VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sportovní anketu ovládla olympionička Eva Samková, které blahopřál prezident

Liberec – Miloš Zeman popřál k vítězství „královně bílé stopy" Evě Samkové z Dukly Liberec. Královna snowboardu tak vystřídala na postu nejlepšího krajského sportovce jabloneckou biatlonistku Gabrielu Soukalovou, která skončila druhá. Třetí stupínek patřil biatlonistovi Ondřeji Moravcovi, oddílovému kolegovi Gabriely z Kornspitz Jablonec.

25.3.2015 AKTUALIZOVÁNO 26.3.2015
SDÍLEJ:

Prezident Miloš Zeman poblahopřál společně s hejtmanem Martinem Půtou vítězce ankety Nejúspěšnější sportovec roku Libereckého kraje Evě Samkové.Foto: Deník

Aplaus a blahopřání prezidenta republiky provázelo vyhlášení vítěze krajského kola ankety Sportovec roku. Stala se jí dvaadvacetiletá snowboardcrossařka Eva Samková z Dukly Liberec. Královna snowboardu vystřídala na postu nejlepšího krajského sportovce, jabloneckou biatlonistku, Gabrielu Soukalovou, která skončila druhá. Třetí stupínek patřil biatlonistovi Ondřeji Moravcovi, oddílovému kolegovi Gabriely z Kornspitz Jablonec. Zimní sporty obsadily hned devět míst první desítky. Do ní patřila současná elita: olympionici Lukáš Bauer, biatlonista Jaroslav Soukup, lyžař Ondřej Bank či skokan Roman Koudelka.

O popularitě snowboardingu pak svědčí nejen prvenství Evy Samkové, ale i umístění Ester Ledecké a Šárky Pančochové v anketě, kterou připravují Deníky ve spolupráci s agenturou Sport action s. r. o., Libereckým krajem, krajskou organizací České unie sportů a statutárním městem Liberec.

Krajský sportovec roku 2014

Eva Samková
(Dukla Liberec – snowboardcross)
Hvězda Deníku:
Kristýna Bernátová
(Sport aerobic Liberec)
Kolektiv dospělých:
SKP Kornspitz Jablonec (biatlon)
Mládež jednotlivci:
Tereza Vokálová
(LIAZ Jablonec – atletika)
Kolektiv mládeže:
Bílí Tygři Liberec (hokej dorost)
Handikepovaní:
Tereza Kmochová
(Jiskra Harrachov – alpské lyžování)
Trenér profesionál:
Ondřej Rybář
(SKP Kornspitz Jablonec – biatlon)
Trenér amatér:
Eva Mikulová
(LIAZ Jablonec – atletika)

Eva Samková míří na Nový Zéland

Na opačné polokouli stráví Eva Samková letošní přípravu na další sezónu. Ta loňská byla pro rodačku z Vrchlabí více než úspěšná. Kromě zlata na olympiádě v Soči bodovala i v anketách Král bílé stopy a Sportovec roku ČR 2014. V letech 2010, 2011 a 2013 se stala juniorskou mistryní světa.
Osobní úspěch a aktuální popularitu svého sportu se snaží využít na svých kempech i ve výchově nových talentů českého snowboardcrossu. Pro charitu vydražila svoji pomalovanou Toyotu Aygo a snowboard. Výsledek? Na dobročinné snowboardové kempy a neslyšící snowboardery půjde 309 500 korun.
Všestranně nadaná závodnice ale nežije jen sportem. Kromě snowboardového prkna ovládá i hru na saxofon a bicí. Mezi její další záliby patří i surfing, tanec či jízda na koni.

Láska ke koním ji provází od dětství a olympijské vítězství jí pomohlo ke splnění velkého snu – město Vrchlabí věnovalo úspěšné rodačce koně Pepina. Dalším koníčkem, kterému se věnovala od dětství, je tanec. „Tancovala jsem ve Vrchlabí deset let v holčičí skupině, to se mi hrozně líbilo, hlavně street dance."

Kromě toho se chystá běžet The Color Run. „Běhám ráda, dá se říct, že tak 3x až 4x týdně. Líbí se mi, že tahle akce je hlavně zábava a může přitáhnout ke sportu i lidi, pro které je klasický běžecký závod spíše strašákem." Eva si vzala pod křídla nejtalentovanější mladé snowboardisty a snaží se z nich ukovat další olympijské naděje.

Eva Samková vystřídala na trůnu Soukalovou

Krajská vítězka je považována za jednu z našich nejpůvabnějších a nejženštějších sportovkyň, navíc její poslední rok nabral takový spád, až je to možná rodačce z Vrchlabí nemilé. Popularita české reprezentantky vyletěla strmě vzhůru poté, co přesně před rokem ovládla olympijský závod na zimní olympiádě v Soči. „Nejsem zrovna typ, který by tyhle věci prožíval, ale časem to na mě dolehlo," říká o roku se zlatem, které jí otevřelo mnoho dveří. „Nijak odvařená z toho nejsem. Pere se to ve mně. Líbí se mi, když můžu díky tomu, že jsem vyhrála olympiádu, a jsem proto nějak známá, někomu pomoct. Ale někdy si zase říkám, že tu medaili radši vrátím. Je to tak půl na půl. Chovám se pořád stejně, ale dost to na mě doléhá. Nemůžu už říkat naplno, co si myslím, protože to může být nějak zneužité," tvrdí krásná sportovkyně, která žádný vzor neměla a ani jako malá nesnila o tom, že někdy vyhraje olympiádu. Knírek, který si maluje před závody, jí měl symbolicky dodat více agresivity a touhy vyhrát. „Kluci prostě jezdí rychleji, mají víc síly," říká. „Na prkně mě to baví stejně, když jezdím někde v Krkonoších, nebo když jedu olympiádu. Sport jsem vždycky dělala jen proto, že mě bavil, ne abych vyhrála olympiádu. Když vyhraju, je to bonus navíc. Ve snowboardingu také není taková rivalita, touha porazit soupeře jako v jiných sportech. Všichni se známe, jsme kamarádi," tvrdí. Nejlíp se stále cítí mezi starými kamarády ze snowboardu a z gymnázia. Eva studuje Vysokou školu ekonomie a managementu, ale zároveň je zaměstnancem Dukly s tréninkovou pracovní náplní.

Reprezentační trenér biatlonu Ondřej Rybář z Kornspitz Jablonec byl vyhlášen nejúspěšnějším profi trenérem. „Každá anketa je příjemná a ocenění potěší jak sportovce, tak trenéry. Zvláště já jako trenér to beru za ocenění mojí komplexní práce. Samozřejmě je rozdíl, kdo v anketě hlasuje a jak porovná výkony reprezentantů a dalších klubů, od malých žáčků počínaje. I ti mohou mít ale vynikající výsledky," přiznal strůjce české biatlonové euforie. Rybář byl Unií profesionálních trenérů vyhlášen Trenérem roku 2014 a porazil tak druhého kouče českých fotbalistů Pavla Vrbu a třetího Davida Kotyzu, osobního trenéra tenistky Petry Kvitové.

Eva Mikulová je trenérkou atletického Liazu Jablonec a patří jí prvenství mezi amatérskými trenéry: „Vyhodnocení mě potěšilo. Je to důkaz o tom, že si někdo všimne, co a jak člověk dělá. Jako trenér amatér se věnuji atletice už přes třicet let. Pracuji v Mladé Boleslavi a denně se vracím hned z práce na Střelnici, kde na mne čekají mí svěřenci. Žádný volný čas mi už nezbývá. Dovolenou trávím také s dětmi, a to na soustředění v Pardubicích. Jsem ale ráda, že atletika neskomírá, když vidím, že zájemců máme na Střelnici dostatek. Když jich bude přibývat, ani se do haly nevejdeme. Ale hlavně nám chybí trenéři. A jestli bych atletiku pověsila na hřebík? To dělám každý den, ale nikdy k tomu ještě nedošlo. Mám zodpovědnost k dětem, které vedu. A jsem ráda, že jich u mne stále přibývá," uvedla.

Mladá atletka Liaz Jablonec Tereza Vokálová vyhrála kategorii mládeže. „Už jsem se v minulém roce zúčastnila stejné ankety na okrese. Toto je ale moje zatím nejvyšší umístění a mám z něho radost. K atletice mě přivedla maminka už v 1. třídě. Mojí nejoblíbenější disciplínou je 400 m překážek. Trénuje mě Dana Jandová a také mi radí její bývalá svěřenkyně Zuzana Hejnová. A ta je také mým vzorem. Jinak se snažím vedle tréninků stihnout také školu. Studuji na gymnáziu v Tanvaldu. Nejvíce mě baví angličtina a čeština a nebaví matika a fyzika. A také mám ráda tělocvik. Absenci zatím zvládám. Teď zrovna se chystám s reprezentací na soustředění do Španělska. Budeme se připravovat na splnění limitů pro MS v Kolumbii. Účast na MS je teď moje nejvyšší meta."

Kristýna to opět u čtenářů vyhrála

Kristýna Bernátová ze Sport aerobic centra Liberec si po úspěchu v okresní anketě připsala vítězství o „level" výše. Čtenáři jí poslali nejvíce hlasovacích lístků, a proto Kristýna zvítězila i ve Hvězdě deníku Libereckého kraje. Aerobička ze SAL měla loňský rok úspěšný: vicemistryně ČR 2014, vítězka Czech Aerobic Open 2014, vítězka Slovak Aerobic Open 2014, vítězka 1. kola Poháru federací, ve 3. a 4. kole 2. místo. Světový pohár v Las Vegas 3. místo. Účast na MS 2014 v Mexiku (29. místo), 2. místo Hungarian Open 2014, 3. místo Austrian Open 2014. „Vítězství v anketě Hvězda deníku, tentokrát za Liberecký kraj, mě opět velmi překvapilo a zároveň potěšilo. Takových ocenění si vždy velmi vážím. Jsou pro mě důležitá, dodávají další motivaci a také sílu do mé sportovní kariéry. Děkuji všem, kteří pro mě hlasovali a vyjádřili mi tak velkou podporu, která je pro mě v těchto dnech velmi důležitá, neboť mě v následujících měsících čekají velké závody," vzkázala. Začátkem dubna se koná velký mezinárodní závod na Slovensku a konec jarní sezóny vyvrcholí světovým pohárem v Bulharsku, kterého se také zúčastní světová konkurence. Vrcholem letošních příprav bude mistrovství republiky v Liberci a následné mistrovství Evropy, konané ve městě Elvas v Portugalsku. Přejeme mladé sportovkyni mnoho úspěchů a dost možná se s ní setkáme i v příštím ročníku ankety.

Autor: Redakce

25.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

Rodičům Daniele a Petrovi Kyselovým z Horní Police se v úterý 10. října ve 14:49 hodin narodila dcera Madlenka Kyselová. Měřila 47 cm a vážila 2,95 kg.
21

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení