VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Srpnové povodně připomíná kniha a výstava

Liberecký kraj - V letošním roce uplyne 5 let od živelné pohromy, která zasáhla na 81 obcí Libereckého kraje a navždy změnila jejich charakter.

27.5.2015
SDÍLEJ:

Situace ve Vísce byla kritická, dokonce musel zasahovat vrtulník. Ten evakuoval lidi, kteří nestihli odejít ze svých domovů a voda obklopila jejich domy tak, že nebylo úniku. Foto: www.vodablizkonas.cz

Putovní výstava a nová kniha připomínají 5. výročí srpnové povodně 2010 v Libereckém kraji. Nová publikace nazvaná Voda blízko nás, povodeň na severu Čech 7. srpna 2010, vyšla začátkem května a podílelo se na ní 35 autorů-odborníků. Ti zaznamenali nejzásadnější příčiny, okolnosti, průběh i následná opatření povodně.

„Těžiště publikace spočívá v klimatických okolnostech nadměrných srážek 7. srpna 2010, samotném postupu velké vody a následujícím odstraňování škod v povodí toků Lužické Nisy a Jeřice (Chrastavsko, Hrádecko), Smědé a Olešky (Frýdlantsko), kde ničivý vodní živel zasáhl v bezprostřední blízkosti desítky obcí a jejich obyvatele, celkem však bylo postiženo 81 obcí Libereckého kraje," píše se v anotaci knihy, na jejímž vzniku má největší podíl spolek Náš kraj.

Zaznamenána je práce krizových štábů, integrovaného záchranného systému, ale také příklady humanitární pomoci mnoha neziskových organizací a jednotlivců. Nechybí exkurz do hydrologických a klimatologických parametrů této oblasti, kapitola věnovaná historii povodní na severu Čech a také oddíl shrnující řešení následků povodní a preventivní doporučení pro státní orgány, samosprávy obcí i jednotlivce. Knihu ilustrují autentické fotografie včetně ukázek staveb, které vznikly po povodni v poničených korytech toků i provádění přírodě blízkých řešení na zmírnění povodňových škod.

Voda blízko nás

Kniha je součástí rozsáhlého projektu Voda blízko nás Povodně 2010, který realizuje od poloviny roku 2012 liberecký spolek Náš kraj. Na publikaci navazuje putovní výstava Voda blízko nás Povodně 2010, kterou mohou v současné době návštěvníci zhlédnout ve vstupních prostorách radnice ve Frýdlantu. Během následujících měsíců se výstava dostane do dalších 10 měst a obcí kraje.

„Hledáme také zájemce o výstavu v Německu a Polsku. Její součástí je i funkční model řezu hráze vodního díla Harcov, který vznikl ve spolupráci s ČVUT Praha a virtuální 2D model rozlivu řeky Smědé při pěti, dvaceti a stoleté vodě. V případě čtyř měst a obcí (Hejnice, Raspenava, Frýdlant, Višňová) si mohou zájemci prohlédnout povodňovou situaci v 3D modelu," uvedla Květa Vinklátová, organizátorka projektu a dodala, že na virtuálním modelu pracovali odborníci kartografové z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity Liberec.

Po dobu tří let navíc probíhala pod vedením zkušených lektorek na základních školách interaktivní výuka na téma chování vody v krajině, nakládání s ní a chování při povodňovém nebezpečí. „Program je natolik žádaný, že budeme hledat cestu, jak jej udržet ve školách i po uplynutí projektu," říká Květa Vinklátová.

V deseti městech a obcích na Frýdlantsku a v Liberci se uskutečnily a ještě probíhají besedy pro veřejnost. Jejich výsledky se stanou jedním z cenných podkladů pro Mikroregionem Frýdlantsko připravovanou analýzu k následným protipovodňovým opatřením. Občané povodněmi zasažených obcí a měst mají možnost přímo za účasti odborníků zpracovávajících analýzu sdílet své zkušenosti z povodní.

Projekt Voda blízko nás Povodně 2010 by nemohl být realizován bez spolupráce s německým partnerem spolku Náš kraj, Pozemkovým spolkem „Horní Lužice", bez finanční podpory ze strany Německé spolkové nadace pro životní prostředí Deutsche Bundesstifung Unwelt (DBU) a Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, Nadace Preciosa a Lesy České republiky.

„Naše poděkování patří také nadšeným lektorkám, které vyučovaly na školách a vedly besedy v obcích, autorům publikace a putovní výstavy, geografům z Technické univerzity Liberec, technikům-vodařům z ČVUT, starostům povodní postižených měst a obcí a dalším spolupracovníkům," děkovala Květa Vinklátová všem, bez jejichž pomoci by se spolek při přípravě knihy neobešel.

Příběhy z povodní

„Beznaděj a proudy vody. Skoro celou noc jsem sledoval internet a srážková, radarová data. Tušil jsem, že se valí na Frýdlantsko pohroma. Fialové barvy bylo na radarové animaci velmi mnoho a vypadala jak oko hurikánu. Usnul jsem jen na chvíli před druhou hodinou a už velmi brzo ráno mě vzbudila výstraha, když naši hasiči vyjížděli do Mníšku, kde vybřežila Jeřice. Po šesté ráno jsem objížděl město. Prvního „muže v akci" jsem viděl pana Simona v Zahradní ulici. Stál bezmocný po kolena ve vodě a snažil se ucpat vchod do svého domu a do objektu betléma. Zahradní ulicí se valila směrem od stadionu malá řeka notně dotovaná „přítoky" ze Střelnice a z Čapkovy ulice. Bylo mi jasné, že je zle! Hodně zle!

Okamžitě jsem přejel do hasičské zbrojnice, odkud jsme řídili záchranné a evakuační práce. Nařídil jsem stažení jednotek z Mníšku zpět do Frýdlantu a ihned začal pracovat krizový štáb, jak namazaný hodinový stroj. Na nic nebyl čas. Jedinou výstrahu na evakuaci jsme mohli poslat přes webové stránky města okolo deváté dopoledne. Na víc nezbyl čas. Padala elektřina, nefungoval internet, mobilní sítě byly přetíženy. Všude byli lidé, kteří volali o pomoc. Dělali jsme maximum až za hranice možného. Nasazení hasičů a záchranářů bylo příkladné," zavzpomínal pro web www.vodablizkonas.cz starosta Frýdlantu Dan Ramzer a dodal: „Poznal jsem hrdinství, na které nikdy nezapomenu!"

Višňová byla další na řadě

Z Frýdlantu se voda před pěti lety valila dál po proudu a první vesnice, kterou zasáhla byla Víska. „Do hrázděného domu č. p. 35 ve Vísce se nastěhoval mladý Honza Štern. Jiný dům zde mají již dávno jeho rodiče, tatínek je mimo jiné skvělý fotograf. Blízkost řeky, historický dům, idyla. A najednou ječení vody, bubnování valících se balvanů, kmeny stromů zmítané vlnami. Struktura hrázděných domů je vůči vodě méně odolná. Přesto dům vydržel. Voda sice zaplnila přízemí (2,2m) a valila se okny ven, ukousla „naštěstí" jen roh stavení. Dům se podařilo zachránit a mladý člověk se ani po této zkušenosti neodstěhoval a zůstal," vzpomínala pro právě vydanou knihu tehdejší starostka Višňové Marie Matušková.

Podle Matuškové už není obec i přes rozsáhlé zkušenosti ze zdejších opakovaných povodní a jistou občanskou otrlost po záplavách v srpnu jako dřív. „Všechny rány nejsou dosud zhojeny a dlouhodobě ani nebudou. Zašumění deště, ten jinak milý zvuk, je pro nás stále varovným signálem. Ne, nikdo se u nás neutopil. Jen pár infarktů, mrtvic, otrav krve po zranění při úklidech, pár vzpomínek na bezmoc, nárazy klád hnaných divým proudem do stěn, zoufalé čekání na světlo a pomoc. Bylo to u nás „do třetice". A vždycky v sobotu. Dvě soboty za sebou byli varováni občané, že může nastat povodňové nebezpečí, a když se to stalo potřetí 7. srpna, někteří jen mávli rukou. Co následovalo, zbořilo všechny zkušenosti, nacvičené mechanismy i body stability," řekla Matušková, která jako starostka Višňové nemusela řešit následky povodní pouze v jedné vesnice, ale hned v několika, protože pod její správu spadá několik menších osad, ve kterých počet obyvatel roste vždy s příchodem víkendu. Na tento srpnový víkend většina z nich nezapomene.

Raspenava

Raspenava je jedno z míst, které se dosud z následků povodně úplně nevzpamatovalo. Utrpěla především infrastruktura a město tak zůstalo na několik dní úplně odstřižené od zbytku světa.

„To, co se na Smědé dělo řádově mezi 10. a 13. hod., mohl jen těžko někdo pamatovat nebo předpokládat. Každý potůček se stal řekou, každá cesta vedoucí k řece byla rázem tokem, voda vystoupala v některých místech i o deset výškových metrů. Poté, co voda opadla, bylo jasné, že začínáme od nuly. Na mnoha místech narušená infrastruktura, příjezdové komunikace od Liberce i Frýdlantu přestaly existovat, mosty a lávky se občas zastavily při své plavbě o rodinné domky, kterým zlikvidovaly statiku. Cesty a silnice byly zahrnuté kamením a zeminou, pro těžkou techniku prozatím nepoužitelné," vzpomínal plk. Mgr. Josef Málek.

Vzpomínky dalších lidí si můžete přečíst v nové knize nebo na webu www.vodablizkonas.cz.

Autor: Petr Vodseďálek

27.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2444 - Úředníci v oblasti daní vrchní referent/rada v18 810 Kč

Úředníci v oblasti daní vrchní referent/rada v Oddělení kontrolním I. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ředitel Finančního úřadu pro Liberecký kraj jako služební orgán příslušný podle § 10 odst. 1 písm. f) zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě (dále též „zákon“), vyhlašuje výběrové řízení na služební místo č. 260257 – vrchní referent/rada v Oddělení kontrolním I, Odbor kontrolní, Sekce Územní pracoviště v České Lípě, v oboru služby „Daně, poplatky a jiná obdobná peněžitá plnění. Služební místo je zařazeno do 10. platové třídy. Pracoviště: Finanční úřad pro liberecký kraj, územní pracoviště v české lípě, Pátova, č.p. 2892, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Pavel Holčák, +420 487 808 340.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Pokojská100 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Posezónní údržba rekreačního střediska. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Náplní práce budou drobné opravy, natírání., , Vhodné pro cizince, vhodné pro absolventy, vhodné pro mladistvé., , Nabízíme: pracovněprávní vztah uzavřený Dohodou o provedení práce, hrubou hodinovou mzdu od 100 Kč do 140 Kč. Pracovní úvazek je možno upravit dle dohody., , Místo výkonu práce: Svor.. Pracoviště: Cestovní kancelář star line, s.r.o. - 001, 471 51 Svor. Informace: Zora Houšková, +420 725 455 115.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič/ka sk. C. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Nádražní 253, Zákupy., Pracovní doba od pondělí do pátku, víkendy a svátky volné!, ŘP sk. C a profesní průkaz - podmínkou!, Základní mzda 19.000 Kč+prémie+benefity!, První kontakt telefonicky nebo emailem!. Pracoviště: Alimpex food a.s. - 001, Nádražní, č.p. 253, 471 23 Zákupy. Informace: Iveta Gondolová, +420 737 389 160.

539490 - Provozní zámečníci, údržbáři Údržbář v odboru17 400 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Údržbář v odboru správy majetku. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika pracovního místa: celoroční údržba veřejného prostranství s využitím ručního nářadí a mechanizačních prostředků. Manipulace s odpadovými nádobami a těžkými břemeny v rámci zákonné úpravy. Údržba bytového a nebytového fondu města. Drobné zámečnické práce. , Místo výkonu práce: Městský úřad Česká Lípa , Platové zařazení a platové podmínky: 4. platová třída, která podle platného katalogu prací odpovídá nejvýše zařazenému vykonávanému druhu práce (17 400 Kč), osobní příplatek dle ust. § 131 zákoníku práce, Předpokládaný termín nástupu: dle dohody, Pracovní poměr bude sjednán na dobu: určitou po dobu jednoho roku s možností prodloužení na dobu neurčitou, Kvalifikační předpoklady a požadavky:, " střední vzdělání (vyučení), " manuální zručnost, Výhodou:, " praxe s prací se sekačkami, křovinořezy, motorovými pilami, sněžnými frézami apod. , " průkaz odborné kvalifikace , , Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 4 sick days, prémie, stravování formou jídelních kupónů, příspěvek na doplňkové penzijní spoření, zvyšování kvalifikace formou školení., , Náležitosti písemné přihlášky: jméno, příjmení, titul uchazeče - datum a místo narození - státní příslušnost - místo trvalého pobytu - číslo občanského průkazu (nebo číslo dokladu, o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana) - název pracovní pozice, o kterou se uchazeč uchází - datum a podpis uchazeče, , Přílohy přihlášky: , - životopis, ve kterém jsou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech,, - kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání , , Lhůta pro podání přihlášky (vč. příloh): 12.03.2018 - 12:00 hodin , Způsob podání přihlášky: obálku označenou "Údržbář" zaslat na adresu: Tajemník MěÚ, Městský úřad, náměstí T. G. Masaryka 1/1, 470 36 Česká Lípa nebo předat osobně v podatelně Městského úřadu Česká Lípa , , Po ukončeném výběrovém řízení si mohou uchazeči svoje doklady a ostatní písemnosti osobně vyzvednout v oddělení personalistiky a mezd - následně budou tyto protokolárně skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto oznámení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Město česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Zdenka Břoušková, +420 487 881 178.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zklamaní čeští hokejisté pro prohraném semifinále s Ruskem na olympijských hrách v Pchjongčchangu.
AKTUALIZOVÁNO
8

Hokejisté v bitvě o finále padli s Ruskem. Zahrají si o olympijský bronz

Videosouhrn Deníku – čtvrtek 22. února 2018

Opařené dítě, Štěpánkova nová role a marné skandování bělehradských: videa dne

Postižené ženy se z Jestřebí přestěhují na okraj centra České Lípy

Česká Lípa – Konec bydlení v ústavu. Na jaře začne rekonstrukce domu v České Lípě, kde naleznou nový domov ženy s postižením.

ANKETA: Rusové budí respekt. Češi je ale mohou porazit

Páteční hokejová bitva s olympijským týmem ruských sportovců se blíží. Dokážou Češi zastavit rudou mašinu?

Jak jsme žili v Československu: Život v obci Prysk

Českolipsko – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 23. února.

Hasiči zasahovali v noci i v Mimoni. Požár způsobil škodu dva miliony korun

Mimoň – Požár bývalé zemědělské usedlosti v části obce Mimoň zaměstnal sedm jednotek hasičů. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT