VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Srpnové povodně připomíná kniha a výstava

Liberecký kraj - V letošním roce uplyne 5 let od živelné pohromy, která zasáhla na 81 obcí Libereckého kraje a navždy změnila jejich charakter.

27.5.2015
SDÍLEJ:

Situace ve Vísce byla kritická, dokonce musel zasahovat vrtulník. Ten evakuoval lidi, kteří nestihli odejít ze svých domovů a voda obklopila jejich domy tak, že nebylo úniku. Foto: www.vodablizkonas.cz

Putovní výstava a nová kniha připomínají 5. výročí srpnové povodně 2010 v Libereckém kraji. Nová publikace nazvaná Voda blízko nás, povodeň na severu Čech 7. srpna 2010, vyšla začátkem května a podílelo se na ní 35 autorů-odborníků. Ti zaznamenali nejzásadnější příčiny, okolnosti, průběh i následná opatření povodně.

„Těžiště publikace spočívá v klimatických okolnostech nadměrných srážek 7. srpna 2010, samotném postupu velké vody a následujícím odstraňování škod v povodí toků Lužické Nisy a Jeřice (Chrastavsko, Hrádecko), Smědé a Olešky (Frýdlantsko), kde ničivý vodní živel zasáhl v bezprostřední blízkosti desítky obcí a jejich obyvatele, celkem však bylo postiženo 81 obcí Libereckého kraje," píše se v anotaci knihy, na jejímž vzniku má největší podíl spolek Náš kraj.

Zaznamenána je práce krizových štábů, integrovaného záchranného systému, ale také příklady humanitární pomoci mnoha neziskových organizací a jednotlivců. Nechybí exkurz do hydrologických a klimatologických parametrů této oblasti, kapitola věnovaná historii povodní na severu Čech a také oddíl shrnující řešení následků povodní a preventivní doporučení pro státní orgány, samosprávy obcí i jednotlivce. Knihu ilustrují autentické fotografie včetně ukázek staveb, které vznikly po povodni v poničených korytech toků i provádění přírodě blízkých řešení na zmírnění povodňových škod.

Voda blízko nás

Kniha je součástí rozsáhlého projektu Voda blízko nás Povodně 2010, který realizuje od poloviny roku 2012 liberecký spolek Náš kraj. Na publikaci navazuje putovní výstava Voda blízko nás Povodně 2010, kterou mohou v současné době návštěvníci zhlédnout ve vstupních prostorách radnice ve Frýdlantu. Během následujících měsíců se výstava dostane do dalších 10 měst a obcí kraje.

„Hledáme také zájemce o výstavu v Německu a Polsku. Její součástí je i funkční model řezu hráze vodního díla Harcov, který vznikl ve spolupráci s ČVUT Praha a virtuální 2D model rozlivu řeky Smědé při pěti, dvaceti a stoleté vodě. V případě čtyř měst a obcí (Hejnice, Raspenava, Frýdlant, Višňová) si mohou zájemci prohlédnout povodňovou situaci v 3D modelu," uvedla Květa Vinklátová, organizátorka projektu a dodala, že na virtuálním modelu pracovali odborníci kartografové z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity Liberec.

Po dobu tří let navíc probíhala pod vedením zkušených lektorek na základních školách interaktivní výuka na téma chování vody v krajině, nakládání s ní a chování při povodňovém nebezpečí. „Program je natolik žádaný, že budeme hledat cestu, jak jej udržet ve školách i po uplynutí projektu," říká Květa Vinklátová.

V deseti městech a obcích na Frýdlantsku a v Liberci se uskutečnily a ještě probíhají besedy pro veřejnost. Jejich výsledky se stanou jedním z cenných podkladů pro Mikroregionem Frýdlantsko připravovanou analýzu k následným protipovodňovým opatřením. Občané povodněmi zasažených obcí a měst mají možnost přímo za účasti odborníků zpracovávajících analýzu sdílet své zkušenosti z povodní.

Projekt Voda blízko nás Povodně 2010 by nemohl být realizován bez spolupráce s německým partnerem spolku Náš kraj, Pozemkovým spolkem „Horní Lužice", bez finanční podpory ze strany Německé spolkové nadace pro životní prostředí Deutsche Bundesstifung Unwelt (DBU) a Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, Nadace Preciosa a Lesy České republiky.

„Naše poděkování patří také nadšeným lektorkám, které vyučovaly na školách a vedly besedy v obcích, autorům publikace a putovní výstavy, geografům z Technické univerzity Liberec, technikům-vodařům z ČVUT, starostům povodní postižených měst a obcí a dalším spolupracovníkům," děkovala Květa Vinklátová všem, bez jejichž pomoci by se spolek při přípravě knihy neobešel.

Příběhy z povodní

„Beznaděj a proudy vody. Skoro celou noc jsem sledoval internet a srážková, radarová data. Tušil jsem, že se valí na Frýdlantsko pohroma. Fialové barvy bylo na radarové animaci velmi mnoho a vypadala jak oko hurikánu. Usnul jsem jen na chvíli před druhou hodinou a už velmi brzo ráno mě vzbudila výstraha, když naši hasiči vyjížděli do Mníšku, kde vybřežila Jeřice. Po šesté ráno jsem objížděl město. Prvního „muže v akci" jsem viděl pana Simona v Zahradní ulici. Stál bezmocný po kolena ve vodě a snažil se ucpat vchod do svého domu a do objektu betléma. Zahradní ulicí se valila směrem od stadionu malá řeka notně dotovaná „přítoky" ze Střelnice a z Čapkovy ulice. Bylo mi jasné, že je zle! Hodně zle!

Okamžitě jsem přejel do hasičské zbrojnice, odkud jsme řídili záchranné a evakuační práce. Nařídil jsem stažení jednotek z Mníšku zpět do Frýdlantu a ihned začal pracovat krizový štáb, jak namazaný hodinový stroj. Na nic nebyl čas. Jedinou výstrahu na evakuaci jsme mohli poslat přes webové stránky města okolo deváté dopoledne. Na víc nezbyl čas. Padala elektřina, nefungoval internet, mobilní sítě byly přetíženy. Všude byli lidé, kteří volali o pomoc. Dělali jsme maximum až za hranice možného. Nasazení hasičů a záchranářů bylo příkladné," zavzpomínal pro web www.vodablizkonas.cz starosta Frýdlantu Dan Ramzer a dodal: „Poznal jsem hrdinství, na které nikdy nezapomenu!"

Višňová byla další na řadě

Z Frýdlantu se voda před pěti lety valila dál po proudu a první vesnice, kterou zasáhla byla Víska. „Do hrázděného domu č. p. 35 ve Vísce se nastěhoval mladý Honza Štern. Jiný dům zde mají již dávno jeho rodiče, tatínek je mimo jiné skvělý fotograf. Blízkost řeky, historický dům, idyla. A najednou ječení vody, bubnování valících se balvanů, kmeny stromů zmítané vlnami. Struktura hrázděných domů je vůči vodě méně odolná. Přesto dům vydržel. Voda sice zaplnila přízemí (2,2m) a valila se okny ven, ukousla „naštěstí" jen roh stavení. Dům se podařilo zachránit a mladý člověk se ani po této zkušenosti neodstěhoval a zůstal," vzpomínala pro právě vydanou knihu tehdejší starostka Višňové Marie Matušková.

Podle Matuškové už není obec i přes rozsáhlé zkušenosti ze zdejších opakovaných povodní a jistou občanskou otrlost po záplavách v srpnu jako dřív. „Všechny rány nejsou dosud zhojeny a dlouhodobě ani nebudou. Zašumění deště, ten jinak milý zvuk, je pro nás stále varovným signálem. Ne, nikdo se u nás neutopil. Jen pár infarktů, mrtvic, otrav krve po zranění při úklidech, pár vzpomínek na bezmoc, nárazy klád hnaných divým proudem do stěn, zoufalé čekání na světlo a pomoc. Bylo to u nás „do třetice". A vždycky v sobotu. Dvě soboty za sebou byli varováni občané, že může nastat povodňové nebezpečí, a když se to stalo potřetí 7. srpna, někteří jen mávli rukou. Co následovalo, zbořilo všechny zkušenosti, nacvičené mechanismy i body stability," řekla Matušková, která jako starostka Višňové nemusela řešit následky povodní pouze v jedné vesnice, ale hned v několika, protože pod její správu spadá několik menších osad, ve kterých počet obyvatel roste vždy s příchodem víkendu. Na tento srpnový víkend většina z nich nezapomene.

Raspenava

Raspenava je jedno z míst, které se dosud z následků povodně úplně nevzpamatovalo. Utrpěla především infrastruktura a město tak zůstalo na několik dní úplně odstřižené od zbytku světa.

„To, co se na Smědé dělo řádově mezi 10. a 13. hod., mohl jen těžko někdo pamatovat nebo předpokládat. Každý potůček se stal řekou, každá cesta vedoucí k řece byla rázem tokem, voda vystoupala v některých místech i o deset výškových metrů. Poté, co voda opadla, bylo jasné, že začínáme od nuly. Na mnoha místech narušená infrastruktura, příjezdové komunikace od Liberce i Frýdlantu přestaly existovat, mosty a lávky se občas zastavily při své plavbě o rodinné domky, kterým zlikvidovaly statiku. Cesty a silnice byly zahrnuté kamením a zeminou, pro těžkou techniku prozatím nepoužitelné," vzpomínal plk. Mgr. Josef Málek.

Vzpomínky dalších lidí si můžete přečíst v nové knize nebo na webu www.vodablizkonas.cz.

Autor: Petr Vodseďálek

27.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 110 Kč

Zámečníci strojů Zámečník - svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zámečnická dílna se sídlem v Mimoni zabývající se kusovou a malosériovou výrobou příjme do svých řad Svářeče - zámečníka., Požadujeme:, - Vyučení ve strojním oboru (strojní mechanik, zámečník, obráběč kovu, atd ), - Praxe výhodou, vhodné I pro absolventy , - Znalost svařování MIG, MAG, svářecí průkaz , - Znalost čtení technické výkresové dokumentace, - Ochotu učit se novým věcem a flexibilitu, Nabízíme:, - stabilní zaměstnání, - stravenky, - velmi dobré platové ohodnocení 110 - 150 kč / hodinu, - práci na jednu směnu ( dvě směny ) , - nástup ihned. Pracoviště: Gsz tooling s.r.o., Potoční, č.p. 143, 471 24 Mimoň. Informace: Jan Polák, +420 602 723 411.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 17 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka - pizzař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zručnost, samostatnost, zkušenosti s vařením popř. s přípravou pizzy, ale rádi i zaučíme., Vhodné i pro absolventy., První kontakt telefonicky. Pracoviště: Lukáš kuběj - pizzerie hotel sever, Žitavská, č.p. 132, 471 54 Cvikov. Informace: Lukáš Kuběj, +420 777 251 257vdoběod9:00.-20:00hod..

Právo - Právo Právník 300 Kč

Podnikoví právníci Právník / Právnička. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika činnosti: zajišťování metodické, konzultační a poradenské činnosti pro orgány města, legislativní zpracovávání návrhů právních předpisů města, koordinování vyřizování stížností, podnětů a petic, koordinování řešení složitějších otázek výkonu přenesené působnosti napříč jednotlivými útvary úřadu, připravování návrhů na uzavření veřejnoprávních smluv, vykonávání věcně a právně složitých agend zřizovatelských a zakladatelských funkcí, Místo výkonu práce:Městský úřad Česká Lípa, Týdenní pracovní doba:20 hodin, Odměna: 300,- Kč/hod., Požadavky: , -vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oboru právo a právní věda , -znalost zákona č. 500/2004 Sb., správní řád a teorie správního práva, zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků, zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, -dobrá orientace v právních předpisech z oblasti přenesené působnosti - zejm. na úseku všeobecné správy, pozemních komunikací a dopravy, územního plánování a stavebního řádu, živnostenského podnikání, životního prostředí a správního trestání, -velmi dobré komunikační schopnosti , -výborná znalost práce s MS Office, Uchazeč zašle přihlášku (vč. telefonního kontaktu) v obálce na adresu:, Městský úřad, oddělení personalistiky a mezd, nám. T. G. M. č. p. 1, 470 36 Česká Lípa, nebo stejně označenou obálku předá v podatelně městského úřadu., Lhůta pro podání přihlášky do:24.08.2018 - 12:30 hodin (osobně, poštou). Pracoviště: Město česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč

Obsluha šicích a vyšívacích strojů Střihač kůže - výrobní dělník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadujeme:, - manuální zručnost, spolehlivost, aktivitu, dobrý zdravotní stav. , - znalost práce na PC, Jedná se o práci vestoje, 3 směnný nebo nepřetržitý provoz., Nástupní mzda činí 17.000 Kč. Po zapracování činí mzda až 24.000,-- Kč. , Zaměstnanci u nás mají tyto výhody:, - 13. plat, - Osobní konto, poukázky až 7000 Kč/ročně, - Jeden týden volna nad rámec dovolené, - Bonus za přítomnost – 3000 Kč za pololetí., Přesčasové příplatky nad zákonnou výši. 5 minut denně navíc na přestávky, Penzijní připojištění 2% ze mzdy, - Dotované stravování., - Organizace dopravy do míst, kam veřejná doprava nejezdí., - Zdravotní program. , Pořádáme celou řadu akcí pro naše zaměstnance:, - Letní párty, - Vánoční párty, - Květiny k MDŽ, - Vánoční dárky, - Mikulášské balíčky , Pozice je vhodná pro absolventy.. Pracoviště: Adient czech republic k.s., odštěpný závod česká lípa, Dubická, č.p. 1800, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Michaela Spilková, +420 487 803 402.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pracovníci kamenolomu a specializované firmy vytahovali 18. července pomocí jeřábu téměř 73 tunový žulový kvádr. Monolit o objemu 27,5 metrů krychlových bude sloužit jako materiál pro sochaře Jaroslava Rónu (na snímku vpravo).
19

FOTO: V lomu vytěžili obří žulový monolit. Vznikne z něj socha od Jaroslava Róny

V České Lípě proběhl další ročník předávání cen Křesadlo. Komise vybrala šest dobrovolníků z Libereckého kraje.

Znáte lidi, kteří nezištně pomáhají? Dejte o nich vědět

EuroHry Doksy chystají novinky

Doksy - Posledních devět míst zbývá do zaplnění kapacity letošního 15. ročníku EuroHer Doksy. 

Cyklostezka Panenský potok vznikne mezi městy Jablonné v Podještědí a Mimoň

Liberecký kraj – Do sedla. Liberecký kraj podpoří cyklisty, v plánu jsou nové trasy.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Nelegální obchod s tygry bujel na Českolipsku

/VIDEO/ Čerstvě zastřeleného tygra, kůže kočkovitých šelem i zamražená těla dalších chráněných živočichů objevili celníci ve spolupráci s policií při raziích na Českolipsku. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT