jirásko z Liberce. „Volit samozřejmě půjdu, ale až po poledni. Stále ale nejsem stoprocentně přesvědčen, koho do obálky dám. Vybírám ze dvou malých stran," vysvětluje pětadvacetiletý mladík.

12.00 (Liberecký kraj) Už za dvě hodiny se uzavřou volební místnosti. Účast je zatím slabší. Nezapomeňte, od 14 hodin budeme sledovat průběžné výsledky a atmosféru ve štábech stran

11.56 (Turnovsko) V některých volebních místech na Turnovsku neměla volební komise seřazené hlasovací lístky, což způsobovalo průtahy během volby. Lidé však reagovali slušně. Pár hodin před koncem voleb se zdá, že účast na Turnovsku bude nižší, než před čtyřmi lety.

Někteří lidé k volbám nejdou, brání jim v tom práce nebo vzdálenost od svého trvalého bydliště, popřípadě dovolená neb služební cesta. "Místo mého bydliště je vzdálené  165 kilometrů a jenom kvůli volbám tam nepojedu. Nevyšel termín," posteskl si Petr Holenda. K urně se nedostaví ani redaktor zpravodajství České televize Milan Brunclík, který má trvalé bydliště v Turnově, pracuje ovšem v Praze. "Volit nepůjdu, protože budu celý víkend v práci, a do Turnova se nedostanu. A upřímně, ulehčím si tak těžké rozhodování, komu dát hlas, protože nabídka je čím dál bídnější. Chci se ale zúčastnit aspoň druhého kola senátních voleb," řekl Deníku.

Lídr TOP 09 a STAN Jiří Kočandrle volil dnes po desáté hodině v Žizníkově.11.00 (Žizníkov) Další z lídrů parlamentní strany odvolil. V Žizníkově na Českolipsku dnes, po desáté hodině dopoledne, vhodil svůj hlas do urny lídr TOP 09 a STAN Jiří Kočandrle. 

10.56 (Jablonec n. N.) Volit z hlavního města přijel do Jablonce Aleš Kočí. "Co se týče voleb, žiju v Praze, ale tvrvalý pobyt mám stále u rodičů v Jablonci. Proto při každých volbách musím přijet do Jablonce, abych splnil svou občanskou povinnost. Je škoda, že člověk nemůže volit tam, kde se vyskytuje, ale pouze podle svého trvalého bydliště," okomentoval Kočí.

10.10 (Českolipsko) V některých volebních místnostech se lidé setkávají s průhlednými urnami. Ty jsou navíc opatřeny počítadly. Každý, kdo vhodí obálku, zmáčkne tlačítko a tak je přehled o tom, kolik lidí už odevzdalo svůj hlas. Takovou urnu mají například ve Skalici u České Lípy nebo v Jablonném v Podještědí.

Průhledná urna s počítadlem.

8.40 (Jablonec) Od rána se plní volební místnosti okrsků 16,17 a 21 v centru Jablonce. Někteří přišli dokonce už před osmou hodinou. V pátek večer byla účast 23 %, což volební komisaři považují za podprůměr. V Jablonci mohou lidé volit do senátu, někteří to ale odmítají a volí jen do kraje

13.10. 8.00 (Liberecký kraj) Začal druhý den Krajských voleb 2012. Účast je zatím v průměru dvacetiprocentní. Lidé mají možnost volit do 14 hodin, kdy se místnosti uzavřou. Na konečné výsledky krajských voleb se bude ale čekat až do noci, zpožděny budou ze sedmi krajů. Důvodem jsou souběžné komunální volby v devíti obcích. Hlasování potrvá až do 22 hodin. I když krajské hlasování i v těchto obcích skončí už ve 14 hodin, jeho výsledky je možné začít zjišťovat až po ukončení komunálních voleb. (čtk)

Čtěte také: První den volil hejtman i nedočkavci

22.00 (Liberecký kraj) S úderem desáté hodiny večerní se uzavřely volební místnosti. Skončil první den voleb. Zítra se otevřou volební místnosti v 8 hodin ráno a lidé můžou přijít dát svůj hlas kandidátům až do 14. hodin.

Na Jablonecku rozhodují navíc lidé o svém zástupci v Senátu. Na výběr mají rekordních deset kandidátů, tolik jich tu ještě nikdy nekandidovalo. V kraji se konají i komunální volby - v obci Luka na Českolipsku volí své obecní zastupitelstvo. Na výsledky krajských voleb si tak musejí obyvatelé Libereckého kraje počkat zřejmě až do neděle. Zatímco krajské a senátní volby skončí v sobotu už ve 14.00, komunální pokračují do 22.00, teprve pak začne tamní komise hlasy sčítat. Obec má asi 80 voličů.

"Čekáme, že by výsledky mohly být kolem jedné hodiny po půlnoci," řekla vedoucí oddělení voleb Krajského úřadu v Liberci Pavlína Kroupová.  (čtk)

21.00 (Proseč nad Nisou) Svůj hlas odevzdala v pátek, zhruba hodinu před uzavřením volebních místností i osmadvacetiletá Petra z Proseče nad Nisou. "Chodím k volbám asi poslednich 5 let, kdy jsem to začala vnímat jako důležité a jako možnost něco změnit či přispět svým hlasem. Mezi kandidáty mám kamarády, kterým věřím a proto je volím," vysvětlila mladá žena.

Čtěte také: Úplné výsledky voleb budou až v neděli nad ránem

20.32 (Jablonec n. N., vol. okrsek č. 6, ZŠ 5. května) Členové ve volebních komisích se zabavují při čekání na voliče různě. Například ti v jablonecké škole na ulici 5. května čtou. Jeden ze členů čte knihu Vladimíry Dvořákové Rozk(l)ádání - rozk(r)ádání státu, jeho kolegyně zase dílo autorů Sofie Králové a Tomáše Kristla nazvané 13. komnata milenek.

20.20 (Česká Lípa) Volební komise na radnici v České Lípě dostala všechno vybavení v krabicích, na kterém byl přilepený zajímavý vzkaz. „Do krabic nikdy nevkládejte žádné jiné s volbami nesouvisející věci, ani odpadky nebo zbytky potravin. Ty patří do koše." Krabice jsou totiž určené na opakované použití, šetří se už i na volbách.

Jan Korytář volil v Harcově20.00 (Liberec) Jedním z možných budoucích hejtmanů, který šel volit první den, byl i Jan Korytář ze Změny pro Liberecký kraj. Po cestě ze zaměstnání přišel do Základní školy v Harcově, kde vhodil do urny svůj hlas. 

19.48 (Liberec) Ve volebních místnostech panuje klid. Voliči se trousí spíš nárazově, tu a tam jeden přijde. Například v budově zdravotnické školy v Liberci panuje večerní klid. "Stavil jsem se po cestě z práce. Co si vzpomínám, nikdy nebylo při volbách nikde narváno. V tom, koho volit, jsem měl celkem jasno. Neprozradím ale své rozhodnutí," řekl bezprostředně po opuštění volební místnosti dvaapadesátiletý Jindřich. 

19.06 (Pertoltice) Další z kandidátů na hejtmana odvolil. V Pertolticích odevzdal svůj hlas lídr KSČM Stanislav Mackovík.

V Pertolticích volil v pátek večer lídr KSČM Stanislav Mackovík. „Protože mám celý víkend pracovní, tak není tolik času na sledování průběhu voleb. Celý víkend sloužím pro leteckou záchrannou službu. V sobotu po službě nejspíš zůstanu v Liberci a budu sledovat výsledky ze štábu. Upřímně, zatím nemám žádné očekávání a vůbec nedokáži odhadnout jak lidé rozhodnou. Nechám se spíš překvapit," sdělil lídr KSČM Stanislav Mackovík zhruba hodinu před koncem své páteční služby. 

18.50 (Jablonec n. N.) K volbám míří i mladý muž z Jablonce nad Nisou, Zdeněk Žížala. "Volit samozřejmě půjdu, protože je to vedle toho nechat se volit a aktivně se účastnit politiky jediný způsob jak ovlivňovat směřování, ať už měst, krajů nebo tohoto státu. Většinou jsem měl před volbami poměrně brzy rozhodnuto co za lístek do urny vhodím, letos si do poslední chvíle nejsem úplně 100% jistý svou volbou jak do senátu tak do zastupitelstva," popsal své pocity mladý muž.

V Libereckém kraji se letos o křeslo v krajském zastupitelstvu uchází 761 kandidátů z 20 politických stran a hnutí. Ve volebních místnostech visí upozornění na úmrtí sedmdesátiletého Jana Utinka z České Lípy, kandidoval za Stranu práv občanů - zemanovci (SPOZ). Ještě před registrací kandidátek odstoupil Radim Zika, jenž byl na šestém místě kandidátky ODS. Před čtyřmi lety kandidoval na hejtmana, teď se chce věnovat podnikání. "Jinak nebyl nikdo odvolán ani neodstoupil a všichni kandidáti jsou platní," řekla vedoucí oddělení voleb Krajského úřadu v Liberci Pavlína Kroupová. (čtk)

18.40 (Skalice u České Lípy) Svůj hlas odevzdala už i kandidátka na hejtmanku za ČSSD Lenka Kadlecová. Volit šla společně se svým synem. 

Obálku s hlasem odevzdala už i kandidátka na hejtmanku za ČSSD Lenka Kadlecová.

"Vím, že mám zodpovědnost nejen za sebe, a tak jsem napjatá, jak to dopadne," řekla Kadlecová, která první volební den strávila pracovně a navečer se svojí rodinou. Spolu s kolegy ze strany se setká až v sobotu, kdy budou společně čekat na výsledky voleb.

"Očekávám, že volby vyhrajeme, že voliči projeví nespokojenost s vládou Petra Nečase a vládnoucí trojkoalicí. Myslím, že výsledky krajských voleb ovlivní to, jestli současná vláda setrvá nebo ne," uvedl v pátek odpoledne předseda ČSSD v Libereckém kraji Robert Dušek. 

18.00 (Lindava) Tam, kam se normálně chodí na fotbal, nyní obyvatelé Lindavy na Cvikovsku chodí s volebními lístky v ruce. Ve volební Volební místnost najdou voliči z Lindavy ve fotbalových kabinách.místnost se na dva dny změnil malý sál v areálu zdejšího fotbalového hřiště. „Museli jsme vystěhovat stoly na pin pong.  Ale ty letošní volby budou na hřišti nejspíš poslední, příště lidé půjdou volit už do školky,"  řekla předsedkyně volební komise.

Během první hodiny voleb přišlo vhodit svůj lístek do urny dvě desítky lidí z celkových 360 voličů. „Lidé mají zájem, ale v Lindavě je vždy dobrá účast," doplnila další žena z komise.

17.51 (Liberec) Ve volebních místostech v Liberci panuje podle městské policie klid. Za první čtyři hodiny nemuseli řešit strážníci nikde žádný problém. V kontrolách volebních místností i nadále pokračují.

17.47 (Liberecký kraj) Občanské sdružení Liberecká občanská společnost vytvořilo nezávislého volebního průvodce pro Liberecký kraj na www.volebnimajak.cz. Voliči zde na jednom místě naleznou všechny potřebné informace - kandidátky, volební programy, info o tom jak a proč volit a mnoho dalšího.

V prvních hodinách po otevření volebních místností si dnes přišla vybrat krajské zastupitele nebo senátory zhruba desetina voličů. Vyplývá to z informací od volebních komisařů z různých míst republiky. Podle některých je účast podobná jako při minulých volbách. Před čtyřmi lety o regionálních vládách rozhodly dvě pětiny voličů. Účast v senátních volbách bývá nižší. Situace by se podle komisařů měla zlepšit večer, kdy se obvykle zastaví lidé vracející se z práce. Policie žádné vážné narušení voleb nezaznamenala. "Zatím je průběh klidný," řekla krátce po půl páté mluvčí policejního prezidia Zuzana Součková. Desetiprocentní účast hlásili volební komisaři i z Libereckého kraje. Například na sídlišti Slovanka v České Lípě odvolilo bezmála 19 procent voličů. (čtk)

17.29 (Jablonec n. N.) Ne všichni se tak nadšeně hrnou k volebním urnám. "Nedávno mi bylo osmnáct, ale možnost volit v krajských volbách nevyužiju, protože politiku příliš nesleduji a vůbec nevím, koho bych volila," řekla například Dominika Mikásková z Jablonce nad Nisou.

17.00 (Český Dub) Svůj hlas vhodil do urny dnes odpoledne také hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD).  

Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler už také volil.

16.59 (Frýdlant) Na otevření volebních místností v Libereckém kraji čekaly na některých místech desítky lidí. Třeba v Liberci na Králově Háji se fronta tvoří pravidelně, ve čtvrti žije vysoké procento seniorů a ti jsou zvyklí k volbám chodit. Berou to jako povinnost. Ve Frýdlantu na Liberecku se dokonce nedočkavý volič domáhal hlasování už dopoledne. ČTK to dnes řekla mluvčí městského úřadu Alena Švejdová. "Měla jsem v kanceláři jednání, když tam vrazil starší muž s občankou v ruce a že jde volit, přitom bylo teprve v půl jedenácté," popsala situaci Švejdová. Muž ji trochu zaskočil. "Určitě nešel volit poprvé a ani opilý nebyl," poznamenala. Nedočkavému voliči vysvětlila, že volební místnost je o patro níž, ale otevře se až úderem 14:00. "Odešel, později jsem se ale dozvěděla, že se dobýval i dolů a zkoušel, jestli je to pravda a zda by opravdu nemohl odvolit dřív," dodala Švejdová. (čtk)

16.46 (Petrovice) V příhraniční obci Petrovice za první dvě hodiny přišlo odvolit 11 lidí ze 120 voličů. Podle předsedy místní komise přijde odevzdat svůj hlas maximálně dvacet nebo třicet lidí. 

16.02 (Chrastava) V Chrastavě netrpělivě postávalo před samotným otevřením volební místnosti několik lidí. Během hodiny a půl vhodilo svůj hlas do urny více jak 50 lidí. Mezi prvními voliči převažují lidé od padesáti let výše. Průběh zatím předseda volební komise Mojmír Boch hodnotí jako bezproblémový.

15.30 (Rýnovice)  Ve Věznici Rýnovice bylo na seznamu voličů zapsáno 38 jmen. Úspěšně odvolilo 20 odsouzených.

15.15 (ZŠ Donín) Odvoleno má i starosta Hrádku nad Nisou na Liberecku Martin Půta. Ten přišel v doprovodu své manželky a dvou svých dcer. „Starostové pro Liberecký kraj můžou tyhle volby vyhrát, ale i pokud prohrajeme, stálo to za to. Ukázali jsme, že je tady dost lidí, kteří nejsou ovce a nebudou mlčet, když vidí co se kolem nich děje," řekl Půta. A co bude dělat nyní a jak přečká čas do odhalení výsledků? "Já jdu sebrat hrušky a odvézt je do pálenice Stará Dáma v Křižanech, aby bylo co dávat v zimě do čaje," dodal Půta.

Lídr Starostů pro Liberecký kraj Martin Půta volí.

 15.10 (Jablonec n. N., vol. okrsek č. 6, ZŠ 5. května) Starší žena si zapoměla ve volební místnosti občanský průkaz. Krátce potom přišli na kontrolu volební místnosti policisté, kterým předsedkyně komise zapomenutý průkaz předala. V ZŠ 5. května mají za sebou už i kontrolní návštěvu dvojice strážníků.

15.03 (Dlouhý Most, Liberec) Jako jedna z prvních lídryň odvolila na Dlouhém Mostě Lidie Vajnerová (SOS), náměstkyně hejtmana Libereckého kraje.

Lidie Vajnerová, jednička na kandidátce SOS a náměstkyně hejtmana.

14.47 (Vítkovice v Krkonoších) Nastoupit do autobusu, zaplatit 14 korun a dojet několik kilometrů do volební místnosti. To musel udělat jeden ze dvou stálých obyvatel Horních Míseček v Krkonoších Richard Fremr. Chalupa, kam se před 35 lety přistěhoval z Prahy leží nedaleko Zlatého návrší. V nadmořské výšce přes tisíc metrů. Přesto se do služby ve volební komisi na obecním úřadě v obci Vítkovice, kam obyvatelé centrální části Krkonoš úředně patří, hlásí už popáté. Volební místnost se tu otevřela pro zhruba čtyři stovky zdejších obyvatel.

„Volební účast bývá docela slušná. Až šedesát procent. Volit chodí spíš starší lidé, považují to prostě za slušnost, jsou už prostě zvyklí, ale při krajských volbách je to slabší. Lidem Kraj moc neříká. Já sám jsem v Liberci nebyl ani nepamatuji, vše potřebné vyřizujeme v obci s rozšířenou působností – Jilemnici. To je velmi přívětivé město," ochotně se svěřuje jeden z těch, který dohlíží na správný průběh voleb v našich nejvyšších horách. Kromě volební místnosti sbírají hlasy i po okolních chalupách. „Zejména starší lidé se k volbám nemohou dostavit ze zdravotních důvodů, ale volit chtějí. Za těmi také jezdíme. Ale nebývá jich moc, tak čtyři pět při každých volbách," dodává Richard Fremr.

Vítkovice ovšem se svými 683 metry zdaleka nepatří mezi nejvýše položená volební místa v kraji. Prvenství patří Benecku, kde mají volební místnost ve zdejší základní škole s nadmořskou výškou 850 m n.m. Sem jezdí volit také lidé z přilehlých obcí Dolní Štěpanice, Horní Štěpanice, Mrklov, Rychlov, Štěpanická Lhota, Zákoutí a Žalý.

Nejste rozhodnuti koho volit? Zkuste naší volební kalkulačku

14:28 (ZŠ Donín) Úderem 14:00 se otevřely dveře volební místnosti na ZŠ Donín v Hrádku nad Nisou. Jako první se dostavil pan František Hrubáček, který přišel už v půl druhé, ale volit mohl až o půl hodiny později.

František Hrubáček volí v Doníně.

14.11 (Jablonec n. N., vol. okrsek č. 6, ZŠ 5. května) - Prvním voličem byl 40ti letý Robert "Pryč s pravicí!" zvolal při opouštění volební místnosti.

14.06 (Českolipsko) Jeden z českolipských kandidátů do krajských voleb ještě před volbami zemřel. Ve volebních místnostech v celém Libereckém kraji, je jedna věc navíc: arch papíru, na kterém Krajský úřad v Liberci oznamuje úmrtí jednoho z kandidátů. Ještě před volbami totiž zemřel sedmdesátiletý servisní elektrotechnik Jan Utinek z České Lípy, který do zastupitelstva Libereckého kraje kandidoval na 11. místě strany SPOZ – Zemanovci.

Přípravy ve volební místnosti na radnici v České Lípě v pátek 12. října.

14.00 Volební místnosti se otevřely.

13.55 (Jablonec n. N., vol. okrsek č. 6, ZŠ 5. května) - Všechno je přichystáno, všichni členové komise jsou na svých místech. První nedočkavá volička přešlapuje před vstupem do místnosti. "Jdu volit v jablonci po šestadvaceti letech. Po tak dlouhé době jsme se vrátila zpět do Jablonce," říká starší žena. 

Můžete se stát také součástí zpravodajství. Posílejte nám svoje postřehy nebo fotografie na adresu liberecky@denik.cz nebo na náš facebookový profil facebook.com/libereckydenik.

Čtěte více: Připomeňte si, jak dopadly volby před čtyřmi lety

Prohlédli jste si galerii? Máte také ve svém okolí nějaký předvolební billboard? Pošlete nám ho!