Propracovaná cvičení s účinky umocněnými krátkými meditacemi jógou, kterou súfijové praktikovali pro své zdraví, se v muslimském světě stala výsadou emírů, jejich rodin a kněží.

Praktikováním této jógy byli zdravější a žili déle nežli lidé, kteří k těmto informacím neměli přístup. Vyzrazení mimo tento okruh lidí se trestal smrtí. Doba utajování pominula a nyní máme možnost zázračná cvičení používat všichni. Před dvaceti lety ruský léčitel Boris Tichanovský začal tuto jógu vyučovat v Čechách poprvé a před dvěma lety z jeho profesionální školy vzešli první certifikovaní cvičitelé této jógy.

Špatný stav páteře může za řadu potíží

Komplex cviků na páteř a klouby si vysloužil název „zázračný". Neobvyklé, ale snadno proveditelné cviky i pro starší generaci jsou řazeny tak, že uvolňují páteř obratel po obratli. Tím dochází k rozrušení solných usazenin (výrůstků na páteři a solných můstků) a k jejich přirozenému vyloučení z těla. Zároveň dochází k masírování a uvolnění jemných svalů okolo páteře, které často bývají vlivem způsobu našeho života v křeči. Meziobratlové ploténky opět získávají svoji pružnost a jsou-li vyhřezlé, prostřednictvím správně provedených cviků se jim otevře prostor a zcela přirozeně dochází k jejich postupnému návratu do správné pozice.

Tato sestava cviků pomohla mnoha lidem od bolesti páteře a v řadě případů i od prognózované operace. Páteř totiž získává znovu svoji pružnost. Špatný stav páteře může být příčinou některých zdravotních problémů, jako jsou například migréna, špatný zrak, astma, srdeční problémy, špatné trávení, gynekologické problémy atd. Se zlepšením stavu páteře dochází buď k úplnému vymizení nebo k výraznému zlepšení, těchto zdravotních problémů.

Soustřeďte se na své tělo

Tajná súfijská jóga nejsou jen cviky na páteř. Vyučována jsou i psychofyzická cvičení zaměřená na konkrétní orgán, nebo určitou část těla. Na svůj organismus můžete působit technikami poetickými názvy jako „Houpačka pro duši a srdce", „Zavlažení poupěte jater" nebo „Trůn srdce". Pracuje se s představou tepla (orgán se prokrví) a představou chladu (dojde k odkrvení a vyplavení škodlivin).

Cvičení těchto technik vede k soustředění myšlenek na vlastní tělo. Schopnost soustředit myšlenky je pak důležitá v každodenním životě súfistů, je totiž pro hledání pravdy a životní harmonie nezbytná. Každý v súfijské józe nalezne právě to, co potřebuje. Ať jsou to jen fyzická cvičení nebo životní filozofie, či duchovní pokrok.

Zajímavosti

Ing. Boris Tichanovský je potomek slavného léčitele, který působil v Bachradu v Omské oblasti na Sibiři a jenž předpověděl, že jeho pravnuk bude úspěšný léčitel. Boris byl výjimečné dítě a měl dar věštit. Zajímal se o neobyčejné schopnosti člověka, učil se józe a při studiích pracoval jako masér v sanatoriu. Působil na katedře biologie, kterou později vyměnil za práci léčitele v Centru alternativní medicíny Avicena. Ruský olympijský výbor vyzval Borise Tichanovského ke spolupráci, a tak se stal trenérem plavkyň synchronního plavání, kterým pomohl k olympijské zlaté medaili.

Prošel třemi stupni Reiki u holandského mistra Reiki Hanse Trifilda, který přijel do Ruska. Učil se masážní techniky u vynikající Džuny Davitašvili, extrasenzoriku u Leny da Reizna, manuální terapii u Kirianova, zdravotní metodiku u Mirzakarima Norbekova a Larisy Fotiny. Čínské medicíně a jejímu umění se učil u čínského učitele Tan Czuna a Andreje Bajramova. Ale za své hlavní učitele považuje Boris Tichanovský profesora Romana Zolotnického a Alberta Vasiljeviče Skvorcova.

Roman Zolotnický, doktor lékařských věd, prožil řadu let v Tibetu. Poznal tam tibetskou medicínu a po mnoho let předával Borisovi své znalosti. Albert Vasiljevič Skvorcov je autorem Epam technologie.

Přes dvacet let působí Boris Tichanovský v České republice. Vede kurzy jak účinně čelit zdravotním problémům, jejichž mottem je Pomoz si sám.

Zpracovala Iva Kukačková