Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V bývalém sirotčinci se bude umírat. Hospic dostal adresu

Liberec - První dojem je trošičku morbidní: Přijedete sem ulicí U krematoria nebo Šibeničním vrchem. Dům téměř sousedí s proslulým kráterem na Perštýně.

2.11.2012 1
SDÍLEJ:

Budova kamenného hospice, jak bude vypadat po rekonstrukci. Foto: Vizualizace: Liberecký kraj

A budou tu umírat lidé… Tím však výčet negativ končí. Bývalý sirotčinec projde v příštích dvou letech razantní proměnou a stane se z ní hospic zařízení pro nevyléčitelně nemocné. Liberecký kraj je společně s Karlovarským jediný, který podobné zařízení ještě nemá.

„Zachováme jenom stěny a stropy a některá vzácná původní okna, i ty ovšem repasujeme. Bude to totální rekonstrukce," potvrzuje architekt Martin Rössler z ateliéru Prostor 008, který navrhl podobu budoucího hospice.

Umřít v pokoji

Jak připomněl, budova z přelomu 19. a 20. století se dočká ještě dvou moderních přístaveb ze strany, kde budou další pokoje. Celkem má hospic umožnit pobyt 28 pacientům, podkroví umožní ubytování také jejich rodinných příslušníků.

Na rekonstrukci domu bude v příštích letech vyčleněno 80 milionů korun z rozpočtu kraje. Provozní náklady se podle radního pro sociální věci Pavla Petráčka budou dělit napůl mezi Liberecký kraj a jeho obce a města. Ta mají přispívat alikvotní částku podle počtu obyvatel, nejvíce by tedy platila města Liberec, Jablonec a Česká Lípa.

Budova kamenného hospice, jak bude vypadat po rekonstrukci.

Lékař z oddělení klinické onkologie Krajské nemocnice v Liberci Marek Sochor uvedl, že se podle zahraničních zkušeností počítá s pěti hospicovými lůžky na 100 tisíc obyvatel, a to by liberecký hospic splňoval.

Hospic bude do jisté míry suplovat současnou náplň léčebny dlouhodobě nemocných, odkud by se lidé navzdory skutečnosti měli vracet domů. Bohužel zde úmrtnost dosahuje až 75%. Lidé nevyléčitelně nemocní, například onkologičtí pacienti, již nebudou končit v LDN, ale právě v hospici.

„Našim posláním je doprovázení těžce a nevyléčitelně nemocných klientů a jejich rodin prostřednictvím zdravotní, sociální, psychologické a duchovní podpory. Respektujeme jedinečnost člověka a dbáme, aby byl vždy zachován individuální přístup. Přání a nároky pacientů a jejich rodin jsou pro nás na prvním místě," dodala Taťána Janoušková, ředitelka Hospicové péče sv. Zdislavy, která bude hospic provozovat.

Autor: Tomáš Lánský

2.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení