Na prvním místě je transparentnost.

„Předsednictvo navrhlo našim starostům mimo jiné zveřejňování zápisů z rad a zastupitelstev měst a obcí na webech a také obecní transparentní účty," přiblížil programové zásady odcházející předseda SLK a hejtman Libereckého kraje Martin Půta. (Jak Deník informoval minulý týden, Půta bude kandidovat na předsedu STAN - čtěte ZDE)

Kolem transparentních účtů se strhla emotivní debata. Ne každý starosta je touto myšlenkou nadšen, byť se jedná o peníze „jeho" lidí. „Já s tím nesouhlasím. Příšovice mají na účtu přes dvacet milionů, a když to lidi uvidí, budou chtít například hned kus silnice u svého domu. Nepochopí, že jsou to finance, které je potřeba investovat třeba do čističky," konstatoval starosta Příšovic Antonín Lízner.

Načež Půta reagoval tím, že se přece jedná o veřejné peníze a lidé mají nárok vědět, co se s nimi děje. „Lidi si nás zvolili, abychom je zastupovali, tak by nám měli důvěřovat i bez transparentních účtů," namítl Lízner.

Poměrně bouřlivá debata provázela také návrh o zveřejňování záznamů z rad měst a obcí. S argumenty proti vystoupil současný ekonomický náměstek Liberce Jiří Šolc (LO pod SLK). „Doslovný přepis z rady bývá mnohdy dost nebezpečný. Upozorňuji, že je to čertovo kopýtko," uvedl Šolc.

Jak Šolc doplnil, na radě se často projednávají věci, které by po zveřejnění mohly být zneužity například politickými konkurenty. „Může tam být materiál, jež by mohl poškodit město ještě před zasedáním zastupitelstva, které už je veřejné. Nepopírám ovšem fakt, že je to správný krok a jedno ze základních transparentních opatření, které jsme jakožto současné vedení Liberce již zavedli," dodal Šolc. Starostové si nakonec navrhované zásady téměř jednomyslně odhlasovali.

„Je to jen doporučení, ne dogma. Záleží na každém starostovi, jak se k zásadám postaví," řekl Půta. 
V rámci sjezdu informoval ještě hejtman starosty o jedné novince. „Jako kraj jednáme 
s neziskovkou, která vytváří program, jež zveřejňuje hospodaření obcí na webu. Od pololetí bychom měli spustit aplikaci, kde z vašich výkazů, které měsíčně odevzdáváte Ministerstvu financí ČR o vašem hospodaření, oni budou schopni měsíčně zveřejnit něco jako rozklikávací rozpočet, pokud bude zájem z vaší strany," zakončil Půta.