Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 17 měst a obcí. „Kronika, to je zhmotnělá paměť. A záleží na tom, jakého kronikáře město či obec má a jakou dá kronice podobu. Jedná se v naprosté většině o činnost, kterou musíte dělat s nadšením, a má velký význam pro orientaci v místním dění,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kronikáři se svými publikacemi soutěžili ve dvou kategoriích rozdělených podle velikosti přihlášené obce. Mezi obcemi do 2 000 obyvatel o vítězství usilovalo celkem dvanáct soutěžících. V kategorii obcí nad 2 000 obyvatel bylo letos přihlášeno pět soutěžících. Vítězná kronika pochází z Horní Branné. Druhé místo mezi obcemi do 2 000 obyvatel obsadil městys Zásada a třetí místo pak obec Blatce.

V kategorii nad 2 000 obyvatel zvítězily Semily. Druhou pozici obsadilo Jablonné v Podještědí a třetí Lomnice nad Popelkou. „V minulém ročníku si hlavní cenu odnesli kronikář obce Horní Branná Jaroslav Dejmek a kronikářka Jaroslava Kunátová za krásnou ručně psanou a ilustrovanou kroniku města Jilemnice,“ doplnil mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.