Tatínkové, kteří chtějí být u porodu svého dítěte, budou v liberecké porodnici opět platit. Krajská nemocnice Liberec (KNL) chce totiž znovu zavést poplatky za přítomnost další osoby u porodu. Podle mluvčího Václava Říčaře by k tomu mohlo dojít už letos v létě. Nemocnice poplatek snížila na začátku května z tří set korun na nulu v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu.

„Poplatek by v zásadě pokrýval náklady na přítomnost otce u porodu. Tedy jednak návleky, roušky nebo čepice, ale také zvýšené náklady na úklid a dezinfekci," upřesnil mluvčí. S postojem nemocnice nesouhlasí dula Kateřina Broncová, podle které za uvedenou sumu otcové neobdrží žádné benefity. I podle duly Šárky Seifertové je několik set korun za poskytnutí papírového obleku moc. „Podle mého názoru by byla adekvátní stokoruna," dodala Seifertová. Poplatky za přítomnost osoby blízké u porodu, nemusí jít vždy o otce, ale například o jiného příbuzného či o dulu, jsou však standardem ve většině porodnic. Například v Jablonci si tatínci zaplatí pět set korun, Ústav pro péči o matku a dítě v pražském Podolí uvádí dokonce 1300 korun s tím, že ale chystá úpravy.

„Poplatek by pokrýval náklady na přítomnost otce u porodu, tedy návleky či roušky a zvýšené náklady na úklid a dezinfekci." Václav Říčař, mluvčí KNL

„Se snížením poplatku na nulu počet otců přítomných u porodu rozhodně nevzrostl," podotkl mluvčí KNL. Podle něj nemocnice kvůli poplatkům nikdy nezaznamenala ani žádnou stížnost. „Tři sta korun není moc a pro většinu lidí to nebyl problém," vysvětlil Říčař.

Podobný názor má i Barbora Vrbová, která v liberecké porodnici přivedla na svět dva syny. „Sice manželovi dali jen mundúr, ale ta suma mi nepřipadala vysoká. V nákladech na miminko se ztratí," svěřila se paní Barbora, která byla s přístupem liberecké porodnice spokojená.

Že by si liberecká porodnice nějak významně znovuzavedením poplatku přilepšila, Říčař odmítá.

„Pro nemocnici to nebylo nic ziskového. V příjmech oddělení se ročně jedná o částku pět set tisíc, kterou ale zdravotní pojišťovny ve svých platbách nijak nezohledňují," upřesnil.

Snížením poplatku za přítomnost osoby blízké u porodu KNL reagovala na rozhodnutí Ústavního soudu na konci letošního dubna, který uznal nárok muže, jemuž se nelíbilo, že po něm porodnice požadovala pět set korun. Soud sice poplatky „zrušil". Na druhou stranu uznal, že nemocnice si mohou účtovat peníze za služby, které jsou poskytovány nad rámec povinností podle zákona.