ZOO Liberec se probírá stovkami návrhů jak pojmenovat malé tygříky, kteří přišli na svět 1. července. K pondělí 16. července pracovníci marketingu evidují přesně 1425 nejrůznějších jmen, která jako své tipy do zoologické zahrady poslali lidé z Česka i Slovenska.

Objevují se návrhy jmen běžných lidských (Laura, Filip, Pavel), mytologických (Perun, Herme, Apollon), ale i staroslovanských a dalších, například jména postav literárních i filmových – např. Athos, Porthos, Aramis, Rocky, Rambo, Padmé, Romeo, Julie, či obecné názvy různých zeměpisných útvarů – např. Bihár, Sikkim, Ásam, Ganga, Jamuna, Betwa.

Nechybí i nejrůznější zdrobněliny – např. Vločka, Chlupáček, Tlapka, Čumáček, Světluška či názvy botanické – Sedmikráska, Pomněnka, Fialka atd. Někdo dokonce navrhuje, aby byli tygři pojmenovaní po českých hokejistech tragicky zesnulých v letadle u Jaroslavle Karel Rachůnek, Josef Vašíček, Jan Marek.

„Sběr návrhů jmen bude pokračovat až do konce srpna. Zájemci je mohou stále zasílat na marketing@zooliberec.cz," říká mluvčí zoo Ivan Langr. Ten, jehož návrh nakonec zvítězí, se může těšit na dárky a také na zážitek. Vyzkouší si totiž na jeden den, jaká je práce ošetřovatele šelem.

Tři malí tygři přišli na svět 1. července. Od toho okamžiku dělají chovatelé v liberecké zoologické zahradě vše proto, aby měla jejich matka Surya Bára klid na „výchovu" a péči o své potomky. Vloni se totiž jako prvorodička nedovedla o své tehdy narozené potomky postarat a mláďata krátce po porodu uhynula.To však neplatí o současném stavu.

„Mláďata se mají zatím velmi dobře a podle ošetřovatelů „tloustnou a tloustnou"," popisuje současnou situaci mluvčí zoo Ivan Langr. Surya Bára se chová jako příkladná matka. Své potomky stále kojí a pečlivě hlídá, aby se žádné nezatoulalo mimo prostor porodního boxu.

Kvůli tomu, aby měla klid, chovatelé uzavřeli pro návštěvníky pavilon šelem. Lidé ale mohou dění uvnitř sledovat na obrazovce umístěné v jednom z venkovních výběhů. Sestřihy videí pak zoo pravidelně zveřejňuje na svých facebookových stránkách facebook.com/zooliberec a facebook.com/bilytygr.

Pavilon šelem se otevře nejdřív v srpnu. Návštěvníci ale nemusí mít strach, že kvůli tomu neuvidí jiné šelmy, ty totiž tráví čas venku.

Tři mláďata porodila Surya Bára i loni v říjnu, o potomky se ale jako prvorodička nestarala, takže mláďata nepřežila. ZOO Liberec se tehdy rozhodla do porodu nezasahovat a nechat samici mateřsky dospět. Chovatelé zároveň pečlivě vyhodnotili Suryino chování a připravili veškeré podmínky tak, aby bylo možné všemu v maximální míře ponechat přirozený průběh. Letošní porod potvrzuje, že to byla správná cesta.