Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Turnovská výzva prezidentovi

Turnov - Více než polovina zastupitelů Turnova podpořila výzvu Miloši Zemanovi, aby přehodnotil své proruské postoje.

20.3.2015 6 AKTUALIZOVÁNO 21.3.2015
SDÍLEJ:

Prezident Miloš Zeman.Foto: Deník/Martin Divíšek

Zastupitelé Turnova, který prezident Miloš Zeman navštíví při cestě Libereckým krajem příští týden, se na setkání s hlavou státu chystají intenzivně již nyní. Kdo by ale čekal vymýšlení darů, je na omylu. Více než polovina turnovských zastupitelů z Nezávislého bloku SNK, hnutí ANO 2011 a TOP 09 hodlá prezidentovi republiky předat svůj nesouhlas s jeho politikou, zformulovaný v takzvané Turnovské výzvě.

„Neumíme se smířit s tím, že si přisuzujete silnější mandát a kompetence, než jaké Vám náleží. Že nejednáte větší měrou jako zástupce české politické reprezentace. Nelíbí se nám Vaše proruské snahy, které jdou přímo proti české zahraniční politice a co víc proti zájmům mnoha občanů, které máte jako prezident republiky reprezentovat. Destabilizujete českou společnost, rozdělujete ji a ohrožujete to nejcennější, co máme naši svobodu," píše mimo jiné čtrnáct ze sedmadvaceti zastupitelů města Turnov.

„Nelíbí se nám Vaše proruské snahy, které jdou proti české zahraniční politice a co víc proti zájmům mnoha občanů, které máte jako prezident reprezentovat. Destabilizujete českou společnost a ohrožujete to nejcennější co máme naši svobodu." část z Turnovské výzvy prezidentovi.

Signatáři žádají, aby Zeman všechny své zahraničně politické kroky konzultoval s českou diplomacií a Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR. „Dělá z nás výspu Putinovy části Evropy a to opravdu nemohu nechat přejít jen tak," říká spoluautorka Martina Pokorná, spjatá s hnutím Turnov potřebuje změnu. „Nechápu jeho náchylnost k té zemi, k Putinovi, k podnikatelům z Ruska. Copak nevidí ta rizika?" přidává zastupitel za ODS a ředitel nemocnice v Turnově Otakar Špetlík.

Starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok) se k iniciativě svých kolegů staví zatím neutrálně: „Člověk se ve veřejné funkci musí chovat jinak, než by třeba chtěl."

Turnovská výzva už koluje i mezi občany města. V anketě, která je na webu Turnovsko v akci, ji podpořilo zatím 64 % hlasujících. Prezidentovi ji zastupitelé chtějí předat na setkání s občany, které bude v Turnově 26. března po poledni v kulturním domě Střelnice. „Nechceme z toho dělat žádné divadlo. Prostě mu ji předáme a budeme doufat, že se k tomu rozproudí plodná diskuze," říká zastupitel Josef Uchytil ze sdružení Turnov potřebuje změnu. „Přijedou nás podpořit i někteří poslanci."

Prezident, který kontroverzní situace miluje a své odpůrce vždy vyzývá k přímé diskusi, se podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka s výzvou při své návštěvě Turnova velmi rád seznámí.

„Už nyní je zřejmé, že výzva obsahuje mnohá mediální klišé. A je s podivem, že ti, kteří text koncipovali, těmto klišé podléhají. Naši svobodu neohrožují ti, kteří vyjadřují své názory, ale ti, kteří se snaží odlišné názory umlčet," uvedl Ovčáček. „Zvláště pozoruhodná je výtka, že je pan prezident ‚proruský'. Kdo pozorně sleduje jeho vyjádření k ukrajinské krizi ví, že tyto názory jsou plně v intencích kroků a výroků například německé kancléřky, německého ministra zahraničních věcí, francouzského prezidenta nebo třeba Henryho Kissingera. Budou v Turnově přijímat výzvy namířené i proti těmto zmíněným státníkům?" dodal Ovčáček.

Se Zemanovou zahraniční politikou ale nesouhlasí ani hejtman Martin Půta. „Je to určitě jedna z věcí, o které chci s prezidentem mluvit. Mám na tu věc hodně odlišný pohled, než je ten jeho."

V Turnově po komunálních volbách vládne koalice Nezávislý blok-SNK spolu s ANO 2011. V zastupitelstvu jsou dále sdružení Turnov potřebuje změnu, ODS, ČSSD, TOP 09 a jeden člen Svobodných. V prezidentských volbách v roce 2013 tu v obou kolech Miloš Zeman s Karlem Schwarzenbergem výrazně prohrál.

Autor: Hana Vojtová, Jana Pavlíčková

20.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení