Mistr sklář vystavoval třeba v Asii, Americe, Indii nebo Kazachstánu. Nyní se věnuje především své sklárně v Kunraticích a výstavní galerii. „Navštívili jsme ho s přáteli v Kunraticích a pak přijel do Litomyšle na oslavu do Aplausu. Tehdy jsme domluvili větší výstavu pro Litomyšl a nyní jsou jeho díla k vidění na několika místech,“ vzpomíná Aneta Fišerová z hotelu Aplaus.

U zámku se třpytí ve slunci barevné bubliny na stromě. V zahradě u Augustovy tiskárny je volně k nahlédnutí několik exponátů ze skla. Pořadatelé výstavy nemají obavy, že by skleněná díla mohl někdo zničit. „Vandalů se nebojím. Spíše jde to, aby se o případně rozbité exponáty někdo nezranil. I pro pana Pačinka je sklo nahraditelné,“ říká Fišerová.

Monumentálním dílem je čtyřmetrový skleněný strom ve francouzské zahradě u zámku. Broderie představuje vizi kastelána Petra Weisse, jak by jednou mohla zámecká zahrada zářit barvami květin. V zahradě u tiskárny se nachází dílo Strom, které je poctou výtvarníkovi Bořku Šípkovi.

U recepce hotelu uvidí hosté koňskou hlavu ze skla. Není poslední, co je v Litomyšli k vidění. „Jiří Pačinek se specializuje na koně a domlouváme pro Litomyšl další výstavu jen o koních,“ uzavírá Fišerová. Výstava českého uměleckého skláře Jiřího Pačinka zůstane v Litomyšli do 5. září.

Jiří Pačinek patří k významným uměleckým sklářům a to, jak na evropské, tak světové úrovni. Dlouholeté zkušenosti a možnost spolupráce s největšími umělci, architekty a designéry své doby ho inspirovala k založení vlastní umělecké značky Pačinek Glass, která je v současné době významným aktérem na světové sklářské scéně. Samotná sklárna v Kunraticích u Cvikova na severu Čech byla slavnostně otevřena v roce 2015 a od té doby láká k návštěvě sklářské výtvarníky z celého světa i milovníky sklářského řemesla, aby mohli nakouknout pod ruce mistrů sklářů a o kousek blíž se přiblížit k tradičnímu sklářskému umění.