Návrh kolekce oblečení pro české sportovce na Letní olympijské hry, které se budou konat příští rok v Tokiu, si jako svou bakalářskou práci vybrala studentka liberecké univerzity Rebeka Hanková. A zvolila si pro něj jednu z největších sportovních hvězd české historie.

„Český olympijský výbor se v minulosti inspiroval českými velikány k vyjádření podpory národního ducha. A pro Tokio byla jasná volba Věra Čáslavská, vrcholová sportovkyně ztělesňující dokonalou sportovní eleganci,“ vysvětluje studentka textilní fakulty. „Čáslavskou dodnes obdivují i v Japonsku, proto bude její odkaz fungovat jako propojení obou kultur,“ dodává.

Běžky. Ilustrační foto
V Polevsku chtějí obnovit dětský běžkařský oddíl. Začínají s náborem členů

Čáslavská získala před 55 lety v Tokiu hned čtyři medaile, z toho tři zlaté. Proto si studentka za symboliku vybrala nejen iniciálu české sportovní i morální ikony, ale i retro styl, který odkazuje na dobu největších úspěchů špičkové gymnastky. A dobu, v níž žila.

Ke ztvárnění japonské kultury využila Hanková motivy skládaného papíru origami, který se promítá do skladů v různých částech oděvu a často tak vytváří písmeno V. Druhým motivem zastupujícím japonskou kulturu je filozofie wabi-sabi.

„Soustřeďuje se na přijímání krásy v její jednoduchosti a nedokonalosti a opěvuje asymetrii i neokázalost,“ přibližuje mladá návrhářka. Do oděvu se japonská filozofie promítá jednak celkovým minimalistickým pojetím a volbou jedné základní barvy i odkazů na barvy národní.

Pro sportovce navrhují slavní

Každá olympijská kolekce je podle mladé návrhářky prestižní záležitostí, která funguje jako poznávací znamení i vizitka každé země. „Proto mě vždy mrzelo, že se ani nesnažíme se přiblížit ke kvalitě kolekcí ostatních zemí. Například návrhy pro reprezentanty Kuby pocházely od Christiana Louboutina. Americkému družstvu navrhl dresy zase módní návrhář Ralph Lauren a značka Lacoste třetím rokem odívá francouzský tým,“ uvádí několik příkladů.

Markéta Pechová ve svých čtyřiceti letech přeplavala La Manche. Stala se tak první handicapovanou ženou, které se to podařilo.
Pechová z Liberce: Že přeplavu La Manche? To jsem původně řekla z legrace

Oděvy pro slavnostní nástup české reprezentace navrhuje už od roku 2010 společnost Alpine Pro. „Obecně se pro každé Letní olympijské hry připravuje volnočasová i nástupová část kolekce. Na výběru materiálů i střihů se podílejí samotní sportovci,“ popisuje mluvčí Českého olympijského výboru Barbora Žehanová. „Pro hry v Tokiu, kde se očekává velké horko, je o to důležitější, aby sportovci měli oblečení odpovídající tamním podmínkám,“ doplňuje mluvčí.

Kolekce pro olympiádu v Tokiu jsou už navrženy a pocházejí z dílny Zuzany Osako. Jednotícím prvkem bude modrotisk, který je podle ní blízký jak české, tak i japonské tradici.

Kolekci v Praze obléknou modelky

Olympijskou kolekci Rebeky Hankové uvidí už tento víkend návštěvníci Prague Fashion Weeku v pražské Invalidovně. Místo sportovců ji tu obléknou modelky a modelové. Spolu s Hankovou se na prestižní módní akci představí i na deset mladých návrhářů liberecké textilní fakulty.

Pro výrobu kolekce využívala mladá designérka materiály, které pocházejí výhradně od českých výrobců. Například Mileta, AB-tex či Hedva. „Proč hledat v zahraničí, když odborníky na textil s kvalitní nabídkou máme doma,“ upozorňuje mladá návrhářka.

Kitl představil Okurkový Syrob v Bio kvalitě, první v ČR.
Do soutěže Výrobek roku Libereckého kraje se letos přihlásilo 75 výrobků