Komplex uprostřed hustých lesů kolem Bělé, v bývalém vojenského prostoru Ralsko, může projíždějícím turistům připadat jako idylické místo. Ale zdání klame. Jde o zařízení pro zajištění cizinců v Jezové u Bělé pod Bezdězem, které je jedinou institucí tohoto typu v republice. A nyní je takřka plné.

Vláda minulý týden schválila rozšíření Jezové. Do konce července ke stávajícím 270 lůžkům přibude 70 míst a do konce roku 2016 kapacita stoupne na 400 lidí.

Co na to obyvatelé Bělé? Nadšeni nejsou. „Nechceme je tady, máme strach," shrnuje přesvědčení většiny mladá maminka, kterou v pondělí v poledne potkáváme na bělském náměstí.

Tábor, fungující v areálu, který dříve obývala sovětská armáda, má dnes charakter zařízení pro zajištění cizinců. Míří sem tedy osoby, jež vstoupily na území ČR v rozporu se zákonem, a jsou omezeny ve volném pohybu. „Je to spíš podobné kriminálu," lakonicky dodává bývalý zaměstnanec zdejší ostrahy.

Na pořádek uvnitř totiž dohlíží bezpečnostní agentura a za vysokým plotem opatřeným ostnatým drátem situaci monitoruje také policie. „Vnější bezpečnost má na starosti cizinecká policie. Případné problémy by řešilo naše obvodní oddělení v Bělé, ale za poslední dobu zde nepamatuji žádný problém, kdy by bylo zapotřebí našeho zásahu. Nejspíš vše zvládají vlastními silami uvnitř," vysvětlila tisková mluvčí mladoboleslavské policie Lenka Sikorová.

Zřejmě i díky tomu někteří obyvatelé Bělé, vzdálené pouhé čtyři kilometry, o existenci tábora prakticky ani nevědí.

Také místostarostka Bělé Jitka Tošovská konstatuje, že nárůst kapacity nebude znamenat pro město za těchto podmínek problém ani v budoucnu. Ani dnes, kdy je tábor takřka plný, prý nestoupla míra kriminality. „Zatím to nemá na chod města vůbec žádný vliv, kriminalita se určitě nezvýšila," uvedla. Jelikož jsou cizinci za zdmi téměř neprodyšně uzavření, v době jejich pobytu v zařízení skutečně problém není.

Bez peněz a bez pomoci

Komplikace nastávají, když jsou odtud lidé propuštěni, obvykle s tím, že mají opustit Českou republiku.

„Stává se, že takového člověka vypustí a on vůbec netuší, jak se odtud dostat pryč. Většina z nich směřuje do Ústí nad Labem a pak dál za hranice. Jenže nevědí ani to, kde je vlakové či autobusové nádraží. Proto jsme vyvolali jednání s ředitelem Jezové a cizineckou policií, a informovali i ministerstvo vnitra. Teď už by to mělo fungovat jinak," dodala místostarostka.

Jak nám ale sdělili místní, ještě minulý týden se na Masarykově náměstí objevila rodina bez peněz, bez znalosti češtiny a bez představy, jak se dostat z Bělé pryč. Zda se podaří v budoucnu zabránit tomu, aby se cizinci bezcílně pohybovali po Boleslavsku, ukáže čas.

Znepokojující je rovněž skutečnost, že město nemá žádnou představu o tom, jaké zdravotní komplikace správa zařízení u klientů řeší. Mluví se například o tuberkulóze nebo plicních chlamydiích. Krajská hygienická stanice však Boleslavský deník upozornila, že i otázky zdraví jsou v táboře plně v kompetenci ministerstva. Každý uprchlík, který se do Jezové dostane, prochází zdravotním vyšetřením. Jak tomu ale bude za pár měsíců, až kapacita stoupne?

Právě v těchto dnech probíhá navážení kontejnerových buněk, které pomohou kapacitu navýšit nejrychlejším možným způsobem. I my jsme cestou z Jezové do Bělé jeden nákladní automobil s tímto nouzovým typem ubytování míjeli.

Migranti míří do Prahy a do Ústí

Na území Středočeského kraje bylo letos od konce dubna do 13. července zadrženo 90 nelegálních migrantů. Ti pocházejí nejčastěji z válkou zmítané Sýrie, Iráku, Afghánistánu nebo ze severu Afriky.

„Policie Středočeského kraje zatím žádné zvýšení počtu nelegálních migrantů v regionu nezaznamenala, což ale neznamená, že tomuto problému v případě dalšího zhoršení situace nemusíme čelit," konstatoval hejtman Středočeského kraje Miloš Petera a upozornil, že kraj ve spolupráci s ministerstvem vnitra mapuje další vhodné objekty pro případné ubytování imigrantů.

Počty nelegálních návštěvníků jsou ve středních Čechách nižší než v krajích, které sousedí se státní hranicí. Středočeský kraj je jen přestupní stanicí vedoucí do Prahy a odtud dál na západ. Nejvíc nelegálních imigrantů evidují na jižní Moravě,

Ministerstvo očekává, že příští rok do země přijde 5000 až 7000 nelegálních migrantů. Vláda navíc rozhodla, že Česko do roku 2017 přijme 1500 uprchlíků, z toho 400 běženců ještě letos.

V Praze protestovali Boleslaváci

Zatímco se začalo pracovat na navýšení kapacity Jezové, v horní části Václavského náměstí v Praze se v sobotu demonstrovalo proti přijímání uprchlíků, islámu a Evropské unii. K zástupu asi 400 lidí promlouval Jan Jiskra z Mladé Boleslavi, který vyzval vládu, aby nepřijímala nikoho ze současné migrační vlny, aby islám a právo šaría postavila mimo zákon, aby důkladněji střežila hranice před uprchlíky a aby Česko vystoupilo z Evropské unie.

Co si o současné migrační vlně a jejích rizicích myslí obyvatelé Bělé pod Bezdězem? Oslovili jsme jich několik, nikdo ale nechtěl být jmenován.

Ptali jsme se Běláků, co si myslí o rozšíření Jezové?

Před lety jsem zažil tu první vlnu. Ti lidé sem tenkrát přicházeli z nutnosti a s pobytem v táboře byli smíření. Například s Ukrajinci nebo Chorvaty nebyl problém. Jenže dnes je to zařízení plné lidí, kteří si dovedou vyrobit z kartáčku na zuby nůž a bodnout vám ho zezadu do krku. Anebo jsou nemocní, výjimkou není ani AIDS. Osobně bych navrhoval vybudovat nějakou továrnu, ukázat jim, jak v ní pracovat, a ty, kteří by se neosvědčili, poslat tam, odkud přišli. Sedět a modlit se, to umí každý. Muž, čtyřicátník

Problémy tu byly, když měli obyvatelé tábora volný režim a měli vycházky. Teď, když Jezová slouží jen jako záchytné místo a zdi tam mají čtyři metry, žádné problémy město nepociťuje. Muž, třicátník

Musíme s tím něco udělat. Přestože to nikdo nepřizná, v táboře je otevřená forma tuberkulózy nebo plicní chlamydie a personál se tam přesto pohybuje bez respirační roušky. Nikdo také nepřizná to, že ty cizince z tábora klidně bez prostředků vystrčí před bránu a nechají je, aby se volně pohybovali po okolí. Žena, padesátnice

Minulý týden se tady objevila rodina z tábora. Vůbec nevěděli, co mají dělat, kam mají jít, neměli u sebe žádné peníze a neuměli ani slovo česky. Na vlak je nikdo neodvezl… Žena, čtyřicátnice

Radost z toho nemám, přestože s těmi lidmi nepřicházím do styku. Mám dvě malé děti a ten strach tady prostě je z agrese i z nemocí, které sem mohou přinést. Ti uprchlíci, kteří sem přichází dnes, jsou jiné národnosti, jiného kulturního původu a to soužití podle mě nebude dělat dobrotu. Zaslechl jsem, že jich sem má přijít 1500, to si nedovedu představit. Muž, třicátník

V první řadě je jasné, že nejde o politické uprchlíky, ale o uprchlíky ekonomické. Tomu přílivu se můžeme bránit, ale ti lidé sem stejně budou přicházet. Je lepší o nich vědět. A jak ukazují příklady třeba Indů v Anglii, imigranti často přijmou kulturu hostitelské země a začlení se. Ne ti první, ale jejich děti a vnoučata. Ti už mají svůj domov jinde než jejich rodiče. Žena, čtyřicátnice

Rozhodně s tím nesouhlasím. Ať jdou pryč. Mám strach. Slyšela jsem od kamarádky, že kuchařky se tam dokonce bojí vydávat obědy. Prý stačí, aby bylo k obědu jídlo, které nemají uprchlíci rádi, a je zle. Žena, dvacátnice