Ty zvou na výstavu Jana Zrzavého, na moderní umění, na osobnost a dílo Leoše Janáčka, Maxe Švabinského, na české malířství i sklářství, výstavu Van Gogha či Jana Slavíčka. Všechny plochy spojuje jeden významný český malíř, jehož díla gradují na výlepové ploše u knihovny.

Iniciativa vznikla díky restaurátorce Dominice Slonimové, která svou rozsáhlou sbírku plakátů věnovala Novému Boru a příteli Štěpánovi. Ten přes noc zrealizoval výlepový happening se skupinou nadšenců z řad hudebníků, sklářů, výtvarníků, novinářů a dalších.

Podobnou iniciativu chystá českolipský kulturní spolek Progres. Na čtyři desítky plakátovacích ploch v České Lípě obsadí od neděle umělci s vazbou na region. Výstava fotoreprodukcí obrazů, fotografií, grafik a textů spisovatelů či hudebníků bude probíhat od 6. do 26. prosince a má za cíl oživit veřejný prostor uměním a prezentovat tvůrce, kteří jsou propojeni s Českolipskem a Novoborskem, ať už tím, že se tu narodili, nebo tu tvořili, či tvoří.

Další z cílů akce je obrátit pozornost veřejnosti zpět k plakátovacím plochám, které jsou stále významným ukazatelem kulturního dění ve městě, ale již dva měsíce z pochopitelných důvodů zejí prázdnotou, nebo na nich visí již dva měsíce staré plakáty.

„Věříme, že se pozvolna blížíme do okamžiku, kdy bude moci být kultura prezentována opět ve větší míře i mimo obrazovky. Proto si přejeme, aby naše výstava byla v ideálním případě postupně přelepena aktuálním kulturním programem. Pokud se tak nestane, dáváme člověku alespoň nějakou možnost vyjít za kulturou ven,” říká Jiří Gottlieber, předseda spolku Progres.