Známku Svatomartinské víno, tedy první víno z letošního ročníku získalo také několik vinařství z Litoměřicka.

Odborná komise o přidělení známky rozhodovala ve čtvrtek a podle Pavla Kříže z agentury Omnimedia ji získalo Žernosecké vinařství pro jedno víno, Agrofrukt Kamýk – Klášterní vinné sklepy Litoměřice rovněž pro jedno víno a Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice nad Labem pro dvě vína.

„O jaké jde odrůdy zatím nemohu sdělit," dodal Pavel Kříž. Pravděpodobně půjde o Müller Thurgau a v případě roudnického vinařství ještě o Modrý Portugal.

Vína se letos kvůli krupobití urodilo až o třetinu méně, než je dlouhodobý průměr, ale to se Svatomartinských údajně netýká. „Těch mají vinaři ambici dodat na trh opět více než v loňské roce a jejich celkový počet by mohl podle předběžných odhadů přesáhnout 2 200 000 lahví," dodal Pavel Kříž.

„Už po prvním kole hodnocení si budeme moci udělat první obrázek, jaká budou letošní Svatomartinská vína. Slunce měly letos hrozny dostatek, zrání i sklizeň probíhaly optimálně, takže by letošní Svatomartinská měla být příjemně aromatická, svěží a s ideálním vyvážením cukrů a kyselinek," komentoval letošní očekávání ing.

Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra a organizátor hodnocení Svatomartinských vín. Svatomartinská vína by neměla přijít do prodeje a především by se neměla konzumovat před 11. listopadem. Tradičně se otevírají  11.11. v 11 hodin.