Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V botanické naměřili rekord

Liberec - /SOUTĚŽ/ Pavilon leknínů Botanické zahrady v Liberci se může nově chlubit dalším unikátem. List obrovité euryalé vzdorné dosáhl při posledním měření 193 centimetrů.

14.8.2016
SDÍLEJ:

List obrovité euryalé vzdorné dosáhl při posledním měření 193 centimetrů.Foto: Deník

Leknínovitá rostlina s fialovým květem má přitom podle odborných popisů dosáhnout maxima na 110 centimetrech. Euryalé vzdorná, kterou zdejší botanici překřtili na „vzornou", patří do trojice největších leknínovitých rostlin světa. V Liberci ji můžete vidět spolu s dalšími dvěma viktorií Cruzovou a viktorií královskou. Pokud se do botanické vypravíte dnes navečer, měli byste být přímými svědky, kdy se fialový květ obrovitého leknínu otevře. „Bude to pravděpodobně mezi pátou a šestou hodinou večerní," slibuje ředitel botanické zahrady Miloslav Studnička.

Má rád, když se na nás rostliny usmívají

Ve svém „rodném listu" má euryalé vzdorná, jedna z největších leknínovitých rostlin světa, průměr listu plovoucího po vodní hladině maximálně 110 centimetrů. V Botanické zahradě v Liberci ale tuto délku překonala téměř o polovinu. Metr se vysunul až do vzdálenosti 193 centimetrů a podle ředitele zahrady, Miloslava Studničky, rostlina ještě sílí. „Je to výsledek dokonale sofistikovaného pavilonu leknínů. Kromě vzhledu je v něm několik chytrých vychytávek, které návštěvník nezpozoruje, rostliny však ano," říká s nadsázkou ředitel zahrady, jeden z největších odborníků a autor četných publikací. Rostlina patří do trojlístku obrů, který tvoří spolu s ní ještě viktorie Cruzova a také viktorie královská s typickým zoubkovaným okrajem plným ostnů. Tou se u nás pyšní kromě Liberce už jen botanické v Brně a v Olomouci.

V EKVÁDORU A V LIBERCI

Obří lekníny nejsou ale jedinou chloubou a radostí liberecké „botanky". „Konečně se mi podařilo to, oč jsem usiloval léta. Aby sem lidé nejezdili jen kvůli viktorii královské, ale aby každý pavilon měl svůj 'špek'," říká ředitel Studnička. V těchto dnech se tu pyšní třeba i obrovským exemplářem tuhé voskované a vodotěsné růžice bromelie Tillandsia marnier-lapostollei. Ve volné přírodě byla zatím objevena pouze na jediném místě na světě. Na vyprahlém skalním srázu v Ekvádoru.

Dalším unikátem je 250 let starý bonsaj jalovce čínského, který zahrada vystavuje jen při mimořádných příležitostech.

Oči přecházejí také z expozic v oddělení tropů, kde kvete například úchvatný Krvokvět Kateřinin a zrají pomeranče. Úchvatné je i oddělení masožravých rostlin nebo největší sbírka orchidejí u nás. Koupit tu můžete i knihu, kde domácím pěstitelům poradí řadu „vychytávek". Procházet se můžete savanou, polopouští nebo australským bušem.

Nejvíc pyšný je ale ředitel Studnička na pavilon pravěku. Když pozorujete obrovské plavuně a několikametrové kapradiny, připadá vám, jako byste se ocitli v některé z ilustrací Zdeňka Buriana.

Botanická v Liberci není ale jen pastvou pro oči. Slouží také jako velký zdroj poučení. Hned u vchodu například narazíte na sbírku bizarních tvarů semen, z nichž největší připomíná tvarem tělo Venuše. „ Příroda si libuje v osvědčených tvarech," glosuje ředitel Studnička a upozorňuje také na malá, celkem nenápadná semínka, která mají tak prudký jed, že jedno dokáže usmrtit slona. Zajímavá je i sbírka mušlí před akváriem. „Vyzýváme lidi, aby je sbírali. To vyprovokuje zájem o přírodu a její rozmanitost. Zatímco my jsme jako děti běžně znali rozdíl mezi plazem a obojživelníkem, pro dnešní děti už je to problém. O rostlinách nemluvě. Na druhou stranu mě ale těší, že děti, které sem přijdou, pozorují vše s velkým zájmem a rozhodně se tu nenudí," dodává ředitel.

SOUTĚŽ Chcete poznat všechna tajemství rostlinné říše? Vyhrajte dvě vstupenky a navštivte botanickou zahradu. Stačí, když správně odpovíte na otázku: Kdy byla Botanická zahrada v Liberci založena? Odpovědi pošlete nejpozději do 15. 8. na e-mailovou adresu: jana.svecova@denik.cz.

Autor: Jana Švecová

14.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci 1. A ZŠ K. H. Máchy Doksy s paní učitelkou Danou Valešovou.

Naši prvňáci ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

Ilustrační foto

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Česká Lípa – První dva vozy opustily továrnu v těchto dnech.

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení