Zcela zbytečnou prohru v dobře rozehraném zápase proti lídrovi fotbalové ligy utrpěli v sobotu hráči Slovanu Liberec. Po poločase vedli, mohli dát více gólů a soupeř z Plzně šel před pauzou do oslabení.

Po přestávce však Liberečtí nepochopitelně polevili a dovolili soupeři nejen vyrovnat, ale i otočit skóre na 1:2. Vyrovnávací gól hostů ale padl z ofsajdu a nebyla to jediná chyba sudích v tomto důležitém utkání.

Domácí kapitán Jan Nezmar tak měl pokažené loučení s libereckými fanoušky, před kterými nastoupil naposledy v končící kariéře. Mrzela ho jak porážka, tak zranění, po kterém musel v 72. minutě střídat za stavu 1:1.

Plzeň si výhrou zajistila titul půlmistra a pomstila se Slovanu za poslední zápas loňského ročníku, v němž Liberečtí ve vzájemném duelu vybojovali mistrovský titul.

Liberecký trenér Jaroslav Šilhavý neskrýval zklamání z porážky zvlášť proto, že jeho tým v úvodu favorita přehrával. „Myslím, že první poločas byl povedený. Chvílemi jsme Plzeň přehrávali, dostali jsme se do vedení a měli další šance. Když šla Plzeň do deseti, paradoxně nám to ublížilo."

Druhý poločas však jeho svěřenci vůbec nezvládli. „Plzeň dobře bránila, hrála z bloku a čekala na brejky, které umí. My jsme dvě šance nedali, naopak soupeř je proměnil. Celý druhý poločas byli hráči nervózní, pasivní a uspěchaní. Jako by se báli výsledku a vyústěním toho byl druhý gól," dodal Šilhavý.

Zápas nezvládla ani trojice rozhodčích. Hlavní Kocourek rozdal osm žlutých karet v poměru 5:3 a po jedné červené na každé straně, ale například nevyloučil Bakoše, který po strkanici ve zdi udeřil do obličeje libereckého Blažka, v druhé půli také neviděl několik faulů na domácí hráče a například při nebezpečném trestném kopu Slovanu v závěru nedokázal poslat plzeňskou zeď dál než šest metrů od míče.

Asistent Nádvorník v 24. min. odmával neexistující ofsajd libereckému Šuralovi, který by šel sám na branku, naopak v 62. uznali sudí gól z ofsajdu plzeňskému Štípkovi a v 77. pro změnu neuznali regulérní branku Bakošovi. Asistent Mencl viděl před koncem neexistující ofsajd domácího Delarge, který mířil do gólové šance…

A jak padaly góly? Úvodní aktivita Liberce po devatenácti minutách přinesla vedení. Bosančič, který v roli špílmachra zaskakoval za zraněného Štajnera, si pohrál s dvěma protihráči a sám před Kozáčikem nezaváhal 1:0.

V 62. byl střídající Štípek na hřišti dvě minuty a po přihrávce od Ďuriše do ofsjadu vyrovnal na 1:1. V 79. se po několikanásobné hrubce liberecké obrany dostal k míči Darida a proti jeho bombě neměl brankář Bičík šanci 1:2.

Vyloučeni byli dva fotbalisté. V 44. plzeňský Procházka za faul na Delarge, v 89. domácí Vácha za zákrok na Štípka. Je to již třetí Váchova červená karta během tohoto podzimu!

„Po vyloučení se zápas pro nás nevyvíjel vůbec dobře," prohlásil plzeňský kouč Pavel Vrba. „Musím smeknout před hráči za druhý poločas, mužstvo ukázalo charakter. Otočit to tady v deseti je obrovský úspěch a strašně si toho vážíme. Zvládli jsme to výborně takticky, nechali jsme hrát Liberec a trpělivě jsme čekali na rychlé protiútoky."