Jaké by bylo složení Evropského parlamentu, kdyby poslance za Českou republiku delegovali do Štrasburku studenti středních škol? Na to se ptaly volby „nanečisto", organizované organizací Člověk v tísni. Stejně jako v těch předchozích by i nyní studenti nejvíc důvěřovali České pirátské straně. V kraji by ze 417 odevzdaných hlasů dostali Piráti 22,5 procent. Za nimi se 16,3 skončilo hnutí ANO a s 15,1 procenta Starostové a TOP 09.

„Porovnáme-li výsledky právě proběhlých studentských voleb s těmi předchozími, je zřejmé, že vítězná Česká pirátská strana se mezi středoškoláky dlouhodobě těší největší přízni," říká Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, který inicioval první studentské volby v roce 2010. Oblibě studentů libereckého kraje se těšili také Zelení a Úsvit Tomia Okamury s 8 a 7 procenty hlasů.

Naopak drtivou porážku utržily ČSSD, ODS nebo KDU-ČSL, kteří nedosáhly ani 3 procent. Na chvostě zůstali i komunisté s 1,68 procenty hlasů. Větší oblibu získala Romská strana se 3,12 procenty hlasů.

„Stejně jako v předchozích studentských volbách získaly poměrně velký počet hlasů populistické strany. Někteří mladí lidé zřejmě slyší na jejich zdánlivě jednoduchá řešení a černobílou interpretaci současného světa," varuje Strachota. Přes 6 procent by například volilo stranu, která má v záhlaví NE EURU.

Studentské volby jsou vzdělávacím projektem a jejich cílem je přiblížit studentům základní demokratické principy, seznámit je s volebním systémem a podpořit dialog týkající se správy věcí veřejných mezi studenty samotnými, ale i mezi studenty a jejich pedagogy a rodiči. V neposlední řadě také zvýšit účast prvovoličů a mladých lidí v řádných volbách.

Kompletní výsledky Studentských voleb do Evropského parlamentu 2014 naleznete na webových stránkách Jednoho světa na školách. Na stejné stránce jsou také vystaveny výsledky předchozích ročníků studentských voleb.

Výsledky Studentských voleb do Evropského parlamentu 2014 zpracovala nezávislá výzkumná agentura Millward Brown. Na přípravu, průběh a zpracování výsledků nemá vliv žádný politický subjekt.

Do studentských voleb se tentokrát zapojilo celkem 254 škol. Volit mohli žáci starší 15 let. Zarážející je nízká účast studentů z Libereckého kraje. Volilo jich pouze 417. Méně už přišlo k volbám nanečisto, zhruba tři stovky, jen studentů v Karlovarském kraji. Naopak 
v Ústeckém kraji se k volebním urnám dostavily přes tři tisíce středoškoláků. Na Českolipsku se ke studentským volbám přihlásila jediná škola - VOŠ sklářské a SŠ Nový Bor.

Koho by volili studenti do EP?

1. Česká pirátská strana 22,54%
2. ANO 16,31%
3. TOP 09 a Starostové 15,11%
4. Strana zdravého rozumu
NE EURU 8,63%
ODS 2,67%
ČSSD 2,40%
KSČM 1,68%
(Údaje za Liberecký kraj)