VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Turistický svátek, to jsou tři dny, tři země a tři pochody

Vydat se do Nového Města pod Smrkem, pokud nespěcháte a chcete si užít krás přírody, je určitě nejlepší buď pěšky nebo na kole po starých poutních nebo lesních cestách. Není proto divu, že ve Frýdlantském výběžku je jedním z nejrozšířenějších sportů turistika, v poslední době pak cyklistika.

5.4.2013
SDÍLEJ:

Turistický svátek, to jsou tři dny, tři země a tři pochody.Foto: Karel Nádeník

O připravovaném turistickém svátku o posledním dubnovém víkendu (27. dubna od 8.00 hodin) jsme si povídali s Jaroslavem Maděrou z Klubu českých turistů z Nového Města pod Smrkem, který je organizátorem zajímavých turistických výletů. Připravuje je společně s turisty polskými i německými. Tři dny turistických výletů a cyklistických vyjížděk pod názvem 3D3Z3P (3 dny + 3 země + 3 pochody) se konají v okolí Nového Města pod Smrkem.

Klub českých turistů má na programu především akce pro své členy. Je možné, aby se vašich akcí účastnili i náhodní návštěvníci nebo lidé, kteří zde budou trávit dovolenou?
Klub českých turistů v našem městě má vytvořen roční program své činnosti. Pravidelně v květnu pořádáme jeden či dva organizované autobusové výlety pro každého, i nečleny klubu, další pak ještě na podzim. I těchto akcí se může cizí návštěvník zúčastnit. Vrcholnou akcí vedle každoročního červnového výstupu na Smrk je třídenní putování z Polska přes Jizerky do Německa. Spolupůsobíme při třídenním putování jako organizátoři druhého dne v českých Jizerkách. První den připravují Poláci v jejich Jizerkách a třetím vrcholným dnem je Zittauer Gebirgslauf v Žitavských horách, ke kterému se připojují turisté ze všech tří zemí a společně putují.

Tři země jsou v titulku turistického svátku, odkud začíná putování účastníků?
Pochodování 3D3Z3P začíná v Polsku ve městě Lubaň, kde se část německých i českých turistů zúčastňuje tamějších pochodů a pak přesun do Česka spolu s ostatními. Třetí den je v Německu v Žitavě, kde je vyvrcholení tohoto mezinárodního setkání Žitavskými pochody a běhy.
Zittauer Gebirgslauf byl zahájen výstavou v prostorách německé spořitelny začátkem března, kde jsme byli také účastni. Počet turistů Žitavských pochodů dosahuje až dvou tisíc a z toho bývá čtvrtina Čechů. Většina z nich se však účastní bez přihlášení.

Nové Město pod Smrkem se nachází poněkud stranou zájmu turistů, přitom jde o nádherný kraj plný pověstí a zajímavých přírodních krás. Dokáže svou nabídkou uspokojit návštěvníka, který hledá zajímavosti přírody nebo historické památky?
První obyvatelé k nám přišli v roce 1584, dnes má město čtyři tisíce obyvatel a svou polohou patří k vděčným nástupům pro toulky Jizerskými horami. V nejbližším okolí je pramen kyselky s minerální uhličitou vodou, směrem k polským hranicím byly zpřístupněny lehce radioaktivní prameny nazvané Samuel, Michael a Rafael.
V okolí jsou pozůstatky dolování cínových a měděných rud (do roku 1622), lze vidět několik vstupních otvorů do štol. Vedle nepřeberného množství malé sakrální architektury slouží stavba Klingerova mausolea jako místo pro rozloučení se zesnulými. Možná je prohlídka podzemní hrobky s rakvemi rodiny majitele textilní továrny Klingera z roku 1901 jako kulturní památky.
I další objekty města jsou zajímavé svou historií. Ať jde o měšťanku nebo soud či muzeum. Opravena byla secesní budova lázní a zaujmou i zdejší kostely, katolický a evangelický. Účastníci pochodu koncem dubna si budou moci prohlédnout zahradu honosné Klingerovy vily. Zvláště pak pro ně budou zajímavé výtvory přírody.

Turistika třemi zeměmi od pátku do neděle prochází pasážemi Jizerských a Žitavských hor. Co by mohlo účastníka zaujmout nejvíce? Z čeho vyšel námět pro tuto krásnou mezinárodní akci?
Putování Tři dny, tři země, tři pochody (3D3Z3P, letos již 13. ročník, v Německu 40. jubilejní) bylo iniciováno v roce 2000 Bertem Mannem z Mnichova, kterého napadlo propojit obyvatele euroregionu Česko Polsko Německo společnou turistickou akcí. Každá z pořádajících zemí zorganizuje na svém území turistické setkání buď pěší nebo cyklistické podle svých možností, se zajištěným zázemím. Turistické pochody začínají vždy na polském území v Lubani a poté následuje přesun na další putování do Česka a do Německa.
Zde jsou k dispozici tři trasy v délce 10, 15 a 25 km pouze pro pěší, včetně zázemí pro přespání a stravování. Následuje přesun do německé Žitavy, kde jsou připraveny trasy obdobného charakteru, ale na daleko masovější bázi. Od roku 1974 se zde pořádají Žitavské pochody, které dnes navazují na 3D3Z3P. Následuje vyhodnocení celé akce střídavě v Čechách, Polsku a Německu a příprava nových tras.
Na české straně se poslední dobou účastní přes dvě stě lidí z různých koutů Evropy. Připravili jsme pro ně ve městě zázemí pro stravování a večerní zábavu. Trasy v okolí jsou po určité době obměňovány, aby se nestaly jednotvárnými. Vždy dvě vedou partiemi Jizerských hor s možností výhledů, poznání přírody Jizerek, mnohdy se značným převýšením (výstup na Smrk). Jedna trasa je místní, letos uspořádána jako výlet po pamětihodnostech města. Účastníkům nabízíme dostatek propagačního materiálu a suvenýrů. Organizaci zajišťuje většina členů Klubu českých turistů, ale také řada lidí z jiných sportovních oddílů a občanů.

Málokdo ví, že nedaleko se nacházejí tři překrásná polská jezera. Jsou zahrnuta do vašeho programu?
V Polsku jsou nejbližší dvě jezera Lešnianskie (140 ha, výška hráze 30 m, z roku 1907) poblíž města Lešna, na něj navazující Zlotnickie (přehrada a elektrárna, 120 ha, výška hráze 23 m, z roku 1924) u obce Zloty Potok. Obě nádrže jsou na řece Kwisa. Poblíž Lešny je známý zámek Czocha postavený Přemyslovci. Další jezero je Witka u Zawidova vybudované v letech 1960 64 na řece Smědé. Jezera jsou navštěvována jen při občasných cyklovýletech klubu, trasy pochodu tudy nevedou. Všechna jezera jsou rekreační zóny a vhodná pro rybaření.

Pochody jsou záležitostí celého města. Je mezi občany zájem o tělovýchovu a sport v takové míře, která vychází už z novodobých specifik kraje?
Tradičním sportem je fotbal, hrávala se zde česká házená a hraje se volejbal. Mezi mládeží byly oblíbeny v minulosti i šachy. Mezi starší generací se těší zájmu turistika, nově bez rozdílu cyklistika. Nejen místními je využíván Singltrek pod Smrkem, jakožto nenáročný druh cyklistického sportu v přírodě pro každého. Nyní je už zpřístupněno na 60 km tratí nejen na území Česka, ale i Polska. Nástupními místy u nás jsou koupaliště, Na Spálence a u Obřího sudu nad Libverdou.
V polovině května pořádá místní horolezecký oddíl netradiční triatlon smíšených párů s názvem Novoměstský Sršáň. Každoročně první červnovou sobotu se koná výstup na Smrk organizovaný Klubem českých turistů.

Součástí dovolených bývá i kultura. Konají se ve městě akce, které by přilákaly i náhodné turisty?
Kultura ve Městě je zastoupena činností pěveckého amatérského souboru Veselost, který pro veřejnost pořádá několik koncertů v roce. Je zde i dětský pěvecký sbor při ZUŠ. Dále je aktivní Docela malý divadelní soubor, který uvádí jedno představení za rok, hraje v prostorách základní umělecké školy nebo hostuje. I cizí návštěvník může navštívit Senior klub s přednáškovými cykly, návštěvou divadel, výlety. Kulturní sdružení občanů německé národnosti pořádá každoročně koncert Berlínského dechového orchestru. Sportovní a relaxační centrum nabízí v srpnu na koupališti rockový festival.

Kudy se k vám automobilista dostane nejlépe? Třeba od Varnsdorfu nebo Liberce?
Příjezd autem do Města je buď od Liberce přes Frýdlant (30 km), případně přes Raspenavu, ale to nedoporučujeme, protože se zde řeší oprava vozovky a mostů po povodni v roce 2010. V Raspenavě navíc probíhá kopání kanalizace. Další přístup je v létě přes Jizerky směr okolo soušské přehrady, přes Smědavu, Bílý Potok, Hejnice, Libverdu. Cesta vlakem je přes Frýdlant, kde je nutno přestoupit. Autobusová doprava není příliš vhodná…

Zpracoval Milan Turek

Autor: Redakce

5.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič autobusu 35 000 Kč Řidiči autobusů, trolejbusů a tramvají Řidiči autobusu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Česká Lípa, Nový Bor, Mimoň, Stráž pod Ralskem., Požadujeme: ŘP sk. D, platný profesní průkaz, psychotesty., Nabízíme:, - nabízíme možnost rekvalifikace z "C" na "D"., - 25 dnů dovolené, - jízdní výhody pro celou rodinu, - placené ošacení, - možnost zkrácených pracovních úvazků, - zaměstnanecká sleva pro rodinné příslušníky na nákup nafty a opravy soukromých vozidel, - možnost ubytování, Náborový příspěvek 20.000,- Kč., Nabízíme dlouhodobé perspektivní zaměstnání.. Pracoviště: Čsad česká lípa a.s. - 001, Konopeova, č.p. 2723, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Pospíšilová, +420 484 846 621. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 15 000 Kč Chovatelé a ošetřovatelé koní OŠETŘOVATEL/KA KONÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Podmínkami jsou jezdecká zkušenost a znalost péče o koně., Nabízené výhody: stravování, možnost ubytování., Hlásit se e-mailem, telefonicky nebo osobně.. Pracoviště: Malevil, s.r.o., 471 25 Jablonné v Podještědí. Informace: Marcela Vávrová, +420 736 489 145. Obchod - Obchod Nákupčí 35 000 Kč Specialisté v oblasti prodeje a nákupu ostatních produktů (kromě informačních a komunikačních technologií) Specialista obchodu a marketingu. Požadované vzdělání: úsv. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MemBrain s.r.o. je dynamicky se rozvíjející výzkumná organizace, která je součástí skupiny MEGA (předního světového dodavatele elektromembránových technologií) aktuálně hledá nového kolegu se zaměřením na prodej vlastních produktů., Náplň práce a odpovědnost za:, -Prodej technologických řešení, plánování a realizace prodeje na dostupných trzích po celém světě , -Jednání se zákazníky, tvorba nabídek, vedení obchodních případů , -Příprava obchodních smluv a posilování tržní pozice v daném segmentu, -Koordinaci činností s ostatními útvary společnosti, -Provádění průzkumů trhu včetně analýzy konkurence, -Zpracování marketingových plánů a dalších podnětů pro výzkum a vývoj, -Marketingová prezentace firmy, propagace segmentu i produktů , -Prezentace společnosti a navazování obchodních kontaktů na výstavách a odborných konferencích, Požadujeme:, -SŠ vzdělání (VŠ výhodou) chemického, technického či ekonomického směru, -Zkušenosti s obchodními a marketingovými aktivitami , -Zkušenost s prodejem technologických řešení či jednotlivých technologických celků , -Praxe v oblasti chemického inženýrství či procesního inženýrství výhodou, -Plynulá angličtina i v technické terminologii, znalost ruského jazyka výhodou, -Uživatelská znalost MS Office podmínkou a zkušenosti s CRM Microsoft Dynamics výhodou, -Řidičské oprávnění sk. B, aktivní řidič/ka, -Orientace na zákazníka, vyjednávací schopnosti, -Silná orientace na dosažení cíle, neustálá potřeba rozšiřování znalostí v oboru, zdravá ctižádostivost, -Praktické prezentační, komunikační a koordinační dovednosti, výrazná osobnost, ochota cestovat, firemní loajalita, diplomacie ve vyjednávání, Nabízíme:, -Zázemí rychle se rozvíjející ryze české společnosti s vlastními produkty a unikátním "know-how", -Zajímavou práci v rozvíjejícím se oboru s možností dalšího odborného a karierního růstu, rozšiřování odborných a komunikačních dovedností, -Smluvní plat s motivujícím osobním ohodnocením ve vazbě na dosažené prodejní výsledky, -Kolegiální pracovní prostředí, moderní vybavení, -Příspěvek na firemní stravování, týden dovolené navíc, výhody cafeterie Edenred, mobilní telefon, notebook, odměny k pracovním a životním jubileím, pomoc při zajištění bydlení v lokalitě, Místo výkonu práce: Stráž pod Ralskem, Pokud Vás naše nabídka zaujala, zašlete nám Váš životopis včetně motivačního dopisu na kariera@membrain.cz, kontaktní osoba paní Lenka Košatová, tel. č. 487/805 245 nebo 601/555 371.. Pracoviště: Membrain, s. r. o., Pod Vinicí, č.p. 87, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Lenka Košatová, +420 487 805 245. Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 19 000 Kč Strojírenští kovodělníci Výrobní dělník při výrobě PUR. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Náplní práce je výroba výrobků z PUR pěny - pozice je vhodnější pro muže!, Nabízíme, -Zázemí stabilní společnosti. , -Možnost profesního rozvoje., -Široké spektrum zaměstnaneckých benefitů (dovolená navíc, věrnostní odměny, penzijní připojištění, společenské a sportovní aktivity a další)., Vhodné i pro absolventy!, První kontakt emailem jan.cihlar@tts-microcell.com - zaslání životopisu!. Pracoviště: Microcell pu tschechien s.r.o., Chelčického, č.p. 1932, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Jan Cihlář, jan.cihlar@tts-microcell.com.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16. listopadu 2018

Tisíceré ne Babišovi a jízda nejdelším železničním tunelem: zhlédněte videa dne

Příznivci pohádek jsou zváni na již pátý ročník úspěšné akce pro děti Princezna a svatý Martin, který proběhne v sobotu na zámku v Horní Libchavě.

Tipy pro vás: Kam vyrazit v pátek a o víkendu

Florbalisté se chystají na klíčové bitvy

Česká Lípa - Poslední dva superligové zápasy před mistrovstvím světa čekají na florbalisty České Lípy.

Kapela Anarchia pomůže handicapované Petře k novému vozíku

Liberecký kraj /ROZHOVOR/ – I pořádně tvrdá muzika může pomáhat. Ukáže se to už tuto sobotu při libereckém koncertě turnovské kapely Anarchia. Výtěžek ze vstupného totiž pomůže handicapované ženě z České Lípy. „Chceme jí přispět na nový invalidní vozík. Starý už totiž dosloužil,“ říká frontman kapely Tadeáš Rock Vogel. Koncert se koná v sobotu 17. listopadu v libereckém Clubu R66.

Českolipsko plánuje oživit turistický ruch. Chce přilákat turisty i na pivo

Českolipsko – Znovu a lépe, řekli si zástupci měst a obcí v regionu a po rozpadu Sdružení obcí Českolipsko začali na více frontách budovat nové společné projekty, které mají do oblasti nalákat větší množství turistů. Poukazují například na nevyužitý potenciál mnohdy polozapomenutých unikátů, jindy reflektují zvyšující se oblibu malých regionálních pivovarů.

Bleskurychle rozhádaný Krumlov a vtip, který se stal skutečností: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 14. a 15. listopadu 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT